Arty¶ci i spo³ecznicy zrzeszeni w Stacji Praga zorganizowali pikietê pod urzêdem dzielnicy przy ul. K³opotowskiego. Nagle okaza³o siê, ¿e w trakcie ich protestu, budowlañcy na zlecenie urzêdników w³a¶nie próbuj± zamurowaæ wej¶cie do ich siedziby.
Punktualnie o godz. 12 policjanci w ca³ym kraju maj± w³±czyæ sygna³y d¼wiêkowe i ¶wietlne w radiowozach. To ho³d dla ich kolegi, aspiranta sztabowego Mateusza Biernackiego, który w sobotê zgin±³ na ul. In¿ynierskiej na Pradze.
Budowlañcy ponad trzy godziny przenosili gigantyczne drzewo w nowe miejsce. - To sukces, ¿e uda³o siê uratowaæ kasztanowca - mówi radny.
S±d nie przychyli³ siê do wniosku prokuratury, która chcia³a, ¿eby funkcjonariusz na tym etapie ¶ledztwa przebywa³ w areszcie.
Mno¿± siê pytania po ¶mierci policjanta przy ul. In¿ynierskiej. Do agresora s³u¿by by³y wzywane wielokrotnie i mia³ ju¿ sze¶æ zarzutów. ¯eby go zatrzymaæ, wys³ano kierownika z praskiej komendy i pocz±tkuj±cego funkcjonariusza.
Prokuratura ujawni³a gar¶æ szczegó³ów dotycz±cych postêpowania w sprawie ¶mierci policjanta na warszawskiej Pradze. Podejrzany otrzyma³ zarzuty
W niedzielê w prokuraturze przeprowadzano czynno¶ci z udzia³em naocznych ¶wiadków tragicznego zdarzenia na In¿ynierskiej, gdzie jeden z policjantów odda³ ¶miertelny strza³ do innego funkcjonariusza. Wiemy, z jakich paragrafów prokuratura prowadzi postêpowanie.
- Zdarza siê w nag³ej sytuacji, gdy policjanci próbuj± obezw³adniæ agresywnego cz³owieka, ¿e podbiega do którego¶ kolega, ¿eby pomóc, ale w potwornym napiêciu ten funkcjonariusz zapomina, ¿e ma prze³adowan± broñ i kurek w tylnym po³o¿eniu. Wystarczy musn±æ jêzyk spustowy i pada strza³ - mówi by³y policjant Jerzy Dziewulski
Okoliczno¶ci ¶miertelnego postrzelenia funkcjonariusza wyja¶niaj± policjanci z biura kontroli wewnêtrznej i prokuratura, która wszczê³a ¶ledztwo. Policja apeluje, by nie formu³owaæ przedwczesnych wyroków, i podaje nowe informacje o m³odym funkcjonariuszu, który odda³ strza³. W miejscu tragedii p³on± znicze.
Policjant zosta³ postrzelony przy ul. In¿ynierskiej na warszawskiej Pradze-Pó³noc. Jak podaje Komenda Sto³eczna, do tragicznego wypadku dosz³o podczas interwencji, policjanta postrzeli³ inny funkcjonariusz. Ranny policjant zmar³ w szpitalu.
Zamkniêcie pierwszej czê¶ci obiektu odby³o siê bez awantur. Ale ¿alu za decyzjê urzêdników by³o w¶ród spo³eczników sporo. - Wol± to zlikwidowaæ i mieæ spokój - s³ychaæ komentarze.
Muzu³manka Liya wci±¿ nie chce zg³osiæ siê na policjê po ataku, którego ofiar± mia³a pa¶æ w metrze.
Decyzj± wojewódzkiego konserwatora zabytków Marcina Dawidowicza historyczny zespó³ budowlany dawnej Fabryki Samochodów Osobowych na ¯eraniu znalaz³ siê pod ochron±. Wnioskowali o to prascy spo³ecznicy. Co na to deweloper, który planuje tutaj budowê wielkiego osiedla?
Rodowód kamienicy w pobli¿u Portu Praskiego siêga a¿ 1863 r, dzisiejszy kszta³t osi±gnê³a w 1911 r. Prywatny inwestor w³a¶nie zakoñczy³ jej rozleg³y remont. Urz±dzi³ tam mieszkania na wynajem.
Drugi dzieñ zmian kadrowych w Ko¶ciele w Warszawie. Po informacji o nowym metropolicie, który zast±pi kardyna³a Kazimierza Nycza, Stolica Apostolska przekaza³a wiadomo¶æ o nowym biskupie w diecezji warszawsko-praskiej. Papie¿ Franciszek wybra³ doktora psychologii w³adaj±cego kilkoma jêzykami.
Liyê zaatakowano w metrze na Dworcu Wileñskim. Ochroniarz odwróci³ wzrok, policja nie przyjê³a zawiadomienia. - Bojê siê chodziæ po ulicach - zwierza siê Indonezyjka.
Z 2,5-miesiêcznym po¶lizgiem i dopiero ponad pó³ roku po otwarciu k³adki przez Wis³ê Zarz±d Dróg Miejskich wpu¶ci³ pieszych i rowerzystów na Wis³ostradê przy Karowej. Oddalaj± siê jednak zmiany na prawym brzegu.
Spó³ka PKP Polskie Linie Kolejowe zaczê³a przywracanie przej¶cia przez tory ko³o stacji Warszawa Wileñska. To sukces praskich spo³eczników, którzy apelowali o u³atwienia dla pieszych. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak obieca³, ¿e przej¶cie powstanie. I obietnicy dotrzyma³.
Nieu¿ytkowany od kilkunastu lat zabytkowy budynek Rogatki Bródnowskiej przy ul. 11 Listopada ma szansê na nowe ¿ycie. W³adze Pragi-Pó³noc chc± go przeznaczyæ na galeriê sztuki. Og³osi³y w³a¶nie przetarg na najemcê tego obiektu.
Wojewódzki konserwator zabytków obj±³ ochron± olbrzymi± halê kolebkow± dawnej Fabryki Samochodów Osobowych na ¯eraniu. Jej wpis do rejestru zabytków komplikuje plany dewelopera, który zamierza³ przekszta³ciæ ten 70-letni obiekt w rodzaj parkowej pergoli.
- Po zamkniêciu fabryki FSO wróci³y ptaki. Ale nie jest ³atwo tu ¿yæ - s³yszê na ¦liwicach, które mia³y byæ drugim ¯oliborzem, a zosta³y niezwyk³± enklaw± mieszkaniow± w dzielnicy przemys³owej. Teraz czeka je rewolucja, najwiêksza w Warszawie najbli¿szych lat.
Ta historia pokazuje determinacjê, z jak± w³a¶ciciele takich sklepów walcz±, by ich nie zamykaæ. I piln± potrzebê systemowego rozwi±zania. A co z projektem uchwa³y o nocnym zakazie sprzeda¿y alkoholu w Warszawie?
- Co¶ we mnie pêk³o, jak mój pies wyszed³ z krzaków ze strzykawk± w zêbach. Gdyby nie m±¿, ju¿ bym uciek³a z Pragi. Tak chc± zrobiæ prawie wszyscy moi znajomi - mówi Marzena. Tymczasem miasto przyzna³o miliard z³otych na rewitalizacjê dzielnicy. Czy to wystarczy i dlaczego nie?
Rano poddasze kamienicy na Pradze Pó³noc, przy ul. Wileñskiej 11 zajê³o siê ogniem. To 130-letnia nieruchomo¶æ, która od lat popada³a w ruinê. Oficjalnie jest niezamieszkana. A jednak ewakuowano z niej siedem osób. Kim s±?
Pó³nocnopraski ZGN wybra³ firmê, która przeprowadzi gruntowny remont i konserwacjê oficyny Edmunda Burkego przy ul. Kawêczyñskiej 26. To jeden z dwóch ostatnich zachowanych przyk³adów dawnej drewnianej zabudowy tej dzielnicy.
- Chcieli¶my poznaæ ekspertyzê, na podstawie której chc± nas wyrzuciæ. Ale musieli¶my napisaæ podanie. A miejsce powinni¶my opu¶ciæ natychmiast - mówi± m³odzi arty¶ci ze Stacji Praga. Ale miejsca nie opuszcz±, szykuj± siê na bataliê z prawnikami.
Jest szansa, ¿e tramwaje przyspiesz± w al. Waszyngtona, a po ulewach przestan± siê zmieniaæ w amfibie. Zaczyna siê jego kilkutygodniowy remont. Z innego powodu przez miesi±c bêdzie wstrzymany ruch na linii do ¯erania FSO.
Latem w Centrum Rozrywki Hula Kula trwa³a kontrola Pañstwowej Inspekcji Pracy. Kiedy kontrolerzy sprawdzali dokumenty firmy, ta nie p³aci³a kolejnym pracownikom. Tak¿e m³odym, dla których by³a to pierwsza praca.
Po³±czenie nowoczesnej architektury z odremontowanymi zabytkami nie jest ³atwe. Na terenie dawnej fabryki kosmetyków przy Szwedzkiej to siê uda³o. Dobiegaj± koñca prace nad osiedlem, na którym powsta³o tysi±c mieszkañ na sprzeda¿ i wynajem.
Wycinka drzew, zabudowa tak klaustrofobicznie ciasna, ¿e najni¿sze piêtra nie spe³niaj± warunków na pobyt ludzi, dwukrotnie uchylane pozwolenie na budowê. Taki apartamentowiec ma powstaæ na Pradze Pó³noc.
Szkolne wyj¶cia i wycieczki z udzia³em rodziców uczniów trudno bêdzie przygotowaæ. Musz± spe³niaæ wymagania, jakich do tej pory nikt im nie stawia³, poniewa¿ obowi±zuj± nowe przepisy chroni±ce dzieci. Chodzi o tzw. lex Kamilek.
Czterogwiazdkowy hotel przy ul. Okrzei bêdzie dzia³aæ pod mark± AC Hotels. Wybór marki oznacza, ¿e ci±gn±ca siê od lat inwestycja, obejmuj±ca m.in. remont 160-letniej kamienicy, wreszcie nabiera wiatru w ¿agle.
Kierowca Land Rovera potr±ci³ kobietê i mê¿czyznê, którzy przechodzili przez przej¶cie dla pieszych na skrzy¿owaniu ul. Okrzei i Wybrze¿a Szczeciñskiego - u wylotu nowej k³adki przez Wis³ê. Potem zbieg³ z miejsca zdarzenia.
Warszawy, Syrenki, Fiaty 125p, Polonezy i wiele innych modeli samochodów mo¿na od weekendu ogl±daæ na terenie Fabryki Samochodów Osobowych. Deweloper, który kupi³ FSO, chce nawi±zywaæ do historii zak³adu.
10-piêtrowa dominanta o charakterystycznej architekturze na samym czubku cypla Portu Praskiego, z trzech stron otoczona wod±. A dalej na cyplu i na nabrze¿u - kwarta³y domów o wysoko¶ci od piêciu do siedmiu piêter. - Architektonicznie to interesuj±ce, ale diabe³ tkwi w szczegó³ach - komentuje radny.
Wci±¿ nie wy³oniono firmy, która przeprowadzi remont i konserwacjê zabytkowej drewnianej oficyny Edmunda Burkego przy ul. Kawêczyñskiej. Miasto mo¿e straciæ przyznan± na ten cel dotacjê z Rz±dowego Programu Odbudowy Zabytków.
Dziesiêæ murali po¶wiêconych Warszawie stworzy³ do tej pory architekt i artysta Tytus Brzozowski. Jego najnowsze dzie³o zatytu³owane "Szmulki" powsta³o na ¶lepej ¶cianie nieukoñczonego jeszcze budynku przy ul. Kawêczyñskiej.
Podczas gdy co trzy dni w Polsce zamyka siê jedna ksiêgarnia, na warszawskiej Pradze otwarto now± - nazywa siê U¶piona. - Chcemy byæ centrum lokalnej spo³eczno¶ci - mówi w³a¶cicielka Ola Bartelska.
Warszawa rozkopana i zakorkowana, a tylko czê¶æ remontów skoñczy siê przed rokiem szkolnym. Tramwajarze planuj± nastêpne, drogowcy te¿. Dlaczego coraz czê¶ciej nie dotrzymuj± terminów, nie pracuj± do pó¼nego wieczora i wprowadzaj± ponowne objazdy, bo trzeba naprawiæ fuszerki?
Zabytkowa kamienica na Pradze ma prawie 130 lat i przetrwa³a wojnê. Czeka na zawalenie, ale to nie przyspiesza decyzji urzêdników. Kaskadowego runiêcia stropów boi siê tylko emerytowany informatyk.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.