- Rodzic umieścił preparat przeciw gryzoniom pod elewacją budynku. Nie chciał, by nornice wchodziły zimą do domu. Tym samym w środku powstało coś, co można by porównać do działania komory gazowej - tłumaczy przypadki zatruć lekarz.
Wybory rektora WUM zakończyły się w pierwszej turze. Zwyciężył kandydat opozycyjny, który pokieruje największą uczelnią medyczną w Polsce przez kolejne cztery lata. W ostatnim dniu przed wyborami trzech kandydatów zrezygnowało.
Sześciu kandydatów w wyborach rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wzięło udział w debacie na uczelni. Wspierany przez obecnego rektora Zbigniewa Gacionga prof. Piotr Pruszczyk zapowiada wprowadzenie 4-dniowego tygodnia zajęć. Inni kładą nacisk na demokratyzację. Wybory w czwartek, 26 września.
Wybory rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego weszły w ostateczną fazę. Jeden z kandydatów zdecydowanie wygrał głosowanie wśród senatorów uczelni. Czy tak samo będą głosować elektorzy? Okaże się 26 września.
Kandydatów jest pięciu. Dwóch reprezentuje środowisko bliskie obecnemu rektorowi, dwóch - wręcz przeciwnie, a piąty uchodzi za człowieka spoza obu rywalizujących ze sobą grup. Czasu na wybór rektora coraz mniej.
Prof. Zbigniew Gaciong tuż przed końcem swojej kadencji rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dyscyplinuje tych, którzy przeciwstawili się mu w wyborach rektorskich - informują przedstawiciele środowiska akademickiego. Rzeczniczka uczelni odpowiada, że rektor działa bez związku z wyborami.
Pobrali od dawcy fragment wątroby i wszczepili go pacjentce, ale tylko na 11 dni. Potem część przeszczepioną wycięli. - Chora wyszła do domu w świetnym stanie - mówi prof. Michał Grąt z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który podjął się prowadzenia zabiegu pionierskiego w skali światowej.
Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odwołał prorektora ds. studenckich. - Nie potrafię potwierdzić ani zaprzeczyć, czy jest to związane z wyborami rektorskimi, w których popierałem jego konkurentkę - mówi prof. Marek Kuch. - Wierzę jednak, że strona demokratyczna je wygra.
Wybory rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie odbyły się i nic nie wskazuje, by miały się szybko odbyć. Może działania prokuratury naprawią sytuację na największej uczelni medycznej w Polsce.
W poniedziałek 13 maja na wniosek rektora WUM Zbigniewa Gacionga Senat ponownie rozpatrywał kwestię wskazania prof. Cudnoch-Jędrzejewskiej na kandydatkę na rektora. W stosunku głosów 23 do 17 (jeden wstrzymujący się) Senat odrzucił kandydaturę profesorki.
Coraz mniej osób wierzy, że poniedziałkowe nadzwyczajne posiedzenie senatu warszawskiej uczelni przybliży ją do rozwiązania największego konfliktu w historii.
W poniedziałek, 6 maja miały odbyć się wybory rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jednak elektroniczny system do głosowania nie został uruchomiony. Na polecenie obecnego rektora.
W ciągu kilku godzin społeczność największej uczelni medycznej w Polsce zelektryzowały dwie wiadomości. W pierwszej - cześć środowiska WUM krytykuje obecnego rektora, że zamierza uniemożliwić poniedziałkowe wybory. W drugiej - związkowcy stają po stronie rektora i na 6 maja zapowiadają protest, bo oni są przeciwni wyborom.
Wybory rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mają się odbyć już za kilka dni, mimo że Ministerstwo Zdrowia wolało je - z powodu konfliktu - anulować.
Dlaczego prorektorka wybrana przez prof. Zbigniewa Gacionga postanowiła startować przeciwko niemu w wyborach rektorskich? Profesorowie uczelni wskazują, co było powodem ich konfliktu i doprowadziło do chaosu, z którym teraz mierzy się WUM.
Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska może ubiegać się o stanowisko rektora. Ogłoszono również termin wyborów.
Wybory elektorów, które miały wyłonić rektora WUM, zaplanowane na wtorek, 23 kwietnia, zostały przesunięte na bliżej nieznany termin. Resort Zdrowia zwrócił się do prof. Zbigniewa Gacionga o wyjaśnienia związane z chaosem wokół wyborów. Oświadczenie wydawała też Uczelniana Komisja Wyborcza.
Nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie poznamy - zgodnie z pierwotnymi planami - we wtorek, 23 kwietnia, a być może dopiero w sierpniu. Spór między kandydatami tak się zaognił, że w sprawę musiał się włączyć resort zdrowia.
Tuż przed wyborami rektorskimi na WUM, obecny rektor prof. Gaciong karze dyscyplinarnie swoją zastępczynię i kontrandydatkę, prof. Cudnoch-Jędrzejewską. Twierdzi, że przez to rywalka nie może kandydować. Sam rezygnuje. Prorektorka sądzi, że jej ukaranie jest bezskuteczne. Co teraz - zdecyduje uczelniana komisja wyborcza.
- W związku z ustaleniami komisji antymobbingowej podjąłem decyzję o ukaraniu pani profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej karą dyscyplinarną - informuje prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM. To oznacza, że nie może ona ubiegać się o funkcje rektora. Prof. Gaciong też rezygnuje ze startu.
Nikt nie usłyszał, że starsza pacjentka po operacji serca potrzebuje pomocy. Ratunek przyszedł dopiero, gdy dodzwoniła się na numer alarmowy i... wezwała pogotowie do szpitala. Kobieta zmarła.
Na kilka dni przed oficjalnym wskazaniem kandydatów w wyborach na rektora WUM, kwestorka uczelni publicznie oskarża o mobbing kontrkandydatkę obecnego rektora prof. Zbigniewa Gacionga.
- Przeprosiła - mówi rzeczniczka WUM. Potwierdza, że studentka z Norwegii, która przyniosła na propalestyńską demonstrację antysemicki transparent, może już uczestniczyć w zajęciach. Jednak na uczelni już toczy się wobec niej kolejne postępowanie.
Zdjęcia studentki WUM z Norwegii z antysemickim transparentem na propalestyńskiej demonstracji w Warszawie obiegły świat. Polak mieszkający w Oslo zaprasza ją na spacer po tym mieście śladami tamtejszych Żydów. Czy studentka przyjmie zaproszenie?
Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong odpowiedział na zarzuty o bagatelizowanie antysemickiego nastroju na uczelni. Zapewnia, że spotkał się ze studentami z Izraela i że nikt im nie sugerował zmiany uczelni.
Nie milkną echa głośnej sprawy norweskiej studentki na demonstracji solidarnościowej z Palestyńczykami. Głos zabrał zastępca rzecznika praw obywatelskich oraz prawnik, który ujawnił, jaka atmosfera panuje na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
- To hasło kojarzyło się z czystkami etnicznymi, było skrajnie antysemickie - mówią eksperci o transparencie, z którym norweska studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyszła na propalestyńską manifestację w stolicy. W internecie można podpisać petycję do rektora uczelni o wyciągnięcie konsekwencji wobec Norweżki.
Kryzysowa sytuacja na oddziale chirurgii w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Brakuje pełnej obsady dyżurów i to już od 1 czerwca. Lekarze chcą podwyżek. W tej chwili trwają rozmowy z dyrekcją szpitala.
Nowy kierunek studiów magisterskich to efekt współpracy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Oferta jest skierowana do osób, które chciałyby w przyszłości należeć do kadry zarządzającej w systemie ochrony zdrowia, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.
Czterolatka ze skierowaniem do szpitala dostała termin przyjęcia na oddział gastroenterologii. Za pięć lat. "To nie błąd, takie mamy terminy" - odpisała zdziwionej matce pracownica sekretariatu.
- Nie chodzi o dotarcie do prawdy, ale dalsze oczernianie mojego dobrego imienia - mówi prof. Mirosław Wielgoś, były rektor WUM. Obecne władze uczelni zarzucają mu niegospodarność.
Od 8 lutego stołeczna prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie dotyczącej byłego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W warszawskim szpitalu na świat przyszli bracia bliźniacy o różnym kolorze skóry. Jak tłumaczą lekarze, przyczyną jest rzadkie, ale bardzo poważne powikłanie.
Jeden dawca i dwóch biorców - to kolejny kamień milowy w programie transplantologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W pionierskiej operacji przeszczepu wątroby udział brało blisko 30 osób. Pacjenci są w dobrym stanie, bez powikłań pooperacyjnych.
Władze podległej Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu spółki - Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka - powołały zespół kontrolny. Ma się zająć sprawą influencerki znanej jako Mama Ginekolog.
To wspólny sukces lekarzy z klinik Śląskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 22-letnia Patrycja, która trzy lata temu przeszła przeszczep płuc, urodziła zdrowe dziecko.
- Gdyby nie jeden błąd, który w czasie pandemii popełnili Szwedzi, to ich strategia okazałaby się znacząco lepsza. Bo masowy lockdown był błędem - ocenia prof. Mariusz Gujski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, współautor badania strategii wobec przyszłych pandemii, którego wyniki opublikowało prestiżowe czasopismo "Nature".
- Spanie na materacu na podłodze jest upodlające dla osoby zdrowej, a co dopiero dzieci w ciężkiej sytuacji psychicznej - skarży się nasza czytelniczka i wysyła zdjęcie z oddziału psychiatrii dziecięcej szpitala WUM. Szef oddziału tłumaczy, że lepiej pomagać dzieciom w takich warunkach niż nie pomagać im wcale.
Jedyna specjalistka w Polsce wykonująca operacje serca płodu w łonie matki, prof. Marzena Dębska, nie pracuje już w klinice WUM w Warszawie. Odeszła po kontrowersyjnej decyzji rektora o odsunięciu od kierowania szpitalem prof. Wielgosia.
W szpitalu klinicznym przy ulicy Banacha doszło do przerwy w dostawie prądu. Usterka ma związek z pracami budowlanymi, które trwają poza terenem placówki.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.