Prezydium Rządu, dziś biurowiec Ufficio Primo, Wspólna 62
Bez najmniejszych wątpliwości to najbardziej ekscentryczny budynek jaki powstał w Warszawie nie tylko w dobie obowiązywania doktryny realizmu socjalistycznego, ale i w całym okresie PRL-u. Kwadratowy u podstawy z wpisanym w środek wielkim dziedzińcem atrium powstał po 1952 r. według projektu architekta Marka Leykama.
Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Zaskakujące, że siedziba komunistycznego Prezydium Rządu otrzymała z zewnątrz formy stanowiące frapującą wariację na temat renesansu włoskiego. Jest tu coś i z pałacu Medyceuszy i dumnego kupca Giovanni Rucellai, choć największych podobieństw doszukać się można w XV-wiecznym Palazzo Strozzzi.
Pierwotnie Leykam projektował tu wysokościowiec o elewacjach w formie prefabrykowanej ramy elewacyjnej. Nadawała ona projektowanym przez niego budynkom miano żyletkowców. Ta architektura nie mieściła się jednak w obowiązującej od 1949 r. doktrynie socrealistycznej. Uznano ją za zbyt kosmopolityczną.
Leykam porzucił koncepcje wysokiego biurowca i zamiast 15-piętrowego wieżowca zrealizował wariację na temat XV-wiecznej siedziby bankiera. Na tym jednak nie koniec niespodzianek. Wnętrze zaskakuje zarówno skalą jak i rozwiązaniami, których w żaden sposób nie możemy domyśleć się stojąc przed fasadą. Wypełnia je nieprawdopodobnych rozmiarów, kolisty dziedziniec, nakryty żelbetonową kopułą, przeprutą, niby plaster sera z okrągłymi okienkami i otoczony kilkoma kondygnacjami otwartych krużganków o stiukowych, 'romańskich' kolumnach.
I tu łatwo dostrzec erudycję projektanta. Kolumienki galerii nie wyrastają ponad kolumnami parteru. Zawieszone są pośrodku arkad tak jakby cała budowla od pierwszego piętra w górę została lekko przekręcona w stosunku do parteru. Budzi to skojarzenia z architekturą kaplicy zygmuntowskiej na Wawelu.
Na zakończenie trzeba dodać, że prezydium rządu zebrało się tu podobno tylko jeden raz. Po październiku 1956 r. budynek zamieniono na biurowiec a w dużej sali w podziemiu otwarto kino Barbara, które działało tu blisko 20 lat.
Wszystkie komentarze