Miasto Jest Nasze zaprezentowało wizualizacje kąpieliska, które miałoby powstać w Wiśle. To już kolejne podejście do przywrócenia basenów, które działały nad Wisłą przed wojną i w PRL-u. Projekt jest częścią kampanii wyborczej, którą MJN prowadzi w stolicy razem z Lewicą.

Wychodzący w rzekę cypel zakończony szeroką platformą z basenami po obu stronach. Stowarzyszenie. Miasto Jest Nasze zaprezentowało wizualizację miejskiego kąpieliska w Wiśle. Według niej baseny miałyby powstać przy plaży Rusałka, po praskiej stronie, na wysokości Starówki.

Woda jest czysta. Problemem jest jedynie silny nurt

Propozycja jest oparta na powstałej przed kilkoma laty koncepcji architekta Cezarego Kępki. Oprócz kąpielisk zaprojektował on także pawilony i przebieralnie. - Zapytaliśmy Cezarego, czy możemy wykorzystać jego pracę. Na jej podstawię stworzyliśmy opublikowaną właśnie wizualizację. Ten temat powinien wrócić - twierdzi Jan Mencwel ze MJN.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
    Komentarze
    Rozumiem, ze baseny w rzece będą wykorzystywane w lecie kiedy poziom wody w Wiśle wynosi 20 cm, w porywach 40. Wody będzie po kolana. Oczywiście o tym MJN nie pomyślało bo generalnie z myśleniem mają problem. LOL. Tak dla basenów nad Wisłą ale tradycyjnych. Najlepiej wyremontować te obok Wału Miedzeszyńskiego na wysokości Saskiej Kępy. Pamietam je dobrze z czasów PRL - były czyste, z pięknym widokiem na rzekę, trawką, drzewami, przebieralniami etc. Teraz teren ten jest zdewastowany o wygląda okropnie.
    @groclin15
    To był piękny kompleks, razem z parkingami, gastronomią i dostępem do dzikiej plaży, dziwię się że nikt do tego nie wraca, działało, ludzi tłumy co to teraz wymyślać nowości i tracić czas na puste dyskusje.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Byłby cud nad Wisłą!
    już oceniałe(a)ś
    29
    1
    Pomysł świetny, jeśli Wisła jest znowu czysta (muł ma obrzydliwy, wiry jedne z najbardziej zdradzieckich, więc nigdy nie wchodziłam do wody), ale tych basenów trzeba 8 - nie dwa...
    @kiciah!
    Zostawmy Wisłę i jej dziki, pełen ptaków brzeg w spokoju. W Warszawie jest mnóstwo innych miejsc, by zrobić baseny, nie wspominając już o tych istniejących, wymagających remontu.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    A ile kosztuje budowa i utrzymanie basenów tradycyjnych?
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    Oczyma duszy widzę jak polska pijana husaria skacze z rantu basenu do rzeki a potem tonie w wirach...
    @Goro Takemura
    I bardzo dobrze, że durnie się wyeliminują.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @Goro Takemura
    Zapomniałeś dodać ,,narodowa...husaria".
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Pomysł zacny ale ciekaw jestem, jak by to wyglądało od strony technicznej: jak by takie baseny zniosły wysoki stan wody albo wielkie ilości kry płynącej rzeką. Może byłoby to wykonalne w kilku miejscach, gdzie nurt ma przeszkody naturalne jak np. wyspy po praskiej stronie?

    Pytanie też, co by się z tym dało zrobić zimą: gdyby dało się dokopać do wód geotermalnych byłoby cudownie.
    @tmeu
    Hmm, jakos spokojnie znosiły opisane przez Ciebie zjawiska przed wojną i po wojnie.... I wszystko było wykonalne, a także zapewne nie takie znów trudne i drogie w utrzymaniu. Może raczej należałoby sie martwic zbyt niskim stanem wód w Wiśle przy obecnych upalnych wiosnach i latach - ciekawe, jak by to wyglądało od strony kosztów, by zapewnić odp. ilość wody i odp. przepływ przy bardzo niskim stanie wody w Wiśle. Do mnie poza tym bardzo przemawia argument Trzaskowskiego związany z naturą 2000.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    W Warszawie jest multum zdewastowanych basenów tradycyjnych, więc od remontów tych basenów powinno się zacząć, a Wisłę pozostawić w spokoju.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Trochę offtop, ale II wojna światowa, jak inne wydarzenia, piszemy małą literą [SJP PWN 20.6]. Dopuszczalne jest użycie wielkich ze względów uczuciowych bądź dla uwydatnienia szacunku [19.3], ale czy to wydarzenie wzbudza szacunek?
    @n-p-w
    Dział korekty zwolniony! Może GW zaproponuje czytelnikom jakiś wolontariat?
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @n-p-w
    Zarówno dziennikarze GW jak i jej czytelnicy zasługują na przywrócenie korekty w GW. Zwłaszcza że czytelnicy płacą abonament.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0