Na obydwa te czynniki składa się wiele elementów. Przedstawia je zestaw tzw. map klimatycznych, który już jest dostępny w serwisie mapowym m.st. Warszawy pod hasłem ADAPTCITY
Obecnie w serwisie możemy obejrzeć 54 mapy podzielone na 8 zestawów. Dwa z nich dotyczą elementów klimatu stolicy, tj. opadów oraz temperatury powierzchni. Sześć ukazuje takie właściwości miasta jak powierzchnia nieprzepuszczalna, powierzchnia biologicznie czynna czy albedo, czyli zdolność powierzchni do odbijania promieni słonecznych.
Najbogatszy i chyba najciekawszy zestaw map przedstawia, gdzie i kiedy reagowała na skutki gwałtownych zjawisk pogodowych warszawska straż pożarna. Informacje te dotyczą lat 2008–2014, zostały pozyskane od tych służb i opracowane przez zespół projektu ADAPTCITY. Podczas tworzenia map miasto podjęło stałą współpracę ze strażą pożarną i informacje o interwencjach w kolejnych latach będą sukcesywnie uzupełniane. Jednak już obecnie zestawiono ponad 32 tys. rekordów. Interwencje pokazane są dokładnie tam, gdzie wystąpiło zagrożenie, w podziale na przyczyny: opady deszczu, opady śniegu, przybory wód (na rzekach i kanałach), silny wiatr oraz wyładowania atmosferyczne. Jeśli w twoim domu interweniowała straż pożarna, informację o tym możesz odszukać na tej mapie.
Jak zmieniał się zasięg powierzchni biologicznie czynnej w mieście w latach 2006–2014, możemy zobaczyć na kolejnych mapach. Uważny obserwator, zmieniając mapę ukazującą rok 2006 na wersję z 2014, zauważy ubytek koloru zielonego m.in. w miejscu budowy Trasy Siekierkowskiej, dróg S2 i S8 oraz nowych osiedli mieszkaniowych w Wilanowie czy na Białołęce, a także galerii handlowych np. na Targówku. Trzecia mapa pokazuje ocenę ilości dostępnej zieleni w granicach systemu przyrodniczego miasta. Okazuje się, że brakuje w nim ponad 4000 ha powierzchni biologicznie czynnej i sytuacja ta od 2006 roku nie uległa poprawie.
Ciekawe informacje przynoszą także mapy termiczne, czyli z temperaturą powierzchni miasta. Powstały one na podstawie analizy zdjęć satelitarnych pochodzących z kilku wybranych, szczególnie słonecznych dni w latach 2007–2013. Posługując się serwisem mapowym miasta, możemy odnaleźć konkretny adres, np. swojego domu, i zobaczyć, jakie jest jego usytuowanie względem obszarów gorących (odcienie czerwieni) i chłodnych (odcienie żółci i zieleni) w dni słoneczne. Warto zauważyć, że naprawdę znaczące obniżenie temperatury w słoneczne dni następuje prawie wyłącznie w dużych parkach i na obszarach zieleni z dużą liczbą drzew. Małe skwery, zieleń osiedlowa, jak np. na Ursynowie, nie obniżają tak skutecznie temperatury jak park Łazienkowski czy Las Kabacki. Różnice pomiędzy najgorętszymi i najzimniejszymi miejscami mogą wynosić nawet więcej niż 20 st. C.
Jeśli chcemy zobaczyć warszawską wyspę ciepła, powinniśmy zainteresować się mapami zróżnicowania temperatury powietrza. Szczególnie dobrze ten efekt widoczny jest na dwóch mapach: średniej temperatury rocznej oraz nocy bardzo ciepłych, czyli takich, kiedy temperatura nie spada poniżej 18 st. C. Widać tu wyraźnie, że obszar podwyższonej temperatury w Warszawie obejmuje głównie Ochotę, Wolę i Śródmieście, a także Pragę Południe. Dzięki interaktywności serwisu możemy porównać obszary wysokich temperatur np. z występowaniem obszarów o nieprzepuszczalnym podłożu. Można zauważyć, że obszary o wysokiej temperaturze to zwykle te, gdzie nieprzepuszczalność podłoża dla wody jest wysoka.
Mapy temperatury powietrza sporządzone zostały na podstawie danych z lat 2008–2014. Wykorzystano pomiary pochodzące z 17 stacji pomiarowych w Warszawie i okolicach, co prawdopodobnie jest najgęstszą do tej pory wykorzystaną w tym celu siecią pomiarową temperatury w mieście. Podobnie było w przypadku sieci pomiarowej wykorzystanej w celu wykreślenia map opadowych, która liczyła ponad 30 stacji. Większość stacji mierzących opady jest własnością MPWiK w Warszawie.
Są to pierwsze mapy klimatyczne dla Warszawy umieszczone w serwisie mapowym miasta w internecie w postaci interaktywnej. Inspiracją dla pokazania informacji o klimacie miasta w taki sposób był atlas klimatyczny Stuttgartu przygotowany przez tamtejsze Stowarzyszenie Metropolitalne. Nie jest to jednak pierwszy taki materiał o Warszawie. Zestaw map zawierających informacje klimatyczne dla stolicy powstał na początku lat 90. XX wieku w postaci tzw. atlasu klimatycznego Warszawy. Opierał się on na danych z lat 1951–1980.
Zespół projektu ADAPTCITY przygotowuje kolejne mapy do umieszczenia w serwisie. Powinny pojawić się tam do końca 2017 roku. Wtedy też powstanie osobna strona internetowa objaśniająca zawartość serwisu.
UWAGA KONKURS - Pomysł na Klimat! Weź udział
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze