Więcej
  Komentarze
  Podpis pod 6. zdjęcie: "Plac Konstytucji oszpecony przez reklamy (...)" W czasach głębokiej komuny w miejscu, gdzie teraz jest w miarę stonowane logo Samsunga, widniały dwie nigdy chyba nie myte, okropne, z wiecznie nie świecącymi niektórymi literami, ohydne neonowe napisy: "Wina bułgarskie" (na ogłół świeciły się tylko litery "Wina ..łgarskie") oraz LOT, a w miejscu obecnego logo Huawei świeciła jaskrawo olbrzymia reklama z napisem "Zegarki radzieckie".
  @krzywelustro Bądź obiektywny. Bo CO można "myć" w neonie ze szklanych rurek rozpiętych na metalowym szkielecie? Oprócz tych reklam były jeszcze: KLM, Gallux, neony hotelu MDM i wiele, wiele innych. Każdy z nich był nie żadną "ohydą", ale malutkim dziełem sztuki użytkowej, zaprojektowanym przez zawodowego plastyka, bijącym na głowę dzisiejsze reklamowe szmaty i tablice ledowe, które mogą przyprawić o zawrót głowy i ślepotę. A neon nawet jak dostał czkawki (nic nie jest wieczne, nawet wyświetlacze LED), to po kilku dniach był naprawiany, a trwało to tyle, bo, naprawa wymagała wykonania KONKRETNEGO odpowiednio wygiętego z napełnionej gazem rurki w jednym egzemplarzu fragmentu neonu. A informacyjnie, na dachu hotelu MDM działała w latach 60-tych Gazeta świetlna, której czerwone litery dawało się odczytać nawet przystanku przy Alejach Jerozolimskich.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  "Domy Centrum oddawano do użytku na przełomie lat 60. i 70. tutaj są jeszcze w budowie, więc zdjęcie musiało być zrobione nieco wcześnieję Umiecie czytać czy nie?? hasło na budynku 22 lata polski ludowej - to chyba jasne który to rok.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Współczesny fotograf mógłby lepiej się postarać i zrobić fotki dokładnie z tych samych miejsc i w tym samym kierunku i z tym samym powiększeniem. Fotografował nieruchomości, które (jak ich nazwa wskazuje) się nie ruszają, chociaż dawne mogły zniknąć a pojawić się nowe.
  @jml13060 To nie są zdjęcia zawodowego fotografa. Widać to nie tylko po kiepskich miejscach, ale też kadrowaniu i kolorach (ich braku). Szkoda, bo pomysł bardzo fajny.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @jml13060 rzeczywiście, trudno porównywać ujęcia z różnych punktów
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Czy to takie trudne zrobić zdjęcia z tego samego miejsca co autor przed laty? A jaki ciekawszy byłby efekt.
  @babeme No własnie! To całe zestawienie to żałosny popis bezmyślności. Czyżby "dobra zmiana" dotarła też do GW?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @babeme Jeżeli jest dostęp do miejsca, to dla prawdziwego zawodowego fotografa żaden problem, o czym pisze poniżej :-)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @babeme Bawię się czasami w takie porównania i jakieś doświadczenie zdobyłem. Otóż wykonanie zdjęcia porównawczego to z jednej strony precyzja identyfikacji miejsca, z którego było zrobione stare zdjęcie (nie zawsze jest to łatwe, np. teren getta), a z drugiej to dostępność doi tego miejsca (wiele starych fotografii było robionych np. z pułapu wysokich ruin, których obecnie nie ma). Założyłem kiedyś na gazeta.pl wątek dot. takich porównań. Niestety, ostatnio go zaniedbałem Http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,746,139038473,147971149.html
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @teef Ale przecież to Warszawa z lat '60, '70 i później. W tych miejscach i w tych latach chyba nie było już ruin, które zmieniałyby "pułap". Współczesny fotograf ma do dyspozycji współczesną technikę, niekoniecznie bardzo zaawansowaną - wysięgniki, statywy, zdalne uwalnianie migawki żeby nie ściskać w garści aparatu, itp. Jestem zawiedziony tymi fotografiami porównawczymi.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @jml13060 Mój post w najmniejszym stopniu nie był próbą tłumaczenia fotografa GW. Z całą pewnością ma on o wiele lepsze możliwości (sprzęt, legitymacja PRESS) aniżeli ja. Z całego zestawu J. Repsa ściągnąłem kilkanaście zdjęć i w wolnych chwilach postaram się zrobić swoje porównania. Czy będą lepsze? Nie wiem, wszak jestem 100% amatorem. :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @teef Znalazłem stronę z wykonanymi porównaniami niektórych zdjęć J. Repsa. Https://phototripblog.wordpress.com/tag/rotunda/ I jak wypada to porównanie? ;)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Szkoda, ze drzewa na krakowskim się nie obroniły :(
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ech.. Te latarnie w alejach i na placu konstytucji to były piękne! Szkoda że je zlikwidowali:(
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Na fotce z Forum widac straszny SMOG ....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Dajcie do porównania zdjęcia zrobione o tej samej porze roku, a te niby współczesne - bardziej aktualne (np. to miejsce z rotundą już tak dziś nie wygląda) . Tak trudno wykonać porządnie swoją edytorską pracę, zamiast spaprać fajny pomysł?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0