Tłum na marszu 4 czerwca w Warszawie. Na ulicach setki tysięcy uczestników, szacunki mówią, że nawet pół miliona. W czasie przemówień polityków padły ważne słowa - o nadchodzących wyborach, zwycięstwie opozycji i rozliczeniu władzy PiS. Od samego rana w niedzielę na ulicach Warszawy są reporterzy "Gazety Wyborczej": Katarzyna Jaroch, Oktawia Kromer, Arkadiusz Gruszczyński, Wojciech Karpieszuk, Paweł Marcinkiewicz, Jarosław Osowski, Wojciech Podgórski, Aleksander Sławiński, Michał Wojtczuk, Tomasz Urzykowski.
Pokaż od:
4 czerwca 19:07

Na tym kończymy relację na żywo z marszu 4 czerwca - w Warszawie i w innych polskich miastach. Dziękujemy, że byli Państwo z nami. 

4 czerwca 19:04

Czy Tuskowi udało się zasiać wiarę w zwycięstwo? PODSUMOWANIE MARSZU

Bezprecedensowe tłumy wzięły udział w warszawskim marszu 4 czerwca. Uczestników było setki tysięcy, według szacunków ratusza - nawet pół miliona. Donald Tusk liczył, że taka demonstracja siły natchnie wyborców opozycji wiarą w zwycięstwo - marszowy dzień podsumowuje Michał Wojtczuk.

Rafał Trzaskowski i Donald Tusk podczas marszu 4 czerwca, w tłumie uczestników marszu
Rafał Trzaskowski i Donald Tusk podczas marszu 4 czerwca, w tłumie uczestników marszu Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl4 czerwca 18:58

Najlepsze podsumowanie dzisiejszego marszu...

4 czerwca 18:37

Nasz dziennikarz jest właśnie przy Wisłostradzie na wysokości Mariensztatu. I obserwuje autokary z uczestnikami marszu 4 czerwca w Warszawie. Jadą jeden za drugim po obu jezdniach trasy. Oznakowane są jako obsługa uczestników marszu z różnych województw: śląskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego… Momentami na Wisłostradzie tworzą się autokarowe korki, które ciągną się od Żoliborza po Śródmieście.

Marsz 4 czerwca w Warszawie. Autokary z całej Polski opuszczają Warszawę
Marsz 4 czerwca w Warszawie. Autokary z całej Polski opuszczają Warszawę Jarosław Osowski

4 czerwca 18:35

Skromny protest pod kancelarią premiera w Alejach Ujazdowskich. - Różnimy się poglądami politycznymi, doświadczeniami, ale każdy z nas, młody idealista, jeszcze niezepsuty przez ten świat, ma prawo zdecydować, jak będzie wyglądał jego kraj. To nasz dom, nie chcemy go opuszczać, emigrować - przemawia jeden z uczestników zgromadzenia.

Marsz 4 czerwca
Marsz 4 czerwca Fot. OK

4 czerwca 18:30

"Washington Post" o marszu 4 czerwca: Setki tysięcy na antyrządowym proteście w Polsce, by pokazać wsparcie dla demokracji.

Washington Post o marszu 4 czerwca w Polsce
Washington Post o marszu 4 czerwca w Polsce Printscreen ze strony Washington Post4 czerwca 18:21

Obóz rządzący nie może pogodzić się z faktami, że marsz 4 czerwca, był największą manifestacją ostatnich lat w Polsce. Jarosław Sellin stara się pocieszać elektorat:

4 czerwca 18:18

Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska podała po południu, że metro przewiozło w niedzielę aż 200 tys. ludzi. Przez miasto kursowało 13 dodatkowych pociągów metra.

4 czerwca 18:07

"Po zwyciestwo!". Komentarz Jarosława Kurskiego po marszu

Marsz 4 czerwca to także sygnał dla polityków demokratycznej opozycji. Zobaczcie, jaka siła tkwi w naszej wspólnocie. Musimy tylko iść tą drogą razem. Jeśli damy się podzielić, historia nam tego nie wybaczy - pisze Jarosław Kurski w komentarzu po marszu.

'Jedynka' poniedziałkowego wydania 'Wyborczej', dzień po marszu 4 czerwca
'Jedynka' poniedziałkowego wydania 'Wyborczej', dzień po marszu 4 czerwca Gazeta Wyborcza4 czerwca 18:03

Całe przemówienie Donalda Tuska

"Zwycięstwo, rozliczenie zła, zadośćuczynienie krzywdom i pojednanie" - całe przemówienie Donalda Tuska z pl. Zamkowego

Donald Tusk przemawia w finale Marszu 4 Czerwca w Warszawie
Donald Tusk przemawia w finale Marszu 4 Czerwca w Warszawie Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

4 czerwca 17:51

Policja stołeczna informuje o otwarciu dla ruchu kolejnych ulic. Właśnie przywrócono ruch na Al. Jerozolimskich od Ronda Dmowskiego do Ronda Waszyngtona. Trwają powroty z marszu.

4 czerwca 17:30

Tłumy na marszu widziane z drona

Jak już informowaliśmy wcześniej, dziś w rejonie trasy marszu 4 czerwca nie można latać dronami. Dlatego nie ma filmów, które z góry pokazywałyby tłum idących z pl. Na Rozdrożu w kierunku pl. Zamkowego. Ale udało się zrobić taki film z oddali, z okolic stadionu warszawskiej Polonii. I choć to kilka kilometrów od Krakowskiego Przedmieścia, widać na nim, ile ludzi zgromadził niedzielny marsz - TUTAJ film można oglądać w większym oknie. Dostaliśmy go z biura prasowego PO.

4 czerwca 17:20

Propagandysta z portalu TVP Info Radosław Poszwiński podaje, że ludzie nie przyjechali na marsz, tylko do zoo i połazić sobie po Warszawie. Już się z tego robi trend na Twitterze. Ludzie udostępniają zdjęcia tłumów z podpisem "Kolejka po bilety do warszawskiego zoo", takie jak np tu:

4 czerwca 17:15

Ci, którzy nie pojechali z Olsztyna na marsz 4 czerwca do Warszawy, spotkali się przed Teatrem im. Jaracza w centrum miasta. Miało być kilka osób, znajomych znanej olsztyńskiej aktorki Ireny Telesz. Przyszły tłumy. 

4 czerwca 16:54

"Szczęśliwej Polski już czas !". Hasła na marszu 4 czerwca NA ZDJĘCIACH:

Wyjazd na Marsz 4 czerwca z Poznania
Wyjazd na Marsz 4 czerwca z Poznania Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl


4 czerwca 16:54

Bart Staszewski, aktywista LGBT+: "Szedłem na #Marsz4czerwca z flagą z tęczowym orłem. Kilka lat temu, pisowski minister Brudziński wzywał policję do aresztowania mnie za tę samą flagę. Dzisiaj szedłem dumnie, bez zaczepek, wśród ludzi, którzy żądają zmian. Solidarność, równe prawa, sprawiedliwość społeczna są solą tej ziemi".

4 czerwca 16:50

Kolejna porcja listów, które przyszły na naszą skrzynkę mailową:

Katerina: "Nie mogłam pojechać do Warszawy, ale jestem z wami, oglądam tych wspaniałych ludzi, którzy się nareszcie obudzili. Jestem wzruszona i pełna nadziei, że młodsze pokolenie zobaczy, co to jest wolność i demokracja."

Mery: "Było nas około 200 osób pod ambasada w Paryżu. Stałam tam, gdzie w grudniu 1981 roku byłam z moją 3-miesięczną córeczką. Tyle lat upłynęło. Kto by przypuszczał, że przyjdą tacy, którzy chcą zrujnować Polskę."

A.Madej: "Czekałam na ten dzień. Byłam na marszu 4 czerwca 1989. Dzisiaj oglądam z Niemiec. Siostra reprezentuje nas w Warszawie. Nasza Mama, 102 lata (żołnierz AK) ogląda transmisję telewizyjną. Dziękuje Donaldowi Tuskowi za inicjatywę, prezydentowi Lechowi Wałęsie za aktywną obecność i wszystkim rodakom, którzy są w Warszawie i z którymi wirtualnie mogę uczestniczyć w naszym najważniejszym marszu. Pozdrawiam i wierze w zwycięstwo demokracji w jesieni."

Sandra: "Niestety siła wyższa nie pozwoliła mi być dziś tam z wami, walczę z sesją na studiach, ale bacznie obserwuje jak walczycie o nasze prawa, wolność i dobro. Jestem z Wami całym sercem!"

4 czerwca 16:39

W wielu krajach Polonia manifestowała dziś przeciwko rządom PiS. Relacjonuje Stanisław Skarżyński.

4 czerwca 16:37

Cieszą się na pewno ci z uczestników marszu, którzy postanowili dojechać do centrum Warszawy rowerem, a nie metrem. Stąd w rejonie pochodu takie widoki, jak na poniższym zdjęciu z pl. Zbawiciela.

4 czerwca 16:35

Było bezpiecznie - podsumowała dzisiejszy marsz policja.