Katedra św. Jana Chrzciciela Świętojańska 8
W większości świątyń zrezygnowano z pogoni za nowymi pomysłami i powrócono do tradycyjnych i sprawdzonych wzorów sprzed lat. Szopki są skromniejsze, mniej nasycone symboliką.
- Powstają głównie z myślą o dzieciach i dlatego są tradycyjne. Boże Narodzenie to radosne święto. O głębszych treściach symbolicznych myślimy na Wielkanoc, projektując Groby Pańskie - słyszymy w kościele Dominikanów.
W katedrze św. Jana Chrzciciela od wielu lat szopki i Groby Pańskie na zlecenie proboszcza, księdza Bohdana Bartołda, tworzy Wiesław Dojlidko ? grafik, absolwent warszawskiej ASP, na co dzień zajmujący się m.in ilustrowaniem książek dla dzieci. Jego ulubiony materiał to styropian i pianka. I tym razem ze styropianu wykonana jest wielka kula zawieszona na tle ogromnej, niemal monochromatycznej fotografii panoramy Warszawy oglądanej z Pałacu Kultury i Nauki w stronę Południowego Śródmieścia. Ponad zdjęciem widnieje napis "Światłość Świata". - Inspiracją był dla nas papież Benedykt XVI, który opublikował książkę pod takim tytułem. To wywiad rzeka przeprowadzony przez niemieckiego dziennikarza Petera Seewalda - mówi ks. Bartołd.
Światłością Świata jest tu Chrystus, który w szopce przychodzi na świat. - Tym Chrystusowym światłem jest kula, która będzie rzucała światło na panoramę Warszawy. Samo miasto jest spowite w mroku. To symbol naszych grzechów, braku miłości, braku wiary. Jedynie komercyjne reklamy zdają się wyróżniać z tej szarości -0- mówi ks. Bartołd.
I właśnie na to szare miasto wraz z przyjściem na świat Dzieciątka Jezus pada zbawienne, Boskie Światło. Zaczyna rozświetlać miasto, powoli wszystko odmieniając.
Wszystkie komentarze