Kończymy relację z dzisiejszych protestów rolników. Zapraszamy do lektury podsumowania.
Małgorzata Szlachetka, Wyborcza Łódź: W czasie protestu rolników w Łęczycy doszło do incydentu. Potrącony rolnik został zabrany na badania do szpitala.
Grzegorz Walczak, Wyborcza Kielce: - W jaki sposób mamy protestować? Na polach, gdzie nikt nas nie zobaczy? Liczymy, że mieszkańcy zrozumieją, o co nam chodzi - mówi Jakub Szczepański, rolnik z gminy Opatów, który organizuje środową blokadę ronda Czwartaków w Kielcach.
Dominik Krzysztofiak, Wyborcza Bydgoszcz: Wójt podbydgoskiej gminy Białe Błota wydał zakaz protestu rolników. Mimo tego pojawili się pod urzędem gminy i utrudniali ruch. Jeden z nich twierdzi, że został potrącony przez zniecierpliwionego kierowcę.
Zdjęcia: Wojtek Habdas, Agencja Wyborcza.pl
Errata: we wpisie o godzinie 12.38 podaliśmy, że ktoś wysypał obornik przed nieruchomością marszałka Hołowni. Nieruchomość należy do jego rodziców. Za błąd przepraszamy.
- Pojedziemy na granicę, na węzły, może zaczniemy blokować centra logistyczne, młyny, terminale przeładunkowe - zapowiedział przewodniczący protestu w Lublinie Krzysztof Chmiel, który jest producentem malin. Stwierdził, że "jest determinacja, pojedziemy na granicę, na węzły, może zaczniemy blokować centra logistyczne, młyny, terminale przeładunkowe". Zapytany o czas trwania protestu przed urzędem wojewódzkim Chmiel odpowiedział, że zgłoszenie dotyczy zgromadzenia 75-godzinnego. - Nie wiem czy będziemy tu dalej manifestację robić, bo zblokować urzędu się nie da całkowicie, bo taki był pierwszy nasz plan – powiedział. Zdaniem organizatora, rząd nie rozwiązał problemów polskich rolników. - Ponad 1,5 miesiąca strajki trwają, nie mamy żadnych konkretnych rozwiązań. Za chwilę zaczyna się sezon i będzie kolejny stracony" – powiedział. Jego wypowiedź cytuje Polska Agencja Prasowa.
Zdjęcia: Jakub Orzechowski, Wyborcza Lublin
Piotr Starmach, Wyborcza Zakopane: Podhalańscy rolnicy narzekają na przerost biurokracji i domagają się odrzucenia zapisów Zielonego Ładu. Utrudnienia w ruchu drogowym w rejonie Nowego Targu potrwają do godz. 16, natomiast na polsko-słowackiej granicy do 19.
Maciej Pietrzak, Wyborcza Trójmiasto: Kilkuset rolników wzięło udział w manifestacji, która przed południem przeszła przez centrum Gdańska, powodując paraliż komunikacyjny w tej części miasta. Utrudnień na drogach należy spodziewać się do późnego popołudnia.
Zdjęcie: Michał Ryniak, Wyborcza Trójmiasto
Marta Danielewicz, Wyborcza Poznań: - Nas nie da się wziąć na przeczekanie - mówią protestujący rolnicy. Jednocześnie przyznają, że protesty w środę, 20 marca, mogą być ostatnimi.
Zdjęcia: Patryk Ogorzałek, Wyborcza Rzeszów
Robert Grześkowiak, Wyborcza Łódź: Zaczęło się modlitw. – Musimy tę sprawę zawierzyć panu Bogu, bo rząd nie stoi już po naszej stronie – zaczyna przewodniczący protestujących. I kontynuuje: – Maryjo, tobie zawierzamy wszystkie sprawy, nie tylko rolników. Całego naszego narodu. Odmówiono "Ojcze nasz".
Zdjęcia: Tomasz Stańczak, Wyborcza Łódź
Maciej Chołodowski, Wyborcza Bialystok: Radio Białystok podało informację, że w gminie Sidra powiatu sokólskiego pod nieruchomością marszałka Sejmu Szymona Hołowni (pochodzącego z Białegostoku) ktoś wysypał obornik i opony. „Na płocie marszałka Sejmu Szymona Hołowni znalazły się też transparenty z napisami „Rolnicy dziękują za gazowanie i pałowanie w Warszawie" i „Zdrajca polskiej wsi" - doniosła rozgłośnia.
Sabina Pustułka, Wyborcza Opole: W powiecie opolskim protest odbywa się na rondzie przy węźle autostradowym A4 Opole Zachód - dawne Prądy. W związku z tym zablokowana jest droga krajowa nr 46. Policjanci zalecają objazdy od strony Opola przez DK94 w kierunku na Brzeg - zjazd na rondzie za Wrzoskami oraz od strony Niemodlina drogą przez Gościejowice i Magnuszowice, do Lewina Brzeskiego. Policja informuje, że o godz.12 zablokowano wjazd na autostradę. Przejechać można natomiast drogą z Niemodlina do Opola. Na miejscu protestuje około 50 rolników.
Michał Pałczyński, Wyborcza Elbląg: Jak informuje nas Damian Murawiec, jeden z przewodniczących protestom w powiecie elbląskim, w blokadach w powiecie bierze udział ok. 250-300 traktorów. - Kiedy wcześniej organizowaliśmy protesty w Elblągu, to były duże protesty. Wtedy przyjeżdżali do nas z pomocą rolnicy z powiatów ościennych. Teraz, kiedy punktów protestacyjnych jest tak wiele, w każdym powiecie jest po kilka mniejszych, lokalnych protestów. Stąd liczba traktorów na poszczególnych protestach jest obecnie mniejsza - tłumaczy Murawiec.
Rafał Zieliński, Wyborcza Wrocław: - Zwracamy się z prośbą, aby unikać w miarę możliwości od 20 marca jazdy autostradą A4 oraz obwodnicą Wrocławia. Rolnicy planują blokować zjazdy oraz wjazdy na te drogi - ogłosił we wtorek wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń. - Jest ryzyko, że po wjechaniu na autostradę, będzie ogromny problem aby z niej zjechać. Może nawet będziemy zmuszeni jechać nią przez kilkadziesiąt kilometrów, zanim znajdziemy niezablokowany zjazd. W przypadku jazdy na zachód w ekstremalnej sytuacji zjechanie możliwe będzie dopiero na terytorium Niemiec.
Zdjęcia: Patryk Ogorzałek, Wyborcza Rzeszów
Agata Kulczycka, Wyborcza Rzeszów: Policja apeluje do kierowców zmianę planów i nie wyjeżdżanie na drogi, na których mają odbywać się protesty, gdzie nie jest to konieczne.
Utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy oraz uregulowanie relacji handlowych z tym krajem, to część zapisów uzgodnienia, które podpisali w Jasionce przedstawiciele organizacji rolniczych z ministrem rolnictwa. Dzisiaj podczas konferencji prasowej podczas drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego zaprezentowano podpisane w nocy uzgodnienie - informuje Polska Agencja Prasowa.