Analizą Michała Wojtczuka kończymy relację na żywo, wracamy w poniedziałek o świcie.
Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP KO wygrała wybory do sejmików w 10 województwach, a PiS w sześciu. PiS uzyskało w skali kraju 33,7 proc., KO 31,9 proc., Trzecia Droga - 13,5 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 7,5 proc., a Lewica - 6,8 proc.
- W wielkich miastach musimy na pewno pracować bardzo ciężko nad odzyskaniem zaufania. Te wyniki w większości tych miast są podobne do tych, jakie PiS zarejestrowało podczas wyborów parlamentarnych, ale ciężka praca nas czeka tutaj, to nie ulega wątpliwości - komentował Morawiecki.
Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński z PSL, który w wyborach samorządowych ubiegał się o reelekcję, podziękował wyborcom za poparcie, które - jak podał, powołując się na nieoficjalne jeszcze wyniki - wyniosło ok. 80 proc. Był tam jedynym kandydatem. Startował z KKW Trzecia Droga.
- Potężny mandat zaufania. Ponownie! Pierwsze nieoficjalne wyniki wskazują na ok. 80 proc." - napisał prezydent Ciechanowa w nocy z niedzieli na poniedziałek na swoim profilu na Facebooku, odnosząc się do poparcia, jakie uzyskał w wyborach samorządowych.
W 2018 r. Kosiński został wybrany po raz drugi prezydentem Ciechanowa w pierwszej turze wyborów samorządowych, zdobywając wówczas 83,59 proc. głosów. Drugie miejsce zajął kandydat PiS Marek Rutkowski z wynikiem 10,92 proc.
O stanowisko prezydenta Ciechanowa ubiegali się wtedy również: Robert Adamiak (KW Prawi i Solidarni) – 3,01 proc. oraz Ryszard Geryk (KW Ciechanowskie Bezpartyjne Ugrupowanie Wyborcze) – 2,47 proc. (PAP)
Komitet Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju uzyskał 7,5 proc. Najwyższy wynik miał w województwie podlaskim, gdzie zajął czwarte miejsce. Według sondażu exit poll Ipsos uzyskał 13,3 proc. poparcia. Najgorszy wynik miał w województwie zachodniopomorskim - 5 proc., gdzie zajął szóste miejsce.
Dwucyfrowy wynik Konfederacja uzyskała także w województwach: świętokrzyskim (10,9 proc.) i podkarpackim (10,4 proc.).
Wynik wyższy niż ogólnopolski Konfederacja uzyskała w województwach: lubelskim (9 proc.), warmińsko-mazurskim (8,9 proc.), śląskim i łódzkim (po 7,9 proc.) oraz małopolskim (7,7 proc.).
Wynik gorszy niż w skali kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich Konfederacja odnotowała w województwach: opolskim (7,4 proc.), wielkopolskim (7,3 proc.), dolnośląskim (6,9 proc.), kujawsko-pomorskim (6,3 proc.), lubuskim (5,9 proc.), mazowieckim (5,8 proc.) oraz pomorskim (5,2 proc.).
Startujące jako osobny komitet Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy w skali kraju uzyskało 2,7 proc. Komitet ten najwięcej głosów zdobył w województwie dolnośląskim - 7,4 proc. i podkarpackim - 3,4 proc.
Wyniki exit poll wyborów samorządowych zostały przygotowane przez pracownię Ipsos na podstawie badania, które przeprowadzono w dniu głosowania przed 970 lokalami wyborczymi w Polsce. Po zakończeniu ciszy wyborczej na antenach Polsatu, TVN i TVP zaprezentowano prognozy dla sejmików wojewódzkich oraz sześciu miast: Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia. (PAP)
Ze wstępnych i wciąż nieoficjalnych wyników wyborów w Chorzowie dowiadujemy się, że faworytem do przejęcia władzy w mieście jest Szymon Michałek, niezależny kandydat popierany przez stowarzyszenia kibicowskie,
Kandydaci Lewicy najwięcej głosów zdobyli w województwie dolnośląskim, gdzie otrzymali 9 proc. poparcia, a najmniej w woj. podlaskim, gdzie głosowało na ich 3,4 proc. – wynika z opublikowanego w niedzielę sondaży pracowni Ipsos. W skali kraju, wg badania, Lewica otrzymała 6,8 proc. głosów.
W całym kraju kandydaci Lewicy otrzymali w niedzielnych wyborach samorządowych 6,8 proc. głosów – wynika z badania pracowni Ipsos. Najwięcej głosów Lewica zebrała w woj. dolnośląskim, gdzie głosowało na nią 9 proc. wyborców.
W województwie zachodniopomorskim kandydaci Lewicy dostali 8,9 proc. głosów, a w woj. wielkopolskim 8,7 proc. Komitet zdobył także 8,2 proc. głosów w woj. mazowieckim.
W trzech województwach – kujawsko-pomorskim, łódzkim i śląskim – Lewica otrzymała po 7,4 proc. głosów. W woj. lubuskim głosowało na nią 7 proc. wyborców, a woj. pomorskim - 6,3 proc.
W woj. warmińsko-mazurskim kandydaci Lewicy otrzymali 5,5 proc. głosów, w woj. lubelskim 5,3 proc., w woj. świętokrzyskim 5,1 proc., a w woj. małopolskim zebrali 5 proc. głosów.
Najmniej głosów Lewica dostała w woj. opolskim, gdzie głosowało na nią 4,3 proc. wyborców, oraz w woj. podkarpackim, gdzie jej kandydaci dostali 4,2 proc. Najgorszy wynik w kraju Lewica zanotowała w woj. podlaskim, gdzie otrzymała 3,4 proc. głosów.
Wyniki exit poll wyborów samorządowych zostały przygotowane przez pracownię Ipsos na podstawie badania, które przeprowadzono w dniu głosowania przed 970 lokalami wyborczymi w Polsce. Po zakończeniu ciszy wyborczej na antenach Polsatu, TVN i TVP zaprezentowano prognozy dla sejmików wojewódzkich oraz sześciu miast: Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia.(PAP)