fot. Platge Image
1 z 15
Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79, www.1944.pl
Można zwiedzać do godz. 2.
Największą atrakcją - poza samą ekspozycją - są tu oczywiście pokazy filmu "Miasto ruin" w kinie 3D. Uruchomione zostanie również plenerowe kino na dziedzińcu MPW: o godz. 21. "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł", reż. Antoni Krauze (2011); godz. 23. "Czas Honoru" reż. Michał Kwieciński, Michał Rogalski, Waldemar Krzystek (2010) - odcinki serialu, który częściowo powstawał w Fotoplastikonie Warszawskim.
Fot. Jerzy Gumowski / Agencja Wyborcza.pl
2 z 15
Łazienki Królewskie
ul. Agrykoli 1, www.lazienki-krolewskie.pl
Alejki parkowe przystrojone nastrojowo lampionami.
Do godz. 2 zwiedzanie Pałacu na Wodzie - oświetlone świecami wnętrza i przewodnicy przebrani w stroje z epoki stanisławowskiej. Uwaga! Zwiedzanie jedynie z zaproszeniami - wejściówki rozdawane od 12 do 14 maja w kasie Pałacu na Wodzie, wejścia do Pałacu co 15 min, grupy: 30 osób
O godz. 20 - koncert mistrzów pod pomnikiem Chopina. Wystąpią: Steve Hackett - były gitarzysta grupy Genesis; Randy Brecker - artysta uznawany jest za największą osobowość muzyki fusion oraz Włodek Pawlik - pianista i kompozytor jazzowy, autor muzyki do wielu nagradzanych filmów zagranicznych oraz polskich m.in. od filmu "Rewers". Z Pawlikiem zagrają także: Paweł Pańta (kontrabas) oraz Cezary Konrad (perkusia). Wstęp wolny
Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl
3 z 15
Muzeum Narodowe
Al. Jerozolimskie 3, www.mnw.art.pl
Ostatni widzowie wejdą tu o północy.
To ostatnia noc, kiedy będzie można obejrzeć galerie stałe muzeum, przed remontem.
"Bitwa pod Grunwaldem" odNOWA - spotkania z konserwatorami przy obrazie Jana Matejki. Uwaga! obowiązują wejściówki dostępne w Informacji w czasie trwania Nocy Muzeów, zbiórka przed salą z "Bitwą pod Grunwaldem" o godz. 20., 21., 22., 23., 24.
Wystawa czasowa: "Sztuka z Estonii" - od przełomu XIX i XX po dzień dzisiejszy, przygotowana przez Estońskie Muzeum Sztuki KUMU w Tallinie.
Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Wyborcza.pl
4 z 15
Zamek Królewski
pl. Zamkowy 4, www.zamek-krolewski.pl
Będzie można zwiedzać: Apartament Królewski i Wielki z Salą Balową, Rycerską, Tronową oraz Arkady Kubickiego.
Wśród pozostałych atrakcji m.in.: o godz. 21. - "Pod Gwiazdą Północy. Wolnomularstwo w czasach Stanisława Augusta" - wykład prof. T. Cegielskiego w Piwnicy Masońskiej
O godz. 21.15 - "Muzeum Utracone" - multimedialny projekt prezentujący utracone w wyniku wojen, zaborów oraz kradzieży obiekty kultury polskiej; na wydarzenie złożą się animacje fotografii utraconych dzieł w autorskiej oprawie graficznej, opatrzone tekstem wprowadzającym - pokazowi towarzyszy koncert muzyki kameralnej oraz instalacja interaktywna, dotykowa usytuowana w bramie głównej prowadzącej na dziedziniec Zamku Królewskiego ( www.muzeumutracone.pl ).
fot. Grażyna Jaworska
5 z 15
Zachęta
Plac Małachowskiego 3, www.zacheta.art.pl
Wystawy: "Neo Rauch. Begliter. Mit realizmu" i "Historie ucha".
O godz. 20.30 koncert WEF. LIVE. LAB - wystąpią wykonawcy związani ze sceną Warsaw Electronic Festival oraz wydawnictwem WEFREC
A w filii Zachęty - galerii Projekt Kordegarda przy ul. Gałczyńskiego 3 - wystawa "52 Lazy Weeks. Paraarchitektura" - prezentacja z pogranicza sztuk wizualnych, architektury i dizajnu.
Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl
6 z 15
Centrum Nauki Kopernik
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 2, www.kopernik.org.pl
Ostatni widzowie wejdą tu o północy.
Od godz. 21 - wystawy stałe "Bzzz! ", "Korzenie cywilizacji", "Świat w ruchu", "Człowiek i środowisko", "Strefa światła" i "RE: generacja" - za darmo.
Dla czekających na wejście do Centrum pokazy "Kopernik na kółkach" - widowiskowe mobilne animacje z prostymi doświadczeniami naukowymi, chętni będą
mieli szansę nauczyć się gry na słomkowcach, balonach basowych, rurowyjach a także sprawić, by metalowa sprężyna wydała dźwięki jak z gwiezdnych wojen oraz zobaczyć "bezwybuchowe" przebijanie balonów.
Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl
7 z 15
Muzeum Fryderyka Chopina
ul. Okólnik 1, www.chopin.museum.pl
ChopIN MUSEum NIGHT - zwiedzanie interaktywnej ekspozycji stałej
Wśród wydarzeń specjalnych: pokaz mody kolekcji "Chobeeth" Dory Krynicky, audiowizualny performance "chopinintimacy" grupy INIRE, projekcje filmowe oraz w ramach "FreshJazz ChopIN" - koncert Joanny Dudy i trio Mateusza Kołakowskiego.
Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl
8 z 15
Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1, www.ethnomuseum.pl
Indiańska noc "Ritmos de noche", wokół wystawy "Mapuche: Ziarno Chile" - zamiast biletów wstępu tej nocy każdy odwiedzający otrzyma wyjątkową "mapuczańską" pocztówkę-zdjęcie z Chile; dla gości czekających na wejście do muzeum - zabawy organizowane przez animatorów.
Przed muzeum: kiermasz indiański, sprzedaż wyrobów kulinarnych, rękodzieła, ceramiki, biżuterii z Ameryki Południowej oraz wina Lautaro z Chile oraz iluminacja świetlna na budynku muzeum.
W godz. 19-22.30 - instrumentarium andyjskie ? budowa i muzykowanie na wykonanych w trakcie Nocy Muzeów instrumentach - warsztat prowadzony przez muzyków z zespołu Gruppo Andino. W godz. 20-1 - ludowy warsztat lutniczy i ludowe granie Pawła Steczkowskiego i Stacha Wyżykowskiego.
Otwarcie lokalu ETHNO CHILL-OUT w podziemiach PME.
Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl
9 z 15
Muzeum Wojska Polskiego
Al. Jerozolimskie 3, www.muzumwp.pl
Wejście ostatnich zwiedzających o godz. 00.30
Wśród atrakcji - stanowisko fotografii pamiątkowej, stylizowany okop związany z okresem walk o Tobruk - Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich; samochód gen. Pietrzyka - Ambasadora RP w Iraku i służbowy samochód Prezydenta Wałęsy.
Pokazy uzbrojenia oraz walki wręcz, pokazy Grup Rekonstrukcji Historycznych.
FOT. ILONA KARWIŃSKA/NEON MUZEUM
10 z 15
Muzeum Neonów
Gościnnie w Cukierni - ul. 11 listopada 10, www.neonmuzeum.org
Zdjęcia i perełki z kolekcji muzeum, m.in. świecące neony Berlin, Restauracja Ambasador, Cepelia, niektóre neony i obiekty zaprezentowane będą publicznie po raz pierwszy; wystawie towarzyszy muzyka na żywo.
W tej okolicy można również odwiedzić pracownię malarską przy ul. 11 Listopada 22, I p, w której pracują m.in.: Anna Czarnota, Maria Kiesner, Stefan Paruch oraz - na tym samym podwórku - klub Skład Butelek.
Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl
11 z 15
Muzeum Techniki
Ostatni widzowie wejdą tu o godz. 00.30. Oprócz standardowych atrakcji tego retromuzeum tj. maszyna szyfrująca Enigma będą też nowości - pokaz eksponatów, o które wzbogaciło się Muzeum Techniki oraz "Tradycje i osiągnięcia Fabryki Samochodów w Lublinie". W programie również "Spotkanie z gwiazdami" - w towarzystwie astronomów będzie można obserwować niebo przez specjalistyczne teleskopy.
Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl
12 z 15
Stacja Filtrów
ul. Koszykowa 81, wejście przez bramę główną, www.mpwik.com.pl
Nocny spacer po unikatowym zespole zabytków architektury przemysłowej. To jedna z niewielu okazji, by zobaczyć wnętrze XIX-wiecznego filtra powolnego, zajrzeć do wieży ciśnień i zwiedzić Zakład Filtrów Pospiesznych z lat 30. XX wieku. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zobaczenia Stacji Ozonowania i Filtrów Węglowych, gdzie historia łączy się z nowoczesnością.
Zwiedzania od godz. 19 do 1. W tym roku nie obowiązują zaproszenia, kto pierwszy ten lepszy. Trzeba ze sobą zabrać aktualny dokument ze zdjęciem
13 z 15
Giełda Papierów Wartościowych
ul. Książęca 4, www.gpw.pl
Zwiedzanie Sali Notowań, Sali NewConnect, Sali Catalyst oraz galeria dla publiczności, na której każdy będzie mógł śledzić symulacje składania zleceń giełdowych i uderzyć w dzwon giełdowy. Zobaczymy tu też wystawę sztuki młodych artystów z Pracowni Grafiki Warsztatowej ASP.
Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Wyborcza.pl
14 z 15
Nad Wisłą
Podzamcze, Port Czerniakowski, www.jawisla.pl
Warto tej nocy sprawdzić jak działa Multimedialny Park Fontann na Podzamczu (wejście od ul. Sanguszki). W godz. 21-22 odbędą się tam dwa pokazy z użyciem 367 dysz wodnych oraz laserów (na ekranie wodnym zobaczymy film o Warszawie)
A w Porcie Czerniakowskim, na Barce Herbatnik, Pochylni, w okolicach dawnej Warszawskiej Stoczni Rzecznej do godz. 2 na gości czekać będzie Przemek Pasek i jego fundacja Ja Wisła. W programie pokazy filmów i opowieści o historii Portu, barce Rusałce, Herbatniku, holowniku "Tadek", Dworcu Wodnym. Dodatkową atrakcją będą piętnastominutowe rejsy batem Nieuchwytny. A o godz. 22 - koncert zagrają Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni.
Fot. Grazyna Jaworska / Agencja Wyborcza.pl
15 z 15
Synagoga Nożyków
ul. Twarda 6, www.warszawa.jewish.org.pl
O godz. 22., 22.30 i 24. zwiedzanie z przewodnikiem, połączone z wykładem o historii warszawskiej społeczności żydowskiej. Przed budynkiem stanie stoisko z koszernymi przysmakami, a wewnątrz, w babińcu, zobaczymy wystawę "Życie profesora Schorra", poświęconą ostatniemu rabinowi Wielkiej Synagogi zburzonej w czasie II wojny światowej. Noc Muzeów jest jednocześnie pierwszym dniem festiwalu Otwarta Twarda 2011 (www.otwartatwarda.pl).
Wszystkie komentarze