Jawnie antysemickie treści wypisywane na murach, śpiewane przez kibiców, czy powtarzane w dyskusjach na forach internetowych stanowią najbardziej widoczny przejaw uprzedzeń wobec Żydów. Większą rolę odgrywa antysemityzm nieświadomy - wynika z badań zleconych przez Muzeum Polin.
Otwarty w 2013 r. budynek Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" czeka wkrótce pierwszy remont. Trzeba wymienić szklane panele jego elewacji, które kilkakrotnie pękały. Jeden z nich spadł kiedyś w pobliżu wejścia.
Zardzewiałe nożyce krawieckie wydobyte z ziemi podczas budowy muzeum Polin i wiele innych przedmiotów wówczas odnalezionych, można oglądać na wystawie przed tą placówką.
Muzeum Polin zostało upolitycznione - stwierdził warszawski radny PiS i zablokował nagrodę dla byłego dyrektora tej placówki. I bez mrugnięcia okiem bronił politycznej decyzji o mianowaniu bez konkursu dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej.
"W związku z oświadczeniem byłego dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN p. prof. Dariusza Stoli informujemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest gotowe do zawarcia porozumienia z pozostałymi założycielami instytucji ws. powołania dyrektora instytucji" - pisze rzeczniczka resortu Anna Bocian.
To wprost nie do pojęcia, że jedno z najważniejszych muzeów w Europie, tworzone latami z udziałem setek osób i instytucji z kraju i ze świata, stało się zakładnikiem jednego człowieka.
Delegacja Światowej Ligi Muzułmańskiej na czele z jej sekretarzem generalnym szejkiem Mahammadem bin Abdulkarimem Al-Issą odwiedziała w piątek Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin". Będzie też w synagodze.
Powołania prof. Dariusza Stoli na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" domagali się uczestnicy pikiety zorganizowanej w piątkowe południe przed Ministerstwem Kultury.
Ponad 6 tys. osób podpisało apel do ministra kultury Piotra Glińskiego o mianowanie prof. Dariusza Stoli dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin". Autorzy petycji organizują w piątek, 11 października, pikietę przed siedzibą resortu przy Krakowskim Przedmieściu.
Już ponad 5,4 tys. osób poparło apel do ministra kultury Piotra Glińskiego o mianowanie prof. Dariusza Stoli dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin". Zbieranie podpisów wciąż trwa.
Zarzuty ministra kultury Piotra Glińskiego wobec prof. Dariusza Stoli są "bezpodstawne" i "godzące w wiarygodność Muzeum Polin" - napisał w oświadczeniu Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia "Żydowski Instytut Historyczny". To reakcja na wypowiedzi Glińskiego w Radiu ZET.
Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" wciąż bez dyrektora. Minister kultury Piotr Gliński wstrzymuje się z powołaniem na to stanowiska prof. Dariusza Stoli, który w maju wygrał konkurs. Powody przedstawił w Radiu ZET.
Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" znalazło się wśród sześciu muzeów świata nominowanych do prestiżowej nagrody Children in Museum Award 2019. Miejsce na tej "shortliście" zawdzięcza wystawie "W Polsce króla Maciusia" i działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.
Wstrzymując się z nominacją wybranego przez sąd konkursowy dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" minister kultury Piotr Gliński wysyła w świat fatalny sygnał: w Polsce władze państwowe nie szanują wyników demokratycznie przeprowadzonych konkursów. Nawet tych, które same organizują.
Od rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" minęły już cztery tygodnie, a minister kultury Piotr Gliński wciąż nie powołuje na to stanowisko jego zwycięzcy.
Premiera książki "To nie deszcz to ludzie. Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll" z udziałem autorek odbędzie się w czwartek o godz. 18 w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin". Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.
Jeszcze niedawno stuletniej kamienicy przy Waliców 14 groziła rozbiórka. Dziś jest w rejestrze zabytków, a poświęcona jej ochronie i rewaloryzacji praca dyplomowa młodych architektów z Politechniki Mediolańskiej zdobyła nagrodę Archiprix International 2019. To laur dla najlepszych na świecie dyplomów z zakresu architektury, urbanistyki i architektury krajobrazu.
Prof. Dariusz Stola i Monika Krawczyk przeszli do drugiego etapu konkursu na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin". Ich przesłuchania przed komisją konkursową odbędą się 6 maja. Po nich poznamy zwycięzcę.
Arsienij Borisowicz Roginski, Ewelina Lipko-Lipczyńska i Raoul Wallenberg to bohaterowie, którzy w tym roku zostaną uhonorowani drzewami i pamiątkowymi kamieniami w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych na Muranowie. Ich nazwiska ogłoszono we wtorek wieczorem na gali w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".
Bez epitetów, przerywania sobie i kłótni. Uczestnicy Wielkiej Rozmowy bez Podziałów udowodnili, że mimo różnicy w poglądach można rozmawiać, używając tylko argumentów.
Dziesięć stolików. Przy każdym moderator, 14 krzesełek i jedna dyskusja. Motyw przewodni - bezpieczeństwo. Goethe-Institut w Warszawie i Fundacja "Panoptykon" zapraszają na Wielką rozmowę bez podziałów.
Dyrektor muzeum Polin Dariusz Stola udowodnił, że placówka muzealna może włączać się w gorące dyskusje o współczesności.
Ponad 670 tys. osób, w tym przeszło połowa z zagranicy, odwiedzi w tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To znakomity wynik, podobny do osiąganego przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Powstania Warszawskiego. Rekord popularności pobiła wystawa czasowa "Obcy w domu. Wokół Marca'68". Obejrzało ją ponad 116 tys. widzów.
Archiwum Ringelbluma, które działało w getcie warszawskim, to unikatowy zbiór dokumentów opowiadających o życiu Żydów pod okupacją i jedno z najważniejszych świadectw Zagłady. Powstał o nim długo wyczekiwany film, który otworzy rozpoczynający się w poniedziałek Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej.
Wszystko wskazuje na to, że właśnie rozpoczął się okres krótkich, szarych i mokrych dni. Lato, choć w tym roku niezwykle łaskawe, pozostaje mglistym wspomnieniem. Mija sezon na rodzinne pikniki i wycieczki na plac zabaw, ale to nie musi oznaczać nudy. Ani zrujnowania domowego budżetu. Chcę pokazać, że można niewielkim kosztem zadbać zarówno o dobrą zabawę, jak i edukację.
Poniedziałek 24 września to ostatni dzień wystawy "Obcy w domu. Wokół Marca '68" w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin". Od 9 marca obejrzało ją ponad 110 tys. osób. Na pożegnanie ekspozycji organizatorzy szykują wyjątkową aukcję.
Od 1 września przez trzy miesiące posiadacze karty warszawiaka zapłacą tylko złotówkę za wstęp do miejskich muzeów. W tym czasie ratusze wszystkich stołecznych dzielnic będą miały po zmroku biało-czerwone iluminacje. To część samorządowych obchodów 100. rocznicy niepodległości Polski.
Już 55 tys. osób widziało wystawę "Obcy w domu. Wokół Marca '68" w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin", a jest ona dopiero na półmetku. Dopisali także darczyńcy. Wzbogacili ekspozycję niezwykłymi pamiątkami.
Ostatni tydzień maja i pierwszy weekend czerwca upłyną pod znakiem stołecznych obchodów Dnia Dziecka. W mieście przygotowano mnóstwo atrakcji dla najmłodszych: pokazy filmów, trening rowerowy, jazdę na kucykach, graffiti na folii, zdrowe przekąski i wiele innych.
Prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin", stał się celem krytyki polityków i mediów związanych z obecną władzą. Wicepremier Piotr Gliński zarzucił mu "bardzo głębokie zaangażowanie polityczne". Nie zgadza się z tym stołeczny ratusz. "Dyrektor instytucji kultury może komentować rzeczywistość, w której funkcjonuje" - mówi Tomasz Thun-Janowski, szef miejskiego Biura Kultury.
"Dyrektor muzeum jednoznacznie angażował się w politykę: akcjami, konferencjami, spotkaniami i wystawami" - przekonuje minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Poinformował, że w związku z tym rozpoczął "dialog" z podmiotami współprowadzącymi muzeum.
- Rolą nauki nie jest wypełnienie oczekiwań polityków, tylko poszukiwanie prawdy - oświadczył prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. W mocnych słowach broni prof. Michała Bilewicza atakowanego przez prawicę po jego wykładzie o antysemityzmie.
Jeśli Magdalena Ogórek rzeczywiście pójdzie z warszawskim muzeum do sądu w obronie swojej antysemickiej wypowiedzi, udowodni, że nie podjęła żadnych kroków, by lepiej pojąć, co napisała.
Prawnik i twórca terminu "ludobójstwo" Rafał Lemkin, ksiądz katolicki Adalbert Wojciech Zink oraz obrońca Ormian i Żydów Armin Wegner wybrani zostali Sprawiedliwymi 2018. W Ogrodzie Sprawiedliwych na Muranowie przypominać o nich będą pamiątkowe kamienie i drzewa.
- 50 lat temu kilkanaście tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego musiało opuścić kraj. Takiej powtórki nie będzie, bo nie ma kto wyjeżdżać. Jeżeli ktoś miałby stąd wygnać tę resztkę Żydów, to nie wiem, po co tu zostawaliśmy - mówi Zygmunt Stępiński, wicedyrektor Muzeum Polin.
Unikatowe eksponaty związane z działalnością Rady Pomocy Żydom "Żegota" wzbogaciły wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W przypadającą dzisiaj 75. rocznicę powstania tej organizacji po raz pierwszy pokazano je zwiedzającym.
W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się ceremonia zamknięcia 15. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Towarzyszyć jej będzie polska premiera filmu "Ben-Gurion, Epilogue" w reżyserii Yariva Mozera.
Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, została laureatką tegorocznej edycji Nagrody Polin przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Nagrodę specjalną otrzymało Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu" w Polsce.
Kolejny sukces Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jego dyrekcja odbierze dziś Nagrodę Europa Nostra - najważniejsze na Starym Kontynencie wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia w ochronie, badaniach i propagowaniu dziedzictwa kulturowego. Po raz pierwszy otrzyma ją polska instytucja.
Od niedzieli obok Muzeum Historii Żydów Polskich będzie można wylegiwać się na "Łące Leśmiana", słuchać muzyki i czytać wiersze.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.