54 minuty po północy 1 grudnia 1962 r. barokowa świątynia drgnęła. A potem ruszyła z prędkością 9,3 cm na minutę. W środku nie zgasła ani jedna lampa. W cyklu Warszawa nieodbudowana - al. "Solidarności" 80, niegdyś al. Świerczewskiego.
To dobrze, że samorząd pyta o zdanie mieszkańców. Ale czasami okres między konsultacjami a ich realizacją jest nieznośnie długi. A czasami ratusz konsultuje tematy, na których to urzędnicy powinni znać się lepiej od mieszkańców.
Będąc ostatnio z wizytą w Gdyni, dałam się paskudnie zwieść. Z bramy przy głównej ulicy mignął do mnie szyld "Pasaż", słowa "w starym kinie" oraz coś, co z oddali wyglądało jak tablica z afiszami, zdobna w charakterystyczny motyw taśmy filmowej....
Zaskakująca decyzja wojewódzkiej konserwator zabytków. Barbara Jezierska rzutem na taśmę wpisała do rejestru rozbierany pawilon Emilii. Co będzie z porozumieniem inwestora z miastem o przeniesieniu budynku przed Pałac Kultury?
Budynek mieszkalny pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności przy Ludnej 9 odzyskał przedwojenny kształt. Powrócił spalony w 1939 r. dach. Zniknęła wysoka na cztery kondygnacje wyrwa z powstania warszawskiego.
Stuletnia kamienica przy Waliców 14 - jeden z ostatnich fragmentów przedwojennej zabudowy Mirowa i jeden z nielicznych ocalałych budynków warszawskiego getta - jest w dramatycznym stanie. Powiatowy nadzór budowlany już wydał nakaz jej rozbiórki. O...
Sobota 16 listopada 1940 r. - tego jednego dnia blisko 400 tys. Żydów mieszkających w Warszawie stało się więźniami. Niemcy zamknęli ich w getcie. Wolność odbierali im stopniowo od początku okupacji.
15 listopada przypada 53. rocznica otwarcia po odbudowie zachodniej Hali Mirowskiej. W odbudowanej wcześniej hali wschodniej w czasach PRL-u mieścił się milicyjny klub sportowy Gwardia Warszawa.
7 listopada 1914 r. rozpoczął działalność Dom Braci Jabłkowskich przy Brackiej w Warszawie. Był pierwszym specjalnie zaprojektowanym domem towarowym w dziejach miasta. Odzyskany kilka lat temu przez rodzinę Jabłkowskich dziś nadal czeka na zmiany,...
Powstanie nowa książka o historii Warszawy. Napisze ją historyk Błażej Brzostek. Zamiast od dziejów najdawniejszych zacznie od problemów współczesnych, bo historia ma tu być sposobem na zrozumienie dzisiejszej Warszawy.
Konrad Brandel był pierwszym fotografikiem, który w lipcu 1865 fotografował nasze miasto podczas lotu balonem. Dom Spotkań z Historią i Muzeum Narodowe opublikowały album z jego zdjęciami. To kolejna pozycja z serii Fotografowie Warszawy.
Przed wojną taksówkarz jechał tam, gdzie chciał klient, a taksówek bywało więcej niż chętnych do jazdy. W PRL-u chętnych do jazdy było wielu, taksówek mało. A taksówkarz jechał tam, gdzie chciał. Historię warszawskich taksówek opisuje Jerzy S....
Los osieroconych dzieci był przed stu laty trudny do pozazdroszczenia. Trafiały do placówek, w których poddawano je wojskowemu rygorowi. Jedną z nich był Instytut Moralnej Poprawy Dzieci na Mokotowie.
To opowieść o tym, jak wspaniałe miasto sejmów Rzeczypospolitej i siedziby królów, pełne olśniewających pałaców, świątyń oraz kamienic należących do bogatych mieszczan, zamieniło się w rumowisko. 8 września mija 360. rocznica zajęcia Warszawy przez...
Na scenie popisują się gerlaski, znane aktorki śpiewają szlagiery, swingują orkiestry bigbandowe, strzelają szampany, pary wirują w tańcu na obrotowych parkietach. Elegancki świat przedwojennej Warszawy bawiącej się na dancingach przedstawia Jerzy...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.