Czy CPK to - jak twierdzi PiS - polska racja stanu? - Za ich rządów za tego typu wielkimi słowami kryły się wyłącznie partyjne wydatki, nepotyzm i wyprowadzanie publicznych pieniędzy - ocenia minister Maciej Lasek, odpowiedzialny za CPK. I mówi, dlaczego koszty dotychczasowych przygotowań do budowy lotniska były tak horrendalne.

Jarosław Osowski: Czy CPK to polska racja stanu? Tak twierdzi PiS, słowa te padły nawet w czasie sobotniej manifestacji w Warszawie. 

Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego: Jeżeli tak byśmy mieli do tego podchodzić, to można by powiedzieć, że najważniejsza w tym wszystkim jest polityka. A CPK nie jest projektem politycznym ani kolejnym mitem, nad którym usilnie pracuje PiS. To po prostu jedna z ważniejszych inwestycji infrastrukturalnych. A ja staram się ten projekt odpolitycznić. Im więcej mówię o kwestiach projektowych czy biznesowych, tym bardziej PiS stara się z tego tworzyć kolejny pretekst do podziału naszego społeczeństwa. Rozumiem, że konflikt i dramatyzm jest bardzo medialny, ale nie dajmy się sprowokować tej narracji, której celem jest wyłącznie zbicie kapitału politycznego.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Bartosz T. Wieliński poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  "Polacy dzięki inflacji zarabiają więcej, więc będzie ich na to stać"

  Słuszną linię ma wasza partia!
  Ja już kiedyś zarabiałem 3 miliony miesięcznie - i faktycznie było mnie stać na bilet kolejowy - nawet za sto tysięcy, a co!

  Pisia ekonomia znad Pisi Tucznej
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  I to powiedział jakiś dyrektor. Dy, k..wa, rektor.
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  i u mnie na dnie szuflad walały się różne waryńscy, dąbrowscy, kościuszki, ale wtedy to już tylko można było dostać za to co najwyżej zapałki...
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @tokowirowka
  Dyrektor - z zawodu
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  Pis to była prawdziwa dyktatura ciemniaków, prześcignęli nawet "towarzyszy" z lat 60-tych!
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  "Czy CPK to polska racja stanu?"
  Nie
  To Centralne Pisie Koryto
  Chrum, chrum
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  Nie
  już oceniałe(a)ś
  2
  21
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  Ale PiSu już nie ma, więc jaki jest problem, żeby teraz przeprowadzić tą inwestycję rzetelenie i efektywnie? Tylko to trzeba umieć. Narzekać prościej.
  już oceniałe(a)ś
  2
  25
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  Bredzisz.
  już oceniałe(a)ś
  2
  20
  @xerra1
  Rzetelne i efektywne przeprowadzenie tej inwestycji mogłoby oznaczać jej zaprzestanie. Tylko to trzeba rozumieć. Judzić prościej.
  już oceniałe(a)ś
  18
  2
  @xerra1
  @Rotwang!
  @HectorB
  Pokazaliście przez osiem lat co umiecie: kraść, oszukiwać, kłamać i napełniać własne, PISuarowe kieszenie, pieniędzmi podatnika.
  I to wszystko pod patronatem świętojebliwej, cynicznej Kaczki Łajdaczki.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @stan-bln
  Głupiś
  już oceniałe(a)ś
  0
  10
  @stan-bln
  Zabawny jesteś. Kiedy wy ludzie w końcu skumacie, że tutaj nie ma wyborców PiS.
  Ale z waszym myśleniem tunelowym to chyba nie jest możliwe.
  już oceniałe(a)ś
  4
  5
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  To że PiS kradł przy okazji realizacji tego projektu oraz to czy ma sens jego kontynuacja to jednak dwie osobne kwestie i trzeba je rozpatrywać osobno. Pierwszą dla prokuratorów, druga dla ekspertów.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @xerra1
  Są, powoli zaczynam widzieć, jak wielkim błędem było głosowanie na to, co mamy. Perfidna gra, ministry nie wiedzą, co robią, odwołują, przepraszają, a ten najpierw mówił, ze CPK jest be, a teraz już przy korycie i zdanie zmienił. No syf malaria.
  już oceniałe(a)ś
  1
  11
  @gownoprawda77
  Po trosze tak, ale nie ma jeszcze i pewnie nigdy nie będzie tej skali pogardy i arogancji.
  A to budzi nadzieję, że kiedyś się ogarną. A jak nie, to sorry.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Horala,to urodzony przewala.
  ps.w tym piekielnym pomysle CPK,chodzilo o przejecie setek hektarow ziemi po lotnisku Okecie i zagwarantowanie dochodow dziczy, przez nastepne tysiaclecie.
  @majak
  A w którym PiSim przedsięwzięciu nie chodziło o przewał?
  już oceniałe(a)ś
  52
  0
  Czy w ramach audytu dowiemy się ile kasiory przytulił pan Horała, ale to drobiazg. Ważne żeby własną głową a zwłaszcza zgromadzonym cudownym sposobem majątkiem odpowiedział za te 8 lat wyprowadzania pieniędzy z państwowej kasy, pod hasłem "budujemy CPK".
  @zabooziboo
  No chyba na to nie liczysz? Znasz choć JEDEN przypadek, żeby urzędnik czy prezes spółki w Polsce odpowiedział swoim majątkiem za wyprowadzone pieniądze?
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @indywidualismus_1
  Oskarżasz Tuska, że kryje Horałę?
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  CPK
  czyli Centralna Pralnia Kasy.
  @andrzejg52
  Raczej PRZEPOMPOWNIA
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Suweren głosuje ZA, bo lubi wielkie rzeczy. Jest wtedy z siebie dumny, taki zadowolony i chętny, by głos dorzucić tym, co to zadowolenie u niego spowodowali.
  Prosty mechanizm.
  PiS na tym grał.
  @GabrielFikcyjny
  Moja madka na nich glosowała wielokrotnie.
  Natomiast moja odpowiedź będzie tylko jedna - przestanie chodzić, idzie do DPS, gdzie skończy marnie.
  już oceniałe(a)ś
  12
  4
  @GabrielFikcyjny
  Suweren przywykł do wielkich inwestycji i propagandy sukcesu za Gierka. Suweren nie potrafi znaleźć związku między chybionymi, mało opłacalnymi inwestycjami, a spłacaniem długów w latach 90...wie, że komuna dawała, a po komunie była bieda. A"wiadomo kto wtedy rządził"...
  już oceniałe(a)ś
  29
  0
  @GabrielFikcyjny
  No ba, podpisywanie umów na tle renderu czegoś co nigdyniepowstaniezawszerobi wrażenie
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @saamum
  W końcu nie bez powodu film "Miś" został nakręcony w Polsce...
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  Z tekstu wynika, że powinniśmy przestać mówić o CPK, a skoncentrować się na kolei dużych prędkości. Zaplanujmy to z głową, biorąc pod uwagę potencjalną liczbę pasażerów, ceny biletów itp. Jak czytam o przebudowie linii Warszawa-Poznań, która za ciężkie pieniądze pozwoli na przyspieszenie czasu podróży o kilka minut, strach się bać, co wyniknie z połączenia Wrocław/Poznań-Baranów. Chyba że planujemy przeniesienie stolicy z Warszawy do Baranowa?
  @baczny_obserwator_nonsensow
  Ciekawy wniosek. Ja wyczytałem, że wszystko po kolei - łącznie z CPK, a część inwestycji kolejowych będzie realizowana już.
  już oceniałe(a)ś
  1
  9
  @baczny_obserwator_nonsensow
  Nie wystarczy wybudować linię kolejową. Żeby to miało sens to po tej linii muszą potem jeździć pociągi - odpowiednio często i za bilety które nie kosztują fortunę. Do tego trzeba mieć sprawnego przewoźnika i zapewniony wieloletni plan finansowy. No i tu zaczynają się schody. Czy ktokolwiek uwierzy, że PKP jest sprawnym przewoźnikiem? To samo PKP, które po uruchomieniu nowego połączenia z Krakowa do Wiednia wysłało pociąg bez pasażerów, bo nie zdążyło na czas uruchomić sprzedaży biletów. A finansowanie? Jeśli podejście będzie takie, że ceny biletów mają pokrywać koszty i jeszcze przynosić zysk, to będą one kosztowały kilkaset złotych i będzie to ekskluzywna oferta dla biznesmenów a nie transport publiczny...
  już oceniałe(a)ś
  26
  1
  @baczny_obserwator_nonsensow
  Tylko nie mieszajmy przebudowy z budową całkiem nowych odcinków, tam jakby nawet PLK za to odpowiadało, nie dałoby się nie osiągnąć dobrych efektów - bo nowa trasa z Wrocławia do Warszawy ma być po prostu fizycznie znacznie krótsza. A to oznacza fizycznie krótszy czas przejazdu, nawet przy tych samych prędkościach, co na dotychczasowej trasie przez Częstochowę-Stradom i CMK (nie mówiąc o dawnej trasie Wrocław-Poznań-Warszawa).
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @baczny_obserwator_nonsensow
  1. Linia kolejowa E20 z Warszawy do Poznania i dalej do Berlina ma przede wszystkim obsługiwać ruch towarowy oraz lokalny ruch pasażerski. Dalekobieżny ruch pasażerski (np. Poznań - Warszawa) ma być obsługiwany przez KDP. 2. Gdyby nie przeprowadzono tego remontu, pociągi jeździłyby tam dzisiaj 60 - 80 km/h.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @baczny_obserwator_nonsensow
  Oczywiście, że powinniśmy to zrobić! Ale przy naszym stanie finansów oraz energetyki (prąd z węgla) może się okazać, że poprzestaniemy na kolei średnich prędkości. Czyli 160-200 km/h. Za to gdyby to działało to możliwy jest przejazd na trasie Wrocław-Warszawa w czasie 2 godzin. Poznań-Warszawa też. I nie ma obecnie prawdziwej trasy Poznań - Warszawa. To tylko zlepek linii, gdzie pociąg krąży po połowie Polski zamiast jechać prosto do celu. Dlatego pakowanie pieniędzy w ten zlepek od początku było bez sensu. Gospodarnym poznaniakom musi się nóż w kieszeni otwierać.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @baczny_obserwator_nonsensow
  a po co nam ta kolej duzych predkości? owsiki masz? kup se motor i odkręc manetke poczujesz wiatr. taka kolej to jest chyba po to zeby rano wziasc do pracy a popołudniu wrócić do domu czy nie? wydamy 100mld żeby lodzianie mogli pracowac w warszawie? dzisiaj podróz po dworcu zachodnim to 15 minut, inne dworce lepiej ale i tak z dworca to tylko zbiorkom bo samochod to zło, to jechałem ostatnio autobusem miejskim na dworzec, 6 przystanków 20 minut bo to przedmieścia, wykłutłem się na w tym plastikowym fotelu obitym płotnem, i policzyłem sobie, że jakbym pieszo pobiegł na skróty to zeszło by się 5 minut dłużej a troche ruchu na zdrowie bym miał. potrzebne sa jeszcze tramwaje duzych predkosci, autobusy duzych predkosci, taksowki duzych predkosci. bo jak zrobimy sama kolej to wszystko bedzie musialo byc wokoł komina dworca, czyli 4 wieżowce 500m w warszawie, 4 w łodzi, 4 we wrocławiu - to gdzie tu sens? postawmy gdzies w polu 16 wiezowcow 500m i niech sobie ludzie chodza miedzy nimi pieszo, na co kolej?
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  @Erizo
  Oczywiście, pełna zgoda!
  Np. Spróbuj teraz kupić w piątek bilet na pociąg z Wrocławia do Kalisza. Regularnie widzę jak ludzie błagają konduktora, który ich wyprasza z pociągu albo daje dopłatę 150 zł (bo musi) i jeszcze każe szukać miejsca, bo może ktoś nie zajął swojej miejscówki. A czemu? Bo pociągów na trasie Warszawa - Łodź - Kalisz - Wrocław jest 6 par na dobę. Nie co godzinę, jak w cywilizacji, tylko co przeciętnie 4 godziny. A regionalnych pociągów z Kalisza do Wrocławia nie ma, są z Ostrowa, ale taki stare śmierdzące trupy, że strach jechać a Ostrowianie ich unikają. Wybierają Intercity.
  Bez pociągów i to różnych kategorii budowa torów nie ma sensu.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Chodzenie na przepytywanki i opie...nki do komisarza pis dzielców, dudy, to pompowanie już napiętego ego dudy tego.
  Choć może opalenizna będzie atrakcyjna, bo sama kompania, nie.
  @bra-tanki
  ale nie pójdziesz
  i szkoda
  bo opalenizna opaleniźnie nie równa
  już oceniałe(a)ś
  0
  1