Doczekaliśmy się wreszcie Warszawskiego Indeksu Powietrza. Smogu nie rozwieje, ale podpowie, jak unikać jego konsekwencji

Narzędzie włączono jeszcze przed oficjalną konferencją prasową władz miasta. Sprawdzam więc stan powietrza w czwartek o godz. 13. Dowiaduję się, że na Bródnie (przy ul. Kondratowicza) i Ursynowie (przy ul. Wokalnej) powietrze jest przejrzyste. Gorzej w Śródmieściu (przy Marszałkowskiej i al. Niepodległości). To WIP Ogólny. Wchodzę na WIP Zdrowotny – tutaj dowiemy się, czy powietrze jest bezpieczne także dla grup ryzyka: dzieci chorych na astmę, osób starszych, cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia. I wiem, że dzieci mogą spokojnie iść na spacer, ale seniorzy ze Śródmieścia i Ursynowa powinni dziś powstrzymać się od wychodzenia na dwór.

Na razie Warszawski Indeks Powietrza korzysta z danych tylko czterech stacji pomiarowych. Pobiera więc te same wskaźniki, które do tej pory można było sprawdzać choćby w aplikacjach smogowych.

Warszawski Indeks Powietrza przewiduje przyszłość

Jest jednak ważna zaleta WIP: przewiduje stan powietrza o godz. 6, 14 i 22 następnego dnia. To kluczowe, jeśli chce się zaplanować spacer czy poranne bieganie. Do tej pory w ten sposób nie prezentował tego żaden system.

Model matematyczny opracowali na zlecenie miasta naukowcy z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Porozumienie w tej sprawie podpisano już w 2016 roku, efekt poznaliśmy dzisiaj. Dane z państwowego systemu pomiaru, ale też dane meteorologiczne systemu Meteo Uniwersytetu Warszawskiego i historyczne informacje o zanieczyszczeniach są przetwarzane i prezentowane na Indeksie WIP. Model ma się uczyć na podstawie bieżących informacji, więc z czasem będzie coraz dokładniejszy.

Warszawski Indeks Powietrza - prognoza na kolejne godziny
Warszawski Indeks Powietrza - prognoza na kolejne godziny fot. wip.um.warszawa.pl

Wynik obliczeń pokazuje w czterech kolorach: zielonym, żółtym, czerwonym i bordowym. Nie podaje konkretnych substancji ani ich stężeń. Przekaz jest maksymalnie uproszczony. – Chodzi o to, żeby mieszkaniec nie musiał się zastanawiać, co oznacza konkretne liczbowe wskazanie pyłu czy innej substancji. Pokazujemy to w przejrzysty sposób – mówi dr Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej, jeden z autorów Indeksu. Jaki kolor oznacza jakie stężenia, dociekliwi mogą sprawdzić w dostępnej w serwisie bazie wiedzy.

Warszawski Indeks Powietrza – więcej stacji pomiarowych

Aktualna wersja WIP nie jest jeszcze ostateczna. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski przypomniał dzisiaj, że indeks to jedno z narzędzi, które ma pomóc zrealizować cel zawarty w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej. Ratusz zobowiązał się w nim, że w 2020 roku w Warszawie nie będą przekraczane normy zanieczyszczenia powietrza.

Żeby dane były pełniejsze i obejmowały całe miasto, przede wszystkim potrzeba więcej stacji pomiarowych, o co od dawna apelują aktywiści i ekolodzy. Do tej pory ratusz bronił się, że pomiary jakości powietrza nie leżą w jego kompetencjach, ale teraz widać wyraźną zmianę frontu. – Jeszcze w tym roku wspólnie z Instytutem Ochrony Środowiska będziemy testowali dostępne na rynku czujniki jakości powietrza. Zdobyta wiedza pozwoli nam ocenić, które z tych urządzeń nadaje się do naszych potrzeb. Na razie rynek ochoczo odpowiedział na takie zapotrzebowanie, ale oceny ekspertów wskazują, że wiele z nich jest niedokładnych – mówił Olszewski.

Oprócz czujników powietrza Warszawa postara się też o dodatkowe stacje monitoringu – to urządzenia znacznie większe i droższe niż zwykły czujnik, ale też dające więcej informacji.

Konferencja o uruchomieniu Warszawskiego Indeksu Powietrza
Konferencja o uruchomieniu Warszawskiego Indeksu Powietrza FOT. KUBA ATYS

Wiceprezydent Olszewski zapewnia, że ratusz wystąpił już do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie. Wniosek przeszedł względy formalne, czeka na decyzję.

Warszawski Indeks Powietrza aktualizowany co godzinę

Warszawski Indeks Powietrza na razie nie będzie prezentowany w metrze czy na wyświetlaczach w autobusach. Jak powiedział wiceprezydent Olszewski, nośniki te nie mają możliwości dynamicznego wygrywania danych. Aby poznać aktualny stan powietrza, trzeba więc wejść do serwisu przez przeglądarkę internetową. O przekroczonych normach ostrzeże też miejska aplikacja na smartfony "Warszawa 19115”.

Warszawski Indeks jest aktualizowany o pełnych godzinach. Sprawdzam więc WIP ponownie o godz. 14. Powietrze w dzielnicach mieszkalnych wciąż bezpieczne, ale prognozy na piątek 2 lutego są pesymistyczne. Na Targówku ma być drugi, żółty stopień, a na Ursynowie najgorszy czwarty – koloru bordowego.

Warszawski Indeks Powietrza jest dostępny pod adresem wip.um.warszawa.pl

Łukasz Grzymisławski poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Zaczyna mnie nasz ratusz wkurzac. Wielka akcja, oparta na czterech panstwowych czujnikach. Mala w porownaniu gmina Piaseczno kupila 20 czujnikow, rozstawila po calej gminie i zrobila strone. Oki, pewnie nie sa to jakies super urzadzenia, ale dzialaja, spelniaja funkcje i pokazuja jak duze moga byc roznice na malym terenie. A w Warszawie mieszkaniec Bemowa ma najblizej Marszalkowska a Wilanowa Ursynow. Zart jakis. A skoro Piaseczno bylo stac na 20 czujnikow, to Warszawe stac z palcem w nosie na choc jeden w kazdej dzielnicy, bo nie marze o pokryciu takim jak w Piasecznie, tak naiwny nie jestem. Strasznie szkoda kiedy male miasta potrafia dzialac a u mas w Warszawie ciagle pozory :(
    już oceniałe(a)ś
    4
    0