Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Kamienica Talentich, Rynek Starego Miasta 38
Dom ten ma kilka nazw, ale najbardziej przytknęła do niego nazwa kamienicy Talentich. Murowany, gotycki budynek już w XV wieku należał do Andrzeja Edlingera. Gdy w 1446 r. właściciel sprzedawał budynek malarzowi Piotrowi dom był całkowicie gotowy i miał też sklepione piwnice. Już po katastrofie szwedzkiego potopu w 1659 kamienicę kupił sekretarz króla Jana Kazimierza Piotr Talenti i przystąpił do przebudowy. To z tego czasu pochodzi obecna, nowożytna, włoska w wyrazie elewacja. Ozdobą kamienicy jest efektowny, barokowy portal z rozciętym naczółkiem i dekoracyjnym kartuszem z datą AD 1663 i inicjałami właściciela. Litery PT (Piotr Talenti) są niejako schowane pod głęboko wyrytym skrótem łacińskim LJC - czyli Laudetur Jesus Christus. To kolejny przykład napisu o treści sakralnej, który nie został usunięty z dekoracji Starego Miasta w czasie powojennej odbudowy. Inna rzecz, że wtedy jak i dziś mało kto rozumiał jego znaczenie. W tym samym czasie co portal powstały obite blachą drzwi i umieszczona nad nimi ozdobna krata.
W pierwszej połowie XVIII w. właścicielem kamienicy był Maciej Kurowski, który zrezygnował ze swojego szlachectwa żeby zostać kupcem. Handlował winami. Budynek spłonął w 1944 r. Jednak na zdjęciach wykonanych w 1945 r. widać że elewacja frontowa ocalała po sam gzyms. Runęła wraz z fasadą sąsiedniego domu pod nr 40, gdy w 1946 BOS podjął decyzję o jej rozebraniu do wysokości gzymsu nad oknami pierwszego piętra. Na szczęcie ocalała wtedy kamieniarka portalu. Do odbudowy zabytku przystąpiono w 1952 r. Elewacje gotowe były wraz ze wszystkimi pierzejami rynkowymi w lipcu 1953 r. Prace wewnątrz trwały jednak do roku 1957. Projekt był dziełem architekta Stanisława Żaryna, który przywrócił dawny kształt elewacji.
Przed remontem fasada kamienicy miała trudny do określenia kolor brudnej beżowej ścierki i liczne spękania. Teraz jest szaro-błękitna. Poza portalem uwagę zwracają obramienia okien ze złoconymi obwódkami.
Najedź kursorem na zdjęcie, by zobaczyć detale
Wszystkie komentarze