Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze
1 z 10
Interwencja z góry
Im królowa węższa w tzw. gorsecie warszawskim, tym większy przyrost teorii na ten temat, również tych czysto spiskowych. Bo co się z wodą stało? Przecież nie wyparowała. Ktoś pompuje na boku?
Prawdziwi patrioci miłujący ojczyznę jak siebie samego (samą) zawsze mają prostą odpowiedź: ? Wszystko przez PO. Rządzi za długo i trudno o wyraźniejszy znak z góry, że już wystarczy. Polska zamienia się w pustynię, nie tylko duchową, a dumna rzeka zaczyna przypominać okresową. Obudź się, Polsko!
Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze
2 z 10
Kraj w budowie
Hasłem Platformy jest ?Polska w budowie?. Wszystko rozkopane, wszędzie leją beton. Z samego cementu nie da się wznieść solidnej III RP. Trzeba dolać wody, dosypać piachu i kruszywa, a wszystko z Wisły. Rozmach inwestycji jest tak wielki, a front robót tak szeroki, że rzeka się kurczy, a koryto coraz niżej. Dlatego tak bardzo Stadion Narodowy góruje nad Wisłą. Dużo wody zabiera też zraszanie murawy piłkarskiej, którą ciągle trzeba wymieniać, bo nie rośnie.
Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze
3 z 10
Winna stacja Powiśle
Kiedy budowniczowie stacji metra Powiśle kopali pod tunelem Wisłostrady, do środka zaczął wlewać się pulpa. By ratować inwestycję, trzeba było wykop zalać. Pompowali wodę z Wisły i pompowali. Kto wie, czy dalej tego nie robią. Woda może wsiąkać pod zamkniętym i podmytym tunelem Wisłostrady.
Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze
4 z 10
Dziura bez korka
Piaskarze przez pokolenia wybierali materiał z rzeki, w końcu dokopali się tak głęboko, że ?przebili dno? ? zrobili dziurę w warstwie szczelnej i woda zaczęła wyciekać. Teraz należy ustalić, którędy dokładnie, by wykonać wielki korek.
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
5 z 10
Ocieplenie klimatu
Zieloni triumfują. ? Mieliśmy rację ? powtarzają. Temperatura rośnie, pada jak na lekarstwo, śnieży z rzadka. Topniejąca pokrywa lodowa na Grenlandii i Arktyce naszej Wiśle nie pomoże, bo woda płynie zawsze z góry na dół ? do morza, a nie z Bałtyku w Tatry. W górach ostatnio bywało zresztą mniej śniegu niż na Mazowszu.
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
6 z 10
Krany lepsze niż studnie
Każdy to zauważył ? jeszcze kilka, kilkanaście lat temu przed studniami oligoceńskimi stały długie kolejki i sznury zaparkowanych samochodów. Warszawiak, by się napić herbaty bez chloru czy ugotować smaczną zupę, taszczył ze studni lepszą wodę z odległych epok geologicznych uwięzioną bardzo głęboko. Teraz każdy lekką ręką odkręca kran w domu ? bo woda bezwonna i zdrowa ? uszczuplając tym samym Wisłę.
Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze
7 z 10
WC zasila Czajkę
Wszystko było dobrze, dopóki warszawiacy z lewego brzegu miasta ? spuszczając wodę w WC czy po kąpieli z wanny ? od razu zasilali królową polskich rzek. A teraz jesteśmy eko i nowocześni, nieczystości płyną najpierw wielką rurą, także pod dnem Wisły. I trafiają do oczyszczalni Czajka. Tam wszystko wiruje, paruje, odcedza się, osady osobno, ciecz też.
Wiadomo, że w Polsce szczelne szambo i rura to rzadkość, część ścieków może się po drodze rozchodzić na boki, rozsączać. Dzięki oczyszczalni ścieków Wisła robi się coraz czystsza, ale i coraz płytsza, bo mniej do niej wraca po spuszczaniu wody niż przedtem.
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
8 z 10
Naukowa nuda
Hydrolodzy przypominają, że mamy suszę od jesieni 2011 r. Mało opadów. Bardzo sucha jesień, prawie bezśnieżna zima. Suche lato. To i wody mało. W Wiśle też
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
9 z 10
Nauka z Biblii
Napisano tam, że zawsze po latach tłustych nadchodzą chude. Po falach powodziowych w 2010 r. musi więc być posucha.
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
10 z 10
Uwaga na gaz łupkowy
W całym kraju trwa gorączka gazu łupkowego. Nikt go na razie na oczy nie widział, ale wiadomo, że firmy polskie i zagraniczne wiercą bez opamiętania. Robią w gruncie bardzo głębokie dziury, to woda ucieka. Kiedy już znajdą gaz i Polska stanie się drugą Norwegią, zaczną tzw. szczelinowanie, a do tej operacji potrzeba ogromnej ilości wody. Będzie gaz i kasa, ale szeroką Wisłę pooglądamy sobie tylko na obrazach Canaletta.
Czy są jeszcze jakieś teorie dotyczące wysychania Wisły?
Piszcie: stoleczna@agora.pl
Wszystkie komentarze