Dzięki Państwowej Komisji Wyborczej wreszcie mamy jasność, że to co robią politycy jest nie tylko nieetyczne, ale też niezgodne z prawem - mówi Anna Mierzyńska, specjalistka w badaniu nadużyć w internecie. Opowiada dlaczego warto wziąć udział w naszej debacie w ramach Festiwalu Nauki, którą organizujemy dziś (28 września) na Uniwersytecie Warszawskim. Początek o godz. 18. Wstęp jest wolny.

Dziennikarz 'Wyborczej' Wojciech Czuchnowski pokazał, jak prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej używał sztucznych kont na portalach społecznościowych. Ich zadaniem było stworzenie wrażenia, że polityk jest popularny i ceniony. W obecnej kampanii wyborczej takie praktyki są powszechne. W portalach społecznościowych i na forach internetowych otaczają nas sztucznie wykreowane debaty. Czasem tworzą je boty, czasem żywi ludzie, którzy za swoją działalność dostają wynagrodzenie. Kto im płaci? Jak rozpoznać manipulację? Czy możemy się przed nią bronić? Jakie tematy poza polityką są najbardziej podatne na dezinformację?

W debacie wezmą udział eksperci zajmujący się cyberbezpieczeństwem i manipulacją w internecie oraz aktywiści zwalczający dezinformację: Grzegorz Małecki (były szef Agencji Wywiadu, obecnie ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego), Marcin Napiórkowski (Uniwersytet Warszawski), Kamil Basaj (fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń), Piotr Przytuła (stowarzyszenie Miasto Ursynów) i Natalia Sawka ('Gazeta Wyborcza'). Debatę poprowadzi Aleksandra Sobczak, redaktorka naczelna 'Gazety Stołecznej' i warszawa.wyborcza.pl. Debata 'Manipulacja w internecie - jak się bronić?' w ramach Festiwalu Nauki odbędzie się w Audytorium Starego BUW (Uniwersytet Warszawski) przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.
Więcej
    Komentarze
    `