Fototeka Muzeum Powstania Warszawskiego
Wśród zdjęć w zbiorach MPW są całe serie wykonane przez fotoreporterów w czasie powstania, fotografie z okupowanej Warszawy oraz dokumentacje zniszczeń i powojennej odbudowy stolicy.
- Największe i najciekawsze są trzy kolekcje autorów powstańczych: Zygmunta Sowińskiego, Zygmunta Kukieły i Stefana Rassalskiego - opowiada Joanna Lang z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Lang wylicza, że w ubiegłym roku muzeum przeniosło na nośniki cyfrowe i opracowało łącznie ok. 3,2 tys. fotografii, a ponad 2 tys. zdjęć kupiło, zaś ponad tysiąc otrzymało jako dar. W ciągu tylko pierwszego półrocza fototeka Muzeum Powstania Warszawskiego miała 425 tys. odsłon i 17 tys. użytkowników.
Nowe kolekcje nie publikowanych dotąd fotografii muzeum szykuje i w tym roku. - W grudniu kupiliśmy kolejny album ze zbiorów niemieckich. Przedstawia zniszczone miasteczka we wrześniu 1939 r. oraz Warszawę w pierwszych tygodniach okupacji - opowiada Joanna Lang. Wskazuje też na duży zbiór innych zdjęć. Zostały kupione od kolekcjonera z USA. To 83 negatywy fotografii przedstawiających ruiny Warszawy tuż po II wojnie oraz nieco zdjęć z pierwszej okupacyjnej zimy 1939-40. Dziś kilka z tych fotografii publikujemy jako pierwsi.
Wszystkie komentarze