Według analiz demograficznych, na których oparte jest nowe studium zagospodarowania miasta, do 2050 r. ludność Warszawy powiększy się do 2,25 mln. Potrzeba więcej mieszkań. Ale nie domów jednorodzinnych, bo rozwlekają zabudowę i są kosztowne dla miasta.

Niedawno rozstrzygnęliśmy w "Wyborczej" plebiscyt z cyklu Supermiasta i Superregiony, w którym czytelnicy wybrali architektoniczną ikonę współczesnej Warszawy. Wygrała nowa Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. Powstanie tego gmachu było jak przewrócenie pierwszej kostki domina - to od niego zaczęła się spektakularna transformacja Powiśla. Jeszcze trzydzieści lat temu stały tam fabryki i warsztaty - BUW wyrósł na miejscu zaplecza technicznego miejskich wodociągowców! - dziś to jedna z najatrakcyjniejszych - i najdroższych - części Warszawy.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Aleksandra Sobczak poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Mądry kierunek, myślę że wiele osób chętnie zamieszka bliżej centrum, problemem są ceny mieszkań i rosnące koszty wynajmu
    @25czis
    No jak to?! Przecież to jest dogęszczanie miasta, to jest patodeweloperka, odbieranie mieszkańcom przestrzeni, zabieranie im światła, zieleni i powietrza. Neoliberalim w czystej formie.
    już oceniałe(a)ś
    3
    7
    @eddie
    Patodeweloperka to patodeveloperka. Miasta trzeba niestety projektować jako większą całość.
    już oceniałe(a)ś
    9
    1
    A jednocześnie Pani Happach blokuje intensywną zabudowę Portu Praskiego (obok linii metra, mostu i linii kolejowej) a miejscy aktywiści podnoszą larum że deweloper chce zbudować mieszkania za Teatrem Powszechnym. Bez protestów w tym mieście da się zbudować tylko dom jednorodzinny na obrzeżach
    już oceniałe(a)ś
    32
    6
    Według tych obliczeń liczba ludności Warszawy do 2050 r. wzrośnie z dzisiejszych 1,8 mln do 2,25 mln mieszkańców.
    ===================

    Ciekawe, skąd Ratusz wziął te dane o liczbie mieszkańców? Według najbardziej chyba wiarygodnych danych operatorów sieci komórkowych dotyczących miejsc stałego logowania telefonów komórkowych Warszawa już dziś ma 2,5 miliona stałych mieszkańców, wliczając w to osoby zameldowane i/lub rozliczające PIT poza stolicą, i uchodźców z Ukrainy których większość zapewne już zostanie. Więc jeśli chodzi o te plany, to jak mówią informatycy, garbage in, garbage out.
    @pankracypanasiuk
    Jak mam dwa telefony w różnych sieciach i Ipada z kartą SIM to robię za dwóch mieszkańców czy trzech?
    już oceniałe(a)ś
    13
    7
    @Zawadnik_1
    Takie badania wspólnie z operatorem przeprowadzał też urząd miasta - wyszło wtedy że w mieście mieszkało 2,1 mln. Badanie bierze pod uwagę, że część osób korzysta z więcej niż jednej karty, jak również część nie korzysta w ogóle - na tym polega statystyka.
    już oceniałe(a)ś
    8
    2
    @Zawadnik_1
    Jest Ciebie tylu mieszkańcow, na ile nazwisk masz zarejestrowane te swoje karty, simy i ajpady.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @Zawadnik_1
    ja mam 7 kart sim na siebie, a figuruję w statystykach jako jeden mieszkaniec
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Kiedy patrzę na te zdjęcia tych osiedli domków jednorodzinnych w artykule mam tylko jedno skojarzenie: zdjęcie obozu koncentracyjnego Auschwitz z lotu ptaka. Proszę poszukać na google.
    @Jozef_K
    O, to nie tylko ja mam takie skojarzenia...
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @Jozef_K
    Co trzeba mieć w głowie, żeby pisać takie komentarze?
    już oceniałe(a)ś
    3
    5
    @Rast111
    historię
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    A potem okazuje się, że ci którzy zachęcają innych do życia w bloku z wielkiej płyty, sami zdążyli już postawić swoje domy.
    @academic15
    Podobnie jak walczący z "samochodozą" sami jeżdżą samochodami...
    już oceniałe(a)ś
    8
    2
    Dlaczego centrum miasta się wyludnia?
    Moim zdaniem ponieważ:
    1. 4-5 bloki (również przedwojenne) nie mają wind
    2. brak miejsc parkingowych
    3. budynki i otoczenie są zdewastowane i opanowane przez meneli i nie odpowiadają współczesnym standardom
    już oceniałe(a)ś
    10
    1
    Kierunek "Warszawa nie chce więcej domów jednorodzinnych" wcale nie jest dla mnie oczywisty. W wielu miestach jest to mieszanka domkow jednorodzinnych i blokow roznej wielkosci i roznego ksztaltu. Miasto Nowy Jork jest tego przykladem, gdzie na Manhattanie zabudowa bardzo rozni sie od Queens. W miescie Nowy Jork oraz w Londynie jest bardzo duzo domów jednorodzinnych, cale dzielnice.
    Czy to dobry przykald do nasladowania? Tego nie wiem, ale definiowanie wszystkiego poprzez obliczenie "ile ludzi moge upchnac na jednym metrze kwadratowym" moze nie byc najlepszym podejsciem. Dla nikogo.....

    P.S. Jesli juz bloki z mieszkaniami, to mi osobiscie najbardziej podobaja sie takie najwyzej 2-3 pietrowe. Nie wyzsze.
    już oceniałe(a)ś
    12
    4
    Doceniam szczerość redakcji i jasne postawienie tematu. Teraz tylko wystarczy żeby PiS w kampanii ogłosił ?RT zabronił budowy domow jednorodzinnych oraz jazdy samochodem. Dzisiaj w Warszawie jutro w całej Polsce. Wybór należy do Ciebie?.
    @orkan85
    Chcesz spędzić życie bojąc się mrugnąć, bo PiS to PiS tamto? Jakieś wybory są co chwila, a taka filozofia daje im zwycięstwo w każdych z nich.
    już oceniałe(a)ś
    2
    3