Marszałkowska
Ulica Marszałkowska widziana z okolicy skrzyżowania z ul. Złotą. Widz patrzy na północ, w stronę skrzyżowania z ul. Świętokrzyską. Po prawej stronie uwagę zwraca najokazalsza kamienica przy ul. Marszałkowskiej - zwieńczona narożnymi kopułami siedziba Towarzystwa Ubezpieczeń "Rosja" (Marszałkowska 124 - 128). Wzniesiona w latach 1898 - 1900 według projektu Władysława Marconiego. Znakiem rozpoznawczym gmachu był ustawiony na szczycie fasady posąg kobiety trzymającej lampę (alegoria elektryczności), która jednak świeciła krótko. Budynek zajmował całą szerokość pierzei Marszałkowskiej między wylotami ulic Sienkiewicza i Moniuszki, wypełniając swoimi skrzydłami znaczną część kwartału. Jego grube mury przetrwały II wojnę światową, choć gmach był mocno poturbowany. Zachowano go i przebudowano na tzw. "Dom pod sedesami" według projektu Bohdana Lacherta (ta popularna nazwa pochodzi od zastosowanych na fasadzie charakterystycznych krat z otworami przypominającymi deski sedesowe). Usunięto je w końcu lat 90., gdy wymieniano elewacje. Gmach istnieje do dziś, należy do PKO. Wygląda jednak tak, że trudno uwierzyć, że to ten sam budynek, który stał w tym miejscu przed do ostatniej wojny.
Siedzibę Towarzystwa ?"Rosja" poprzedza na obrazku skrzyżowanie z ul. Sienną. Przed nim, po prawej stronie, wznosi się XIX-wieczna kamienica (Marszałkowska 122). Nie przetrwała wojny, a jej miejsce w latach 60. zajął Dom Towarowy "Junior".
Po drugiej stronie ul. Marszałkowskiej widać dwie ujmujące po bokach wlot ul. Siennej w kierunku zachodnim. W tej chwili jest tu pl. Defilad.
Wszystkie komentarze