Te zdjęcia to unikat
Przypomnijmy, że chociaż pierwsze barwne fotografie pojawiły się już na początku XX w., przełom dokonał się dopiero w latach 30. Amerykański Kodak i niemiecka Agfa wprowadziły wówczas na rynek światłoczułe materiały diapozytowe w formie klisz do małoobrazkowych aparatów.
Zdjęcia, które kupiło muzeum, powstały na kliszach Agfy. - To oryginały, ich autorem był najprawdopodobniej niemiecki żołnierz. Część fotografii zrobił też na Ukrainie - mówi Joanna Jastrzębska z Muzeum.
Fotografie z Warszawy są dość typowe. Ukazują ruiny kamienic w cen-trum zniszczonych podczas oblężenia miasta we wrześniu 1939 r. Ich autor uwiecznił gruzy na rogu Wierzbowej i Ossolińskich naprzeciw bramy pałacu Brühla, w którym mieściła się siedziba Ludwiga Fischera, gubernatora Okręgu Warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa. Robił też zdjęcia zniszczonych kamienic przy Nowym Świecie, zapuszczał się nad Wisłę w okolice mostu Poniatowskiego i ul. Solec na Górnym Czerniakowie. Te ostatnie fotografie są unikatowe, bo nie znamy wielu okupacyjnych zdjęć Solca i żadnych barwnych.
Sądząc po zabezpieczonych murach budynków, powstały zimą 1940 i 1941 r. - To już drugi zbiór barwnych zdjęć z okupowanej Warszawy, jaki udało się nam kupić. Kilka lat temu pozyskaliśmy kilkanaście diapozytywów zrobionych przez Władysława Toczyłowskiego - podkreśla Joanna Jastrzębska. - One też powstały na kliszach Agfy.
W zbiorach muzeum znajduje się jeszcze czteroipółminutowy barwny film nakręcony na skarpie w rejonie Królikarni i ogrodzie szkoły Władysława Giżyckiego przy ul. Puławskiej. Przez chwilę miga nam na nim spalona we wrześniu 1939 r. Królikarnia. W chaszczach pod skarpą ludzie wylegują się na kocach, zimą zjeżdżają na sankach. - Autorem filmu jest Tadeusz Rowiński. Jego ojciec był przed wojną właścicielem wytwórni wędlin, sześciu sklepów w różnych miejscach Warszawy oraz kilku kamienic - wylicza Joanna Jastrzębska. - Rowiński miał kamerę popularnej wtedy marki Cine-Kodak, w czasie okupacji filmował jednak na materiałach niemieckiej Agfy.
Nowe zdjęcia niebawem będzie można oglądać w fototece Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wszystkie komentarze