Trzy miliony głosów oddano na Mazowszu. Według sondażowych danych prezydent Andrzej Duda zdobył ponad 1,2 mln, o blisko ćwierć miliona więcej niż Rafał Trzaskowski.
Rafał Trzaskowski wiedział, że nie może sobie pozwolić na świętowanie wejścia do drugiej tury. Nie ma czasu do stracenia, dlatego jeszcze w wieczór wyborczy zaplanował dwa kampanijne wyjazdy.
- Ja z obranej drogi nie zejdę. I się nie poddam. Ja głęboko wierzę, że ta droga wiedzie do celu, nawet jeśli jest kręta - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów prezydenckich.
Na Pradze-Północ jest rejon, w którym przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości wygrywają wybory za wyborami. Zwolenników PiS wciąż jest tu dużo, ale poparcie dla tej partii wydaje się mniejsze.
- Mam dość prezydenta, który słucha tylko jednej osoby: prezesa - mówili głosujący na Kabatach. To bastion Platformy Obywatelskiej i osiedle, na którym mieszka Rafał Trzaskowski.
Pytam ludzi na ulicy, jak głosowali. Wielu na Trzaskowskiego i wielu na Hołownię. Ale nie brakowało też zwolenników Dudy i Bosaka. Czy Miasteczko Wilanów to dalej bastion liberałów?
Andrzej Duda - 41,8 proc, Rafał Trzaskowski - 30,4, Szymon Hołownia - 13,3, Krzysztof Bosak - 7,4, Robert Biedroń - tylko 2,9 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,6 proc. - sondażowe wyniki exit poll omawiamy z politologiem Rafałem Chwedorukiem.
Mieszkaniec Woli zameldowany na Pradze-Północ wybrał się do starej dzielnicy, żeby zagłosować w wyborach 2020. Na miejscu okazało się, że nie może, bo "jego" kartę do głosowania odebrał już dawny sąsiad.
O godz. 17 frekwencja wyborcza w całej Warszawie wyniosła 54,76 proc. Jest o kilkanaście procent wyższa niż w wyborach prezydenckich 2015 r., ale ciut niższa niż w wyborach parlamentarnych 2019 r. Czy skończy się na frekwencji na poziomie 75 proc.?
Frekwencja, która w Warszawie do południa była bardzo wysoka, wciąż rośnie. Około godz. 16 na Żoliborzu i Bielanach zaczęto rozwozić do komisji rezerwy kart.
Ponad 400 tys. warszawiaków pojawiło się do południa w lokalach wyborczych. To tyle co w Krakowie, Łodzi i Poznaniu razem wziętych. Im większe miasto, tym większa frekwencja wyborcza. Czy ta prawidłowość utrzyma się do końca dnia?
Pociągiem nad Zalew Zegrzyński do Nieporętu, zabytkowym tramwajem i autobusem po Warszawie, koleją wąskotorową na wycieczkę do mazowieckiego lasu, promami przez Wisłę. To tylko niektóre atrakcje, które przygotował Warszawski Transport Publiczny.
Czy da się odróżnić kranówkę od wody kupowanej w sklepie? Czy ta za 1,45 zł jest smaczniejsza od tej za 6,75 zł? Mieszkańcom dałem spróbować każdej. Jak wypadł ślepy test wody?
Hasło ich budowy rzucił w 1958 r. Władysław Gomułka. Stawiane w całym kraju szkoły-pomniki Tysiąclecia Państwa Polskiego miały przysłonić kościelne obchody milenium chrztu Polski. W Warszawie pierwszą z nich otwarto 28 czerwca 1960 r.
Na Bemowie awaryjnie lądowała awionetka. Helikopter LPR przetransportował jedną osobę do szpitala przy Szaserów.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.