z archiwum Ryszarda Zbrzeznego
1 z 8
Z archiwum Ryszarda Zbrzeznego
2 z 8
Strona z albumu ukazująca żołnierzy 9. Zmotoryzowanego Pułku Strzelców Konnych (Kavallerie Schutzen Regiment) podczas nabożeństwa. Według opisu ma to być kościół w Wilanowie. Wydaje się jednak, że autor albumu pomylił się.
z archiwum Ryszarda Zbrzeznego
3 z 8
Gdzie została zrobiona ta fotografia? - nie udało mi się ustalić. Może ktoś z naszych czytelników jest w stanie rozpoznać to miejsce. Przedstawia polskich oficerów oczekujących na niemieckich łączników.
z archiwum Ryszarda Zbrzeznego
4 z 8
Żołnierze polscy w drodze do niewoli. Zdjęcie powstało po kapitulacji na ulicy Grójeckiej (na wysokości dzisiejszej Hali Banacha). W głębi, widać poszarpany pociskami Wojskowy Dom Mieszkalny przy Grójeckiej 104. Budynek choć mocno uszkodzony przetrwał do dziś. To przed tym budynkiem polscy żołnierze wznieśli dobrze zaprojektowaną barykadę. 8 września zatrzymała się na niej niemiecka kolumna pancerna. Obrońcy barykady bronili dostępu do Warszawy aż do kapitulacji miasta. W głębi po lewej fragment jednego z domów przy Opaczewskiej.
z archiwum Ryszarda Zbrzeznego
5 z 8
Fragment Grójeckiej z Wojskowym Domem Mieszkalnym pod nr 104. W głębi widać nie rozebraną jeszcze barykadę. Do jej budowy użyto m.in. wozu firmy przewozowej C.Hartwig. Obok licznych żołnierzy niemieckich widać wielu cywilów.
z archiwum Ryszarda Zbrzeznego
6 z 8
Na tej fotografii dobrze widać ślady ostrzału artyleryjskiego domu wojskowego przy Grójeckiej 104. Łatwo też zauważyć, że poszczególne partie budynku płonęły. Na pierwszym planie zasieki ustawione na przedpolu barykady przy Opaczewskiej.
z archiwum Ryszarda Zbrzeznego
7 z 8
Uszkodzony hangar lotniska na Okęciu.
z archiwum Ryszarda Zbrzeznego
8 z 8
Tablica z napisem "Uwaga pole minowe!" i zniszczony czołg niemiecki. Zdjęcie z okolic ulicy Opaczewskiej (widoczna w głębi).
Wszystkie komentarze