Wszechobecne ślady wojny: gruzy, zniszczone domy, zrujnowany kościół św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży. Ale też odradzające się życie miasta: uliczny handel, pierwsze autobusy, otwarta łaźnia Diana przy ulicy Chmielnej. Taką Warszawę w latach 1945-47 zatrzymała w kadrze fotografka Maria Chrząszczowa. Kolekcję jej zdjęć stolicy Fundacja Archeologii Fotografii udostępniła za pomocą platformy Google Cultural Institite.
Chrząszczowa (1913-79) z domu Pfeiffer pochodziła z rodziny przemysłowców. Jak pisze Dorota Jarecka
w serwisie Culture.pl fotografią zainteresowała się podczas nauki w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych. Z początku rejestrowała na zdjęciach głównie wydarzenia rodzinne. Jej fotografie z czasów okupacji spłonęły. Po wojnie dokumentowała zniszczoną stolicę. W 1945 r. kilkanaście jej fotografii z tego cyklu pokazano na słynnej wystawie 'Warszawa oskarża'. Jeszcze w tym samym roku zrobiła zdjęcia obozu koncentracyjnego Auschwitz i miast na tzw. 'ziemiach odzyskanych'.
Zawód fotografki wykonywała do połowy lat 70., m.in. w Polskiej Agencji Prasowej. W latach 1953-74 prowadziła pracownię fotografii w Katedrze Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej, pozostawiając tej uczelni ogromny zespół zdjęć architektury.
Przedstawiane tu zdjęcia pochodzą z archiwum Marii Chrząszczowej, które znajduje się pod opieką Fundacji Archeologia Fotografii. Fundacja zajmuje się konserwacją, digitalizajcą i opracowaniem archiwum. Więcej zdjęć
na stronie Fundacji Archeologii Fotografii .
Wszystkie komentarze