Uczestników Parady Równości było tylu, że rozciągnięty na kilka kilometrów pochód niemal w całości otoczył centrum Warszawy. Było kilkadziesiąt, a może i 100 tysięcy uczestników. Przebieg parady relacjonowali dziennikarze stołecznej "Wyborczej": Oktawia Kromer, Wojciech Tymowski, Wojciech Karpieszuk, Aleksander Sławiński i Wojciech Podgórski.
Pokaż od:
25 czerwca 17:23

Koniec parady

Parada się skończyła, kończy się więc także nasza relacja. Dziękujemy, że byli Państwo z nami. 

25 czerwca 17:23

Na koniec przemarszu pod Pałacem Kultury spotkaliśmy uczestnika parady z Filipin.  

Parada Równości 2022 w Warszawie
Parada Równości 2022 w Warszawie Aleksander Sławiński25 czerwca 17:12

"Obyśmy za rok mogli się spotkać w zwycięskim Kijowie" - napisał Marek Szolc, warszawski radny Lewicy. Także jego zdaniem "Warszawa była dzisiaj wspaniała".  

25 czerwca 17:04

Na plac Defilad powoli docierają ostatni uczestnicy parady. Można więc zacząć ją podsumowywać. - To najspokojniejsza parada, na której byłam - mówi Katarzyna, która ze swoją dziewczyną właśnie doszła do miasteczka przed Pałacem Kultury. - Nie było nawet skandowania zbyt wielu haseł, a policji prawie nie widziałam.

25 czerwca 17:00

A tymczasem pod kościołem św. Krzyża grupa modlitewna, którą wcześniej można było zaobserwować na obrzeżach Parady Równości. Nie ma wątpliwości, że swoimi modlitwami stara się objąć uczestników marszu, licząc na ich "nawrócenie". 

Grupa modlitewna pod kościołem św. Krzyża w Warszawie
Grupa modlitewna pod kościołem św. Krzyża w Warszawie Wojciech Tymowski

25 czerwca 16:57

Odpoczywają też na trawie obok miasteczka namiotowego. A pod jednym z drzew tablica z postulatami Parady Równości. 

Parada Równości 2022 w Warszawie. 14 postulatów parady
Parada Równości 2022 w Warszawie. 14 postulatów parady Oktawia Kromer

25 czerwca 16:53

Chwilowo i tak największą popularnością cieszą się zacienione okolice placu oraz fontanna, przy której uczestnicy parady mogą teraz odpocząć. 

Parada Równości 2022 w Warszawie
Parada Równości 2022 w Warszawie Aleksander Sławiński

25 czerwca 16:49

W okolicznościowym miasteczku namiotowym na placu przed Pałacem Kultury swoje stoiska mają różne organizacje, w tym znane, jak Krytyka Polityczna czy stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza. Ale są również mniej znane, jak Fundusz dla Odmiany. "Tu dowiesz się, jak się robi tęczowy aktywizm na wsi i w małych miastach" - informuje potykacz przed stoiskiem. Jest tutaj mapa, na której każdy uczestnik parady może umieścić punkcik i karteczkę ze swoją miejscowością, pokazując, że osoby LGBT mieszkają w całej Polsce.  

Parada Równości 2022 w Warszawie, miasteczko namiotowe przed Pałacem Kultury
Parada Równości 2022 w Warszawie, miasteczko namiotowe przed Pałacem Kultury Oktawia Kromer

25 czerwca 16:42

Parada rozwiązana

- To było niesamowite doświadczenie i nie odbyłoby się to bez was! - słychać z megafonu. Teraz czas na oklaski dla Julii Maciochy, organizatorki warszawskiej parady. - Kochani, to wy robicie tę paradę! Tylko i wyłącznie wy! Dziękuję wam za to! - woła organizatorka i rozwiązuje zgromadzenie.

Nie znaczy to jednak, że parada się kończy. Zdecydowana większość uczestników w dalszym ciągu jest na trasie i dojście na pl. Defilad zajmie im kilkanaście, a może kilkadziesiąt minut. 

25 czerwca 16:40

Z platformy KyivPride słychać hymn Ukrainy. Podejmują go idące wokół osoby z tęczowymi flagami. 

25 czerwca 16:38

- Biorę udział w każdej paradzie, od kiedy są organizowane w Warszawie. Jest super - mówi Przemysław przebrany za kowboja. Zapytany, czy dzisiejsza parada różni się od poprzednich odpowiada: - Na pierwszej spotkałem kolegę z klasy, który darł tęczowe flagi i pluł na nie. Dziś takich osób nie widzę. 

Parada Równości 2022 w Warszawie
Parada Równości 2022 w Warszawie Wojciech Podgórski

25 czerwca 16:36

Parada wraca na pl. Defilad

Kolejni uczestnicy parady powoli docierają na metę marszu na placu Defilad, a to oznacza, że zaliczyli pętlę wokół Śródmieścia. Trzeba przyznać, że otwarte na trasie przemarszu sklepy przeżywają oblężenie. Chętnych, by kupić wodę czy inne zimne napoje, nie brakuje. 

Parada Równości 2022 w Warszawie
Parada Równości 2022 w Warszawie Oktawia Kromer

25 czerwca 16:33

A jeszcze przed paradą jej uczestników pozdrowił burmistrz Ursynowa Robert Kępa. Z tej okazji w oknie urzędu warszawskiej dzielnicy zawisła tęczowa flaga. 

25 czerwca 16:30

Na paradzie nie zabrakło byłego rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, który w swoich mediach społecznościowych napisał o pięknej paradzie i przypomniał hasło: "Prawo nie wyklucza".

Był też jeden z liderów Lewicy

I polityczki KO. 

25 czerwca 16:28

Niektórzy uczestnicy parady mają przylepione naklejki z tęczową flagą i liczbą 1809. To data bitwy pod Raszynem, ale - co istotniejsze - także numer projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego przez Linusa Lewandowskiego z Homokomanda, o którym przed chwilą wspominaliśmy - odtworzenia tęczy na pl. Zbawiciela.

25 czerwca 16:27

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

25 czerwca 16:21

Parada Równości idzie w spokoju przez Warszawę, a poseł od Zbigniewa Ziobry swoje:

25 czerwca 16:18

Ostatnie rzędy parady są obecnie przy stacji metra Politechnika, uczestnicy skręcają w al. Armii Ludowej. Spotykamy tutaj Lawę. Na paradzie jest już kolejny raz. - Ale w tym roku wydaje się, że jest więcej osób niż poprzednio. Pewnie dlatego, że są też ludzie z Ukrainy. Atmosfera jest jednak super, jak zawsze - opowiada.

W tym czasie czoło marszu znajduje się przy Złotych Tarasach. 

25 czerwca 16:17

- Jesteśmy dumne, jesteśmy dumni i jesteśmy u siebie! To miasto jest też nasze! - woła przez megafon jedna z organizatorek parady. Dostaje za to gorące brawa.

25 czerwca 16:15

Tak, tak, to ładnych parę kilometrów.