Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl
1 z 12
Blok przy ul. Pereca 1a na tyłach ronda ONZ.
To całkiem nowy budynek z lat 90., a mimo to przeznaczony do rozbiórki. Kupiła go firma Skanska, która na sąsiedniej działce stawia biurowiec. Właśnie na tę działkę wychodzą okna domu przy Pereca 1a. To komplikuje jej zagospodarowanie. Właśnie dlatego Skanska kupiła ten budynek i zachęca lokatorów do wyprowadzki. Firma nie podaje, na jakich warunkach, ale część mieszkańców już budynek opuściła. Skanska deklaruje, że na miejscu bloku nie planuje - na razie - żadnej inwestycji.
Więcej o wyburzaniu bloku z lat 90-tych
Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl
2 z 12
Kwartał budynków przy rondzie ONZ
Do wyburzenia przeznaczonych jest tu kilka nieruchomości. Od frontu to kamienica, która ma adres Twarda 28, na prawo od niej to budynek przy Ciepłej 3 (społecznicy chcą go ocalić m.in. dlatego, że urodził się w nim ksiądz Ignacy Skorupka), a z tyłu blok, przy Pereca 1a, przedstawiony na wcześniejszym zdjęciu. Adresy są pozostałością po przedwojennym układzie ulic.
Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl
3 z 12
Hotel Mercury u zbiegu Jana Pawła II i Grzybowskiej
Hotel został zamknięty kilka miesięcy temu. Na jego miejscu firma Echo Investment planuje wieżowiec na 155 metrów. Rozbiórka hotelu zacznie się na wiosnę, nowy budynek projektuje pracownia Kuryłowicz & Associates.
Fot. Jacek Łagowski / Agencja Wyborcza.pl
4 z 12
City Center
Pierwsza warszawska galeria handlowa oddana do użytku w 1991 r. Została zburzona w 2007 r., by zrobić miejsce pod wieżowiec Libeskinda.
Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl
5 z 12
Holiday Inn
Holiday Inn sąsiadujący z budowanym wieżowcem Libeskinda. Też mówi się o jego rozbiórce. Pierwsze przymiarki już kilka lat temu zaczęła firma Orbis, do której należy. Z powodu spowolnienia gospodarczego plany te odłożyła na później.
Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl
6 z 12
Ilmet
Wieżowiec Ilmet, charakterystyczna budowla przy rondzie ONZ oddana zaledwie 15 lat temu, też jest przeznaczony do rozbiórki. Na jego miejscu wyrośnie nowy wieżowiec wysoki na 188 metrów, zaprojektowany przez pracownię Schmitt Hammer Lassen. Dla porównania usytuowany naprzeciwko wysokościowiec Rondo 1 ma 191 metrów.
Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl
7 z 12
Biurowiec Dipservice
Długi budynek położony przy zbiegu Świętokrzyskiej i ronda ONZ. Zamiar zburzenia tego budynku zgłosił Polski Holding Nieruchomości. Zamierza wznieść tu wieżowiec. Jego kształt rysują architekci z polsko-belgijskiej Pracowni Architektury "Projekt".
Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl
8 z 12
Kaskada
Niewysoki biurowiec przy zbiegu ulic Jana Pawła II i Siennej powstał w 1998 roku. Teraz Polski Holding Nieruchomości (jest też właścicielem położonego w pobliżu starego biurowca Dipservice) planuje tu postawić wieżowiec "zbliżony gabarytami do Rondo 1". Tak jak ten na miejscu Dipservisu będzie dziełem architektów z polsko-belgijskiej Pracowni Architektury "Projekt".
Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl
9 z 12
Siedziba Poczty Polskiej
Tylko kawałek muru (u zbiegu ulicy Chmielnej i Żelaznej) został po zburzonym budynku Poczty Polskiej. W tym miejscu ma powstać nowa siedziba Poczty. Początkowo miał to być pięciopiętrowy budynek, ale pocztowcy niedawno postanowili starać się o zgody dla 130-metrowego wieżowca.
Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl
10 z 12
Mennica
Na miejscu socrealistycznego budynku od strony ul. Prostej, w którym mieści się m.in. dyrekcja Mennicy Polskiej, architekci z pracowni JEMS szkicują 130-metrowy wieżowiec. Mennica zapowiada też, że za kilka lat postawi nowy budynek na miejscu zakładu bijącego monety u zbiegu Grzybowskiej i Żelaznej. Nie wyklucza też, że pod większy gmach rozbierze swój pobliski biurowiec Aurum, który zbudowała w latach 90.
Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl
11 z 12
Pl. Grzybowski
Na zdjęciu na pierwszym planie: w miejscu usuniętego budynku Gminy Żydowskiej powstaje luksusowa wieża mieszkalna Cosmopolitan z usługowym podium. Są zakusy na rozbiórkę Teatru Żydowskiego (to sąsiadujący z inwestycją budynek widoczny za czerwonym dźwigiem), by zmieścić kolejny drapacz chmur.
12 z 12
Co jeszcze do rozbiórki?
1. Hotel Mercure, 2. Budynek gminy żydowskiej ? na jego miejscu powstaje wieżowiec Cosmopolitan, 3. biurowiec PHN przy Świętokrzyskiej, 4. budynek Mennicy Polskiej, 5. biurowce Impexmetalu, 6. pawilon Cepelii ? na jego miejscu stanął biurowiec Prosta Tower, 7. wieżowiec Ilmet, 8. biurowiec Kaskada, 9. hotel InterContinental, który stanął na miejscu pawilonu Jazz Club Akwarium, 10. Dom handlowy Feniks zburzony pod biurowiec, 11. galeria City Center wyburzona pod wieżowiec Złota 44, 12. dworzec pocztowy wyburzony pod inwestycję Poczty Polskiej, 13. Teatr Żydowski - na jego miejscu planowany jest 14-piętrowy budynek, 14. biurowiec Aurum i zakład Mennicy Polskiej, 15. fabryka Norblina, 16. kwartał budynków przy rondzie ONZ (na zdjęciu powyżej), 17. centrum handlowe Jupiter, 18. hotel Holiday Inn ? Orbis sonduje możliwość jego rozbiórki
Wszystkie komentarze