Mieszkańcy Wesołej skrzykiwali się we wtorek na szampana, bo po ich protestach urzędnicy uchylili decyzję środowiskową dla wschodniej obwodnicy Warszawy. Ciągnące się od trzech dekad przygotowania do tej inwestycji wracają do punktu wyjścia.

Drogowcy, którzy od wiosny 2015 r. forsowali wariant obwodnicy na wysokim nasypie przez środek Wesołej, są w szoku. - Właśnie wybraliśmy firmę do kontynuowania koncepcji programowej dla naszej inwestycji. Szliśmy do przodu, nie wiem, co będzie dalej. Czekamy na uzasadnienie decyzji - usłyszeliśmy we wtorek po południu od Małgorzaty Tarnowskiej, rzeczniczki Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oddział Mazowsze. Wcześniej zapowiadała przetarg na wykonawcę prac, jeśli będą oszczędności przy innych inwestycjach. A jak pisaliśmy, wyjątkowo tani wybór firm do budowy autostrady A2 na wschód od Siedlec przyniósł do wykorzystania przeszło 650 mln zł ekstra.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Państwo z dykty klejonej gumą do żucia.
  @pw63
  gównem
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @pw63
  I bardzo dobrze!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Nimby z Wesołej są bardzo wrażliwe na hałas i spaliny co w zupełności nie przeszkadza im samym korkować Płowiecką, Czecha i Ostrobramską i smrodzić swoimi samochodami mieszkańcom Pragi Południe w drodze do pracy.
  @Mark_Delancey
  Dlaczego obrażasz innych?
  Jak Ci przeszkadza życie w mieście to się wyprowadzić możesz...
  już oceniałe(a)ś
  5
  13
  Gdzie tu obraza?To stwierdzenie faktu- w ogromnej większości mieszkańcy Wesołej nie pracują w Wesołej tylko uprzyjemniają mieszkańcom innych dzielnic życie swoimi wyziewami z rur wydechowych.
  już oceniałe(a)ś
  13
  4
  @Mark_Delancey
  Mieszkańcy innych dzielnic też w większości nie pracują sto metrów od domu, tylko dojeżdżają do jeszcze innych rejonów Warszawy.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @Gonzoe
  Ale nie blokują budowy dróg.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @Misieq
  a komu ta droga niby będzie potrzebna? tym co dojeżdżają do pracy w Warszawie? Otóż nie! To będzie ściek tranzytowy, zapchany TIRami od rana do nocy, smrodzący i hałasujący, ale nie ułatwiający transportu ani mieszkańcom Wesołej, ani innych sąsiednich dzielnic. To niby dlaczego mają nie blokować? Przecież tam nawet nie uwzględniono dogodnych zjazdów i wjazdów na tę obwodnicę w zakresie dzielnicy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @tesia44
  Otóż ta droga jest bardzo potrzebna jako element Systemu. Bez domknięcia Obwodnicy Warszawy ruch z Białegostoku lub Płońska do Mińska i Siedlec będzie jechał dookoła Warszawy nadkładając prawie 100 km. Co więcej, Obwodnica Warszawy nie jest na takie ułomne rozwiązanie projektowana i się korkuje w rejonie Trasy Toruńskiej oraz Węzła Konotopa. Gdyby było "pełno koło" - to ruch szedłby mniej-więcej równomiernie w obu kierunkach bez zatorów.

  Jeżeli komuś się TIRy nie podobają, to niech sobie pomyśli, że one wiozą dla niego/niej towary do sklepów. PKP zostało zmarginalizowane przez samą siebie. Wisła "Ostatnia Dzika Rzeka Europy" nie nadaje się do transportu towarów. Więc zostaje transport kołowy. Absolutnie nieekologiczny i bezsensowny dla towarów masowych, ale cóż -
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ta droga jest niezbędna i była planowana od lat. Obwodnica może iść przez przez środek osiedli na Bielanach i w Willanowie, a nie może przez lasy i parę działek w Zielonce. To jakieś szaleństwo.
  @Slowak
  Widocznie te działki mają lepszych właścicieli.
  już oceniałe(a)ś
  20
  3
  @Slowak
  To nie szaleństwo, to wiecznie żywy duch szyszki i jego wyznawcy.
  już oceniałe(a)ś
  17
  7
  @pw63
  I bardzo dobrze. Mimo że nie mieszkam w Wesołej, to moim zdaniem bardzo dobra wiadomość.
  Nie będzie już zagrożenia dla kościoła przy Piotra Skargi 2.
  To jeden z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych kościołów jekie można zobaczyć.
  Mistrzostwo i geniusz Nowosielskiego.
  już oceniałe(a)ś
  8
  18
  @Raf3e
  Owszem kościół jest wyjątkowy. Jednak manipulacją jest twierdzenie że obwodnica mu zagraża. Odległość kościoła od nasypu to 260 m!
  już oceniałe(a)ś
  17
  3
  @Slowak
  Gdzie Wesoła a gdzie Zielonka, słoiku?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Slowak
  zazdrościsz Wesolakom, że im się udało taki badziew od siebie odsunąć? Na wariant w tunelu korytarz rezerwowano od lat 80., ale burasy z GDAKi chciały 'po taniości', nie oglądając się na mieszkańców, na to, że nasypem przetną dzielnicę na pół nie zapewniając praktycznie żadnej komunikacji między tymi połowami. I dobrze im tak, że polegli na decyzji RDOŚu. Południowa obwodnica, forsowana równie 'po taniości', daje okolicznym mieszkańcom w kość, choć jeszcze nią TIRów nie puścili. Protesty są na porządku dziennym, a gupia GDAKA opowiada banialuki, jak to 'będzie monitorować' hałas, ze dwa lata po ukończeniu inwestycji i dopiero potem, ewentualnie, coś pomyśli nad wyciszaniem.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @Slowak
  Nie, wy ja sobie wymyślaliscie od lat w zadymionych gabinecikach. Może ku... się wreszcie nauczycie, że tak nie można. Rospuda nie trafiła do łbów, ciągle robicie to samo i dziecię się, że ciągle jest źle.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  I tak samo będzie z A50 na odcinku przez Wiązownę, Otwock i Karczew. Mieszkańcy będą się odwoływać do samego końca - ich albo tej trasy. Zamiast poprowadzić trasę korytarzem od dawna na nią zarezerwowanym wzdłuż drogi DK50 to próbuje się ją prowadzić przez środek lasu.
  już oceniałe(a)ś
  36
  1
  Ktoś się czegoś innego spodziewał?
  @Misieq
  po obecnym rządzie i jego przystawkach można się było, niestety, spodziewać wszystkiego ;) także decyzji wydanych z naruszeniem prawa [bo tak sie nam podoba i co nam zrobicie?] Dlatego cieszę się z decyzji, choć obwodnica jako idea potrzebna niewątpliwie jest ;)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jaką wadą prawną?
  @geonauta
  Dokładnie, jaką?
  Finisz tekstu od czapy... Stwierdzenie, że jest kilka przypuszczalnych argumentów nagłego zwrotu sprawy...
  I błędu prawnego...i nic, żadnych szczegółów...
  Prenumeruje gazetę, bo interesi mnie co na naszym podwórku... lubię czytać "lokalnie"...i dostaje jakby niedokończony artykuł... Słabo...
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  @Raf3e
  Stowarzyszenie od samego początku powtarza to samo. Decyzję wydał niewłaściwy organ. Zamiast RDOŚ Warszawa decyzję wydano w Białymstoku.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Tunel w lesie jest ekologiczny ale drogi. Wariant czerwony, nawet bez tunelu wydaje się lepszy od innych. Żadna trasa nie powstanie, bo w perspektywie są zawsze jakieś wybory-a to do Sejmu, a to Prezydentów....
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  ciekawe jak buduję się obwodnice w innych państwach
  już oceniałe(a)ś
  2
  0