Komentarze
Pracowałem z Zakładach Kasprzaka. Ten budynek to chyba pracownie projektowe. Właściwy budynek w którym odbywała się produkcja był przy ul. Kasprzaka i obecnie w nim mieści się bank. Zakłady obejmowały olbrzymi teren od Kasprzaka do zajezdni tramwajowej przy Wolskiej. W dawnym budynku Przychodni Zakładowej przy ul. Kasprzaka mieści się obecnie Teatr im. Łomnickiego i bank. Na terenie zakładu były również kuźnie i galwanizernie. Naprzeciwko przez ul. Kasprzaka mieści się Technikum Elektroniczne i była również Szkoła Zasadnicza. Obiema placówkami opiekowały się Zakłady Radiowe Kasprzaka. To był potężny zakład z dobrze wykształconą kadrą. Interesował się nim nasz rodak Kudelski twórca słynnej serii magnetofonów studyjnych Nagra. Każdy dźwiękowiec zna tą firmę. Jako młody człowiek przeszedłem tam przez wszystkie wydziały zakładu od kuźni do montażu radiostacji okrętowych i wojskowych. Wszystkim Zakłady Kasprzaka kojarzą się z magnetofonami a produkowano tam doskonałe oscyloskopy, gramofony, pilotażowo magnetowidy. Piękne czasy.....
@amadeusz444 Wszystko się zgadza. Pozostały budynek służył produkcji wojskowej. Koło niego często było widać pojazdy wojskowe typu scot. Kudelski produkował magnetofony specjalistyczne, reporterskie.
już oceniałe(a)ś
0
0
I jeszcze jedno. W latach 60-tych i 70-tych pracujący np. przy naprawie torów tramwajowych więźniowie ubrani w zielone drelichy z napisem ZK (Zakład Karny) na plecach, mówili o sobie że są pracownikami Zakładów Kasprzaka :-)
już oceniałe(a)ś
2
1
To jest budynek J dawnych zakładów - usługowiec dla hali H mechanicznej. Były w nim pomieszczenia socjalne, kontrola jakości, utrzymanie ruchu dla hali. Razem z halą H został sprzedany Pawlakowi na giełdę towarową - stąd nazwa pobliskiej uliczki "Giełdowa".
już oceniałe(a)ś
0
0
pracowałem 16 lat w kasprzaku między innymi na magazynie wysokiego składowania zdjęcia pokazują szatnie pracowników hali mechanicznej oraz rzeczywiście były tam biura projektowe zakład zaorany a radia magnetofony działają
już oceniałe(a)ś
0
0
czy ten budynek kiedykolwiek należał do ZRK?? Oj chyba nie. jeśli już to do Unitry.
@Krzysztof Trojak Brawo janusze internetu: Przedsiębiorstwo Państwowe Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka w Warszawie plus do tego: Zespół Szkół Nr 36 im. Marcina Kasprzaka w Warszawie (oprócz Zajączka jedyne technikum el. w Wawie A AT9100 nadal działa Nigdy nie należał do Unitry, to była tylko marka (aż sprawdziłem gdzie była trawiona płyta od mojego AT, jak wół stoi ZRK/88/0912/544)
już oceniałe(a)ś
3
1
@Marcin Pawluk Unitra- zjednoczenie, później zrzeszenie producentów elektroniki.ZRK należały do niego obligatoryjnie. A zatem mowa, że coś będącego składnikiem majątku ZRK nie należało jednocześnie do Unitry jest nie jest prawdziwa.
już oceniałe(a)ś
0
0
@antipasti60 no nie dokonujmy uproszczeń, bardzo proszę. Z faktu, że coś należy do mojego wnuka wcale nie wynika, że należy też do mnie. Zabrałem glos, bo pracowalem kiedyś w ZRK i do tego budynku po prostu nie było dostępu z terenu zakładu oraz dla pracowników ZRK. Poza tym wydaje mi się, że wisiała na nim tablica UNITRA. Mialem nadzieję, że ktoś o lepszej pamięci to może potwierdzić.
już oceniałe(a)ś
0
0
@Marcin Pawluk No właśnie: BRAWO! Co ma piernik do wiatraka? Zespół Szkół imienia MK nie był szkołą przyzakładową ZRK. AT9100 fajny sprzęt, pracowałem w biurze Głównego technologa ZRK. Firmy należące do zrzeszenia powierzały sobie pewne prace do wykonania, ale wcale nie udowadniasz przez to, że ten budynek należał do ZRK czy też do UNITRY, bądź też znajdowała się tam linia do montażu płyt drukowanych.
już oceniałe(a)ś
0
0
@Marcin Pawluk Kolego Januszu! Znaczy jestem januszem tak jak i Ty :) W nawiązaniu do mojej wcześniejszej wypowiedzi: Twój post wydaje się być zupełnie bezładny, więc pozwól, że go rozbiorę na części: 1. Nie wiem, co miało na celu zdanie o przedsiębiorstwie plus szkoła. Jak napisałem wcześniej, szkoła nie była szkołą przyzakładową (a Zajączek, a w zasadzie ZSZ im. PPR też nią nie był - wiem, bo tam uczęszczałem) Budynek szkoły też jest w innym miejscu, więc doprawdy nie rozumiem związku. 2. AT9100 - poszperałem dodatkowo w pamięci. Oto wyniki. W ramach zrzeszenia/zjednoczenia Unitra istniał pewien podział pracy pomiędzy zakładami, który w ogromnej większości był przestrzegany. I tak: magnetofony i licencyjne radiomagnetofony oraz próbne magnetowidy składano w Warszawie (ZRK), Telewizory na Targówku, radioodbiorniki i tunery i chyba amplitunery (w tym Twój AT) w Dzierżoniowe, gramofony w Łodzi (Fonica), wzmacniacze chyba też w Łodzi, Głośniki we Wrześni (Tonsil). Jako były pracownik biura Głównego Technologa ZRK mogę powiedzieć, że ZRK miało sieć kooperantów oraz zakłady terenowe; m. in. przy ulicy Zawiszy, w Lubartowie. Produkcja płyt drukowanych (według mojej najlepszej wiedzy) nie znajdowała się przy ul. Kasprzaka - nie było tam (chyba) linii fali lutowniczej, ani innych specjalistycznych urządzeń. Wiem, że duży zakład, który taką instalację miał znajdował się w Białymstoku. Unitra była marką, tak samo jak np. marka EMERSON, ale też była formą prawną (zrzeszenie).
już oceniałe(a)ś
0
0
@Krzysztof Trojak Tak , ten budynek to część socjalna (szatnie,łaźnie,stołówki i biura) wielkiej hali mechanicznej ZRK ,która znajdowała się w miejscu widocznego z tyłu budynku.
już oceniałe(a)ś
0
0
@jedrzejewskia zaczyna mi coś świtać :) Bliżej Karolkowej stał taki mniejszy budynek, gdzie chyba na pewno był szyld Unitra. Halę mechaniczną oczywiście kojarzę, rozciągala się od Karolkowej w głąb (na zachód). Ale czy jesteś tego pewien, że hala stykała sie z tym budynkiem? Wydaje mi się, że ten budynek nie stykał się z nią a za nim był plac, gdzie stały wojskowe wozy bojowe wyposażane radiowo w zakładzie.
już oceniałe(a)ś
1
0
czy ten budynek należał kiedykolwiek do ZRK??? śmiem wątpić.
już oceniałe(a)ś
1
1
NRD miała o niebo lepsza elektronike niz PRL i z konfrontacji z Zachodem autarkia enerdowska tak samo padła
@romuald47 Nikt nie miał tak rozwiniętej produkcji magnetofonów, jak Polska. Elektronika użytkowa w NRD nie doganiała czeskiej Tesli, a Tesla nie dorównywała Unitrze ( Czyli ZRK, Eltra Bydgoszcz, Diora Dzierżoniów, Tonsil Września. Różnice można było zobaczyć na targach Poznaniu. A jeszcze był Radmor w Gdańsku.
już oceniałe(a)ś
2
0
@jawszystkowiem No i dlaczego nie dalismy rady konkurencji, gdy poluzowano protekcjonizm panstwowy i cła?
już oceniałe(a)ś
0
0
Zastanawiam się, KTO chce wmówić czytelnikom, ze ten dwupiętrowy sracz pokazany na fot. nr 4, to były zakłady, w których powstały SETKI TYSIĘCY radioodbiorników, magnetofonów a nawet i pierwsze polskie magnetowidy?
@siwywaldi Dla napływowych to sracz, a dla prawdziwych sentyment. Magnetofony powstawały w budynkach stojących bezpośrednio od Kasprzaka i Karolkowej.
już oceniałe(a)ś
3
0