Komentarze
O, zaczyna się "tradycyjny scenariusz" przy tego typu publikacjach (zestaw starych zdjęć Warszawy): Etap 1. - "jak było pięknie" Etap 2. - "nie cała Warszawa była taka piękna" - prostowane faktami, że w tamtych czasach fotografia była drogą "zabawką" i dlatego głównie fotografowano reprezentacyjne miejsca miast Etap 3. - "podziękujmy powstańcom" - prostowane faktami, w jakich okolicznościach dokonała się większość drugowojennych zniszczeń Warszawy Etap 4. - "pisiory i popaprańcy" - koniec dyskusji, nowy temat na "jedynce" Do bólu przewidywalne.
Zauważyłeś mości Piotrze, że reprezentacyjny budynek ze zdjęcia 9. został wybudowany dla bezdomnych? A ja odwiedziłem go przy okazji WKU (wojska). Który to etap?
już oceniałe(a)ś
13
1
Swieta racja! I gdzie ludzie do jasnej cholery ... 3 na zdjeciu na ulicy, dwa koniki z zolnierzami na nich. To ilu ludzi mieszkalo w Warszawie wedlug tych zdjec? z 50ciu?
już oceniałe(a)ś
1
1
@hrabia_piotr >>> Do bólu przewidywalne. No dobrze, ale czego Waszmość oczekujesz? Że szeregowy internauta zacznie obdarzy ludzkość głęboką i oryginalną myślą? Przecież do tego nie jest zdolna ani Środa, ani Hartman, ani nawet "król królów blogerów" czyli Azrael. Wynalazek internetu sprawił, że do końca świata jesteśmy skazani na zalew wypowiedziami pozbawionymi wartości, nieporadnymi lub/i wtórnymi. Walka z tym zjawiskiem jest bezcelowa, łatwiej już zatrzymać sztorm falochronem. Ulewny deszcz możesz zneutralizować z pomocą parasola, ale opadu to nie zahamuje. Przyjmij ten stan rzeczy z dobrodziejstwem inwentarza i przerzuć się na lekturę książek. Pewien mały procent tego, co ukazuje się na rynku, zasługuje jednak na baczną uwagę.
już oceniałe(a)ś
11
2
@shamickgaworski Kolego, wtedy był stan wojenny. Lepiej było nie pokazywać się na ulicy. Pozdro!
już oceniałe(a)ś
0
0
Zdjęcia oczywiście ciekawe, bo wielu już z tych miejsc nie ma, albo wyglądają zupełnie inaczej. Gdyby historia potoczyła się inaczej, to Warszawa nie stałaby się ofiarą braku planowania przestrzennego i nie było by wieżowców nadbudowanych na blokowiska, do których przylegają kamienice, a pod tym wszystkim kryje się budka z kebabem. A może wszystko było by tak samo? ;) Warszawa z nieco innej (choć nie zawsze) strony
już oceniałe(a)ś
38
4
Ja naprawdę doceniam i szanuję Powstańców. Bo była okupacja, żyli w pewnej świadomości, nadziei, że przyjdzie pomoc. Ale boli mnie fakt, że pomimo ich szczerych chęci do pokonania okupanta to przez powstanie Warszawa została tak zrujnowana.
już oceniałe(a)ś
14
4
Zdjęcia ciekawe, tylko nie bardzo rozumiem sens podpisu po zdjęciem 6 "(...) gnieździły się całe rodziny" To miało kogoś obrazić, czy coś promować? Są inne, lepsze słowa niż "gnieździły się".
@muchancha "Tylko jednego nie rozumiem - pisze pan tak: krasnuludek zmrużył swoje piwne oczyska... panie Olu. Piwne? W epoce walki z alkoholizmem trzeba to koniecznie zmienić na, powiedzmy, kasztanowe albo orzechowe." Skoro się gnieździły, to co to niby miałoby promować? Może budownictwo wielorodzinne? Albo homoseksualizm... a może antykoncepcję (wiadomo, gdyby dzieci się im nie rodziły, to by się nie gnieździli) - trzeba to koniecznie zmienić na - powiedzmy: modliły się całe rodziny, albo: gdzie całe rodziny z radością spały razem na sieni. A najlepiej to zgłosić, że zostały obrażone uczucia religijne, to zaraz skonfiskują zdjęcie ;)
już oceniałe(a)ś
9
6
Gdby nie patriotyczny zryw w 1944 mielibysmy piekne miasto.
@uutek debilku, większość zniszczeń nie dokonała się podczas Powstania. czytaj książki, chociaż pewnie cię to męczy. za dużo literek, prawda?
już oceniałe(a)ś
29
28
I mówilibyśmy po rosyjsku- w pięknym języku kilkuset milionów ludzi, a nie jakimś dziwnym narzeczu, którego nikt nie rozumie!
już oceniałe(a)ś
22
26
O, to wygraliśmy to Powstanie że nie mówimy po rosyjsku?
już oceniałe(a)ś
18
8
@nakrecany_czolg Zniszczenia dokonane po Powstaniu były spowodowane właśnie jego wybuchem. Jakoś Krakowa Niemcy nie rozwalili.
już oceniałe(a)ś
20
8
...masz na myśli patriotyczny zryw z getta w 1943 kiedy zginęło 12 Niemców a nawet slad nie pozostał po 1/3 miasta? tak, tak po Powstaniu w Gettcie Niemcy juz w 1943 roku zrównali z ziemią 1/3 miasta.
już oceniałe(a)ś
21
4
getto to zupełnie inna historia nie porównuj idei jaka przyświecała Niemcom podczas palenia getta a tym jak niszczono Warszawę po Powstaniu Warszawskim
już oceniałe(a)ś
3
6
wyjaśnij dlaczego ma nie porównywać? a może po prostu winni są bestialscy niemcy, a nie zakłamana lewacka ahistoria?
już oceniałe(a)ś
5
3
zdj. 10 - dzieci przed drewniakiem na Moczydle - i porównajcie nasze z naszymi dziećmi obecnie - każde dziecko z telefonem komórkowym, z elementami odblaskowymi na ubraniu i mnóstwo terenu do zabawy. A obok tych dzieci ani jednego dorosłego. Na zdjęciu na ok 13-oro dzieci 7-ro dorosłych. A to tylko podwórko (blisko domu). Zwykły dom wielorodzinny w tamtych czasach.
już oceniałe(a)ś
5
0
na zdj. 6 - "W chylących się ku ziemi domach gnieździły się całe rodziny." - Przecież kiedyś na tym polegało mieszkanie w domach wielopokoleniowych. Dziadkowie, rodzice i dzieci, a często jeszcze ludzie z bocznych linii rodzinnej. Nie ma tu nic pejoratywnego jak to sugeruje słowo "gnieździć".
już oceniałe(a)ś
5
1
Czy wie ktoś może, gdzie w Warszawie można wywołać takie zdjęcia ze szklanych płytek?
Niestety nie wiem, ale można je zeskanować i poddać obróbce w programie graficznym.
już oceniałe(a)ś
6
0