Półmaraton Warszawski w niedzielę od rana w sześciu dzielnicach - tramwaje i autobusy zmienią trasy. Ratusz podał szczegółowe godziny, w których służby porządkowe będą zamykać i otwierać ulice.
W Sądzie Apelacyjnym zaczął się proces Tomasza U. skazanego w pierwszej instancji na więzienie za to, że jako kierowca autobusu, będąc pod wpływem narkotyków, spowodował śmiertelny wypadek na moście Grota-Roweckiego. Po tamtej katastrofie, U. ponownie wsiadł za kółko i złamał prawo.
- Żeby cokolwiek załatwić, trzeba mieć przynajmniej 40 minut - tak na kolejki w punktach pocztowych skarżą się warszawiacy. - Poziom napięcia w kolejkach sięga zenitu. Są wyzwiska, są kalumnie, są teorie o upadku państwa, które nie potrafi utrzymać poczty
Choć długość infrastruktury rowerowej w Warszawie przekroczyła już 800 km, jej użytkownicy nie mogą się doczekać kluczowych odcinków i likwidacji tzw. teleportów. Remontów wymagają też szlaki z betonowej kostki, które powstały ponad 20 lat temu.
Wiadukt w al. Jana Pawła II między Śródmieściem a Żoliborzem został zwężony w obu kierunkach, a ruch tramwajów wstrzymany na ponad dwa miesiące. Zaraz po zakończeniu tych prac zaczną się następne utrudnienia - na pl. Bankowym i Trasie W-Z. A potem kolejne i kolejne. I tak aż do jesieni.
Tramwajarze zaczynają remont torowiska na wiadukcie między Żoliborzem a Śródmieściem, gdzie od dłuższego czasu obowiązuje ograniczenie prędkości do 10-20 km na godz. Przez ponad dwa miesiące będzie też zwężenie jezdni. ZTM podał długą listę zmian i objazdów.
- Można tu zbierać jabłka z drzew, takiego zbliżenia do natury nie ma chyba nigdzie w Warszawie - mówi nam 21-letni Heniek.
Zaczęło się od policyjnej interwencji w sprawie korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy. Potem był pościg na Wisłostradzie zakończony wypadkiem. Okazało się, że uciekający kierowca nigdy nie miał prawa jazdy.
Rozpędzeni dostawcy jedzenia na elektrycznych rowerach i cichych skuterach to plaga w wielu miejscach w Warszawie. Jadą pod prąd, po chodnikach, slalomem między pieszymi. Czy służby miejskie mogą temu zaradzić?
Na ulice Warszawy wyjedzie 150 nowych autobusów prywatnych przewoźników. Zarząd Transportu Miejskiego podpisze z nimi trzy kontrakty na dziesięć lat. Dlaczego dopuszcza tabor z silnikami Diesla, choć Miejskie Zakłady Autobusowe mogą jeździć już tylko na prąd, gaz albo wodór?
Znamy terminy i pierwsze objazdy podczas wyjątkowej kumulacji remontów linii tramwajowych w Warszawie w 2025 r. Na pierwszy ogień idą najbardziej obciążone odcinki, czyli wiadukt na Żoliborz i ul. Grójecka na Ochocie. A to dopiero przedsmak tego, co czeka pasażerów.
Aż dziewięć razy w 2024 r. Zarząd Dróg Miejskich musiał naprawiać po wypadkach bariery przy Wisłostradzie za zjazdem z wiaduktu nad ul. Krasińskiego. Pierwszy wypadek w 2025 r. wyglądał bardzo groźnie: naprężone liny po ich rozerwaniu uderzały w jadące obok auta. Będzie zmiana.
Tramwajarze nadrabiają w tym roku zaległości remontowe, kontynuują też budowę dwóch nowych tras. Tyle że chcą zamknąć na raz najważniejsze linie: na Marszałkowskiej, Grójeckiej, pl. Zawiszy, moście Gdańskim i w al. Niepodległości. Dla pasażerów oznacza to ogromne utrudnienia.
Maciej Binkowski, warszawski radny Prawa i Sprawiedliwości, od listopada 2023 roku pracuje w rządowej Agencji Rozwoju Przemysłu. Choć do pracy nie przychodzi, wynagrodzenie pobiera. Jak to możliwe?
Z jednego pasa ruchu kierowcy jadą w trzech kierunkach, przez to tworzą się korki, w których tkwią też autobusy. Od lat mieszkańcy i radni Żoliborza apelują o odblokowanie skrzyżowania ul. Krasińskiego i Broniewskiego. Jezdnia będzie poszerzona, a co z drogą rowerową?
Cztery firmy budowlane złożyły oferty w przetargu na budowę kładki na Cytadelę od strony al. Wojska Polskiego oraz remont dawnych carskich koszar. Społecznicy z Żoliborza mają jednak obawy, że kładka spowoduje najazd zmotoryzowanych.
3 stycznia oficjalne otwarcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wiemy, gdzie w Warszawie będą spotykać się ważni urzędnicy, ministrowie i szefowie rządów państw członkowskich.
Rafał Trzaskowski chce przekonać do siebie konserwatywnych wyborców, którzy do tej pory głosowali na Trzecią Drogę. Złożył kwiaty na grobie ks. Józefa Tischnera, wcześniej był z Lechem Wałęsą przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. A co z rozczarowanymi wyborczyniami Koalicji Obywatelskiej?
Mężczyzna porzucił pojazd w Śródmieściu. Według nieoficjalnych informacji w trakcie pościgu padły strzały.
Nikt tak jak on nie podnosił nas na duchu w szarym i przygnębiającym PRL-u - napisał na pożegnanie Stanisława Tyma Rafał Trzaskowski. Słynny satyryk, scenarzysta i aktor spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Pod petycją o rezygnację z budowy placówek dla 350 maluchów podpisało się ponad 1,2 tys. osób. Protestujący argumentują, że drzewa, które tu rosną, przydadzą się na wiele lat, a przedszkole potrzebne jest tylko na trochę. Tyle że zgoda na wycinkę już jest.
Legendarny piłkarz warszawskiej Legii spoczął na Wojskowych Powązkach. Na jego trumnie położono szalik klubu, któremu był wierny aż do ostatnich dni. - Gdyby dziś grał w piłkę, byłby jak Ronaldo i Messi.
Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zamontuje przy dworcu Warszawa Gdańska i wzdłuż pobliskich torów w sumie 6 km ekranów akustycznych. Mieszkańcy skarżyli się tam zwłaszcza na hałasujące lokomotywy pociągów towarowych.
Niebawem zostaną otworzone oferty w przetargu na budowę kładki nad fosą Cytadeli na Żoliborzu. To ułatwi dostęp do Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. A oprócz tego do remontu i adaptacji pójdzie XIX-wieczna kazamata przy pl. Gwardii.
Nawet podniebne spacery będą możliwe w jednym z trzech parków, które powstają właśnie w Warszawie. Dopadły je jednak całkiem przyziemne problemy: z powodu skomplikowanych procedur nie można podłączyć prądu, więc będzie działać tylko co druga latarnia.
Otwarcie linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów pogorszyło warunki jazdy na innych trasach. Nasza czytelniczka z Bielan skarży się na wagony z wysoką podłogą na liniach 17 i 33. Urzędnicy wciąż przekładają przetarg na nowy tabor.
Pięć kondygnacji, dziesięć sypialni, garaż podziemny na osiem aut. Co wiadomo o willi na Żoliborzu i jej nowym właścicielu, który kupił ją za rekordową na polskim rynku nieruchomości mieszkalnych cenę.
W metrze na kolejnych stacjach pierwszej linii skończą się kontuzje pasażerów, którzy ślizgają się na blaszanych ścieżkach dla osób niewidomych. Na posadzkach trwa układanie kamiennych rowków, a Zarząd Transportu Miejskiego jest tak zadowolony z jakości prac, że rozszerzył kontrakt.
Wykład byłego prezesa Orlenu i obecnego europosła PiS odbył się w domu sąsiadującym z willą Jarosława Kaczyńskiego. Dowiedziałem się, co planuje PiS, gdy uda mu się odzyskać władzę.
Brawurowy debiut radnej lewicy, która po wielu latach wróciła do komisji nazewnictwa w Radzie Warszawy. Unika popierania męskich patronów ulic, ale forsowanie patronek zaprowadziło na manowce i ją, i całą komisję.
Olbrzymi mural upamiętniający Marka Hłaskę powstał na ścianie domu obok pl. Wilsona. Forma malowidła podzieliła mieszkańców Żoliborza. Krytyki nie szczędzi ratusz, wskazując, że dewastuje ono zabytkową architekturę.
Niewysoki, szczupły, chorowity. Lubili go, choć niczym specjalnym się nie wyróżniał. Kolejni proboszczowie pozbywali się go ze swoich parafii, a on przeistoczył się jednak w charyzmatycznego kaznodzieję "Solidarności". Jak zapamiętali go ludzie, którzy spotkali Jerzego Popiełuszkę?
Na pograniczu Śródmieścia i Żoliborza nabiera kształtu niski pawilon o zaokrąglonych narożnikach i ścianach obłożonych cegłami. To będzie łaźnia dla osób w kryzysie bezdomności.
100 tysięcy metrów kw. biur oraz nowy dworzec kolejowy o powierzchni 1,9 tys. m kw zamierza zbudować na miejscu dzisiejszego Dworca Gdańskiego firma Ghelamco. Kolejarze właśnie podpisali z nią umowę, wracając do współpracy przerwanej przed dekadą
Targ Śniadaniowy na Mokotowie i Żoliborzu przyciąga tłumy od 13 lat. W tym roku powstały w Warszawie dwie kolejne imprezy. Problem w tym, że organizatorzy podszywają się pod oryginał, szkodzą mu i nie widzą w tym nic złego.
Mimo petycji, otwartych listów, podpisanych przez znanych historyków, twórców kultury, a nawet listu do premiera Donalda Tuska, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro został odwołany z funkcji przez ministrę kultury Hannę Wróblewską.
Pokazy filmów, koncerty, wystawy, miejsce spotkań lokalnej społeczności. Tak ma działać kino Tęcza po modernizacji, która się właśnie zaczyna
Już czwarty miesiąc nie można podpisać pierwszej umowy dotyczącej czwartej linii metra - firmy spierają się o kontrakt za ponad 50 mln zł. Z kolei urzędnicy różnią się w opiniach na temat przebiegu tuneli, lokalizacji stacji i kolejności etapów budowy 26-kilometrowej trasy.
Wybraliśmy się z radarem do pomiaru prędkości na warszawskie ulice wieczorem w weekend . W wielu miejscach kierowcy nic sobie nie robią z ograniczeń, najbardziej pędzą na Wisłostradzie i w al. Prymasa Tysiąclecia. W ratuszu przyznają: policja już tu nie pomoże, tylko fotoradary!
Tramwaje po tygodniach objazdów wróciły na trasy przez Wolę i Mokotów - remonty na Kercelaku i Puławskiej skończyły się na czas. Wkrótce jednak pasażerów czeka wielomiesięczny armagedon podczas wymiany torów na wiadukcie koło Arkadii.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.