Druga połowa sierpnia to idealny moment na nadrobienie zaległości w warszawskich muzeach i galeriach sztuki. Podpowiadamy, gdzie trwają najgorętsze wystawy kończących się wakacji.
Organizator planował przeprowadzić demonstrację upamiętniającą Eligiusza Niewiadomskiego przed wejściem do Galerii Sztuki "Zachęta" w rocznicę zabójstwa prezydenta Narutowicza. Tłumaczył, że chce "upamiętnić bohatera wojny polsko-bolszewickiej". Poszlaki prowadzą do otoczenia Wojciecha "Jaszczura" Olszańskiego.
Według nieoficjalnych informacji, do których dotarła "Wyborcza", prawicowy malarz Ignacy Czwartos będzie reprezentował Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji. W jego dorobku są obrazy żołnierzy wyklętych czy Matki Boskiej. Za wyborem artysty stoi dyrektor Zachęty powołany przez ministra Glińskiego.
- Chcielibyśmy, aby wciąż była symbolem, że Warszawa jest miejscem tolerancji dla osób LGBT. Dlatego prosimy dyrektora Zachęty, by zmienił swoje zdanie - mówili aktywiści z Homokomanda, którzy protestowali przed galerią. Rozstawili także drugą, "zastępczą" tęczę.
Już wiadomo, kiedy zostanie usunięta. - Cieszyłem się, kiedy ludzie spontanicznie robili sobie przed nią zdjęcia, urządzali obok pikniki, cieszyli się z tego symboli - mówi jej autor
Były szampan, muzyka i dzieła sztuki. Tak wyglądała demonstracja zorganizowana przez grupę Cień Mgły na pl. Małachowskiego przed gmachem galerii Zachęta w Warszawie. Plany nowego dyrektora, mianowanego przez resort kultury bez konkursu, zainspirowały organizatorów, by podpowiedzieć mu, w jakim kierunku galeria powinna iść.
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uchylił zakaz prokuratorski dla piątki członków antyrządowej Lotnej Brygady Opozycji. Tym samym mogą zbliżać się do pl. Piłsudskiego, gdzie odbywają się miesięcznice smoleńskie organizowane przez PiS.
Świąteczny baner resortu obrony narodowej zawisł na placu Piłsudskiego niemal dokładnie w rocznicę uwolnienia przez prawicowego posła rzeźby papieża spod meteorytu w galerii Zachęta. Zmagania sztuki narodowej z nowoczesną trwają w Warszawie już ponad 20 lat. Na czym polega kłopot ze sztuką narodową?
Warszawski artysta Bartek Kiełbowicz protestuje pod Zachętą przeciwko nowemu dyrektorowi i przejmowaniu przez PiS kolejnych instytucji kultury.
W gabinecie dyrektora Wolskiego Centrum Kultury zawisł obraz Edwarda Dwurnika z 1976 roku z serii "Sławoszyno". Znaleziono go w piwnicy, ale nie wiadomo, skąd tam się wziął.
MInister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że nie przedłuży kadencji Hannie Wróblewskiej kierującej galerią Zachęta od 2010 r. - Kto ją zastąpi? Polityka kadrowa Glińskiego to katastrofa dla polskich instytucji kultury - ostrzegali 6 lipca na konferencji przed Zachętą działacze Partii Zieloni.
Czy powrót instalacji sprzed blisko 30 lat wywoła podobne kontrowersje jak tęczowy łuk na pl. Zbawiciela?
Tegoroczna Noc Muzeów ma kilka nowości. M.in. po raz pierwszy sprawdzimy w telefonie długość kolejek w najpopularniejszych miejscach.
Stanowcza reakcja prezydenta Trzaskowskiego na facebookowy wpis wicedyrektora Muzeum Warszawy nie wystarczy. W walce z mową nienawiści swoją rolę do odegrania mają instytucje kultury - warszawskie teatry i muzea. Ale zmiana powinna się zacząć w osiedlowych domach kultury i bibliotekach. To często jedyne instytucje, z którymi warszawiacy mają kontakt.
Dramat rozegrał się wczesnym popołudniem 16 grudnia 1922 r. w sali na piętrze w gmachu Zachęty. Podczas otwarcia dorocznego Salonu artystycznego wybrany tydzień wcześniej na pierwszego prezydenta RP Gabriel Narutowicz został zastrzelony przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego.
W niedzielę władze miasta, przedstawiciele środowisk lewicowych złożyli kwiaty przed Zachętą, gdzie 96 lat temu został zamordowany prezydent Gabriel Narutowicz.
Kuchenny kredens udający łóżko polowe, kuchenka gazowa w szafie. Zachęta przypomina o mieszkaniach, w których lokatorzy muszą walczyć o każdy metr przestrzeni.
Meblościanka, półkotapczan, pawlacz - urodzeni w PRL świetnie pamiętają te meble, które pomagały urządzić się na małych metrażach. Dzisiejsze patenty to piekarnik pod sufitem. O życiu w mikromieszkaniach opowiada wystawa w Zachęcie "Tango na 16 metrach kwadratowych".
Od dziś do końca września plac Małachowskiego przy Zachęcie będzie zamknięty dla samochodów. Zamiast nich pojawią się na nim artyści.
Zachęta zaprasza od soboty na nową wystawę dla dzieci "Wszystko widzę jako sztukę".
Obrazy Marii Anto to pełne mroku i niepokoju fantastyczne bestiaria. Marian Bogusz projektował architektoniczne utopie i wierzył, że sztuka może zmienić rzeczywistość. Ich prace można oglądać na nowych wystawach w Zachęcie.
Coaching, terapia, dieta, treningi, pogoń za lepszą wersją siebie. Nieustanny przymus samodoskonalenia każdemu spędza dziś sen z powiek. O tym opowiada też najnowsza wystawa w Zachęcie "Lepsza ja".
Dziś po południu w galerii Zachęta odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. "Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców". To opowieść o tym, jak zmieniło się pewne podwórko. Czy coś podobnego może zdarzyć się przy ul. Strzeleckiej na Pradze?
Moja mamusia gromadziła przedmioty z myślą o mnie. Kiedy któregoś się pozbywałam, musiałam w duchu ciągle ją za to przepraszać. Uzgodniłam więc z wnukami listę rzeczy, które chcą dostać po mojej śmierci.
Neon tworzący napis "Abraham Ostrzega" zawisł na froncie gmachu Zachęty. Jest elementem wystawy poświęconej temu odkrywanemu na nowo rzeźbiarzowi. To pokaz, jakiego dotąd nie było - odbywa się równocześnie w galerii i na cmentarzu Żydowskim.
W piątek przypada 94. rocznica zamordowania Gabriela Narutowicza. Pod Zachętą odbędzie się pikieta upamiętniająca pierwszego prezydenta RP
Muzeum Karykatury ma nową szefową, Zachęta zaprasza na dzień otwary, a do niedzieli w Dzikiej Strony Wisły trwa pierwsza edycja festiwalu Paranoje.
Grafiki, plakaty, obrazy, fotografie, ceramika, a nawet sukienka będą licytowane podczas drugiej aukcji Kuchni Konfliktu, która rozpocznie się dziś o godz. 19 w galerii Zachęta.
O planach na weekend opowiadają Małgorzata Gurowska i Joanna Ruszczyk z Fundacji Sztuczna.
Żołnierze na tle idyllicznych krajobrazów, dzieci opatrujące uszkodzony samolot i chór przemawiający z beczek po ropie naftowej. W Zachęcie trwa wystawa "Kaligrafie społeczne".
To nie sztuka ludowa wpływa na miasto, ale miasto kreuje sztukę ludową podług własnego gustu - zdaje się mówić kuratorka otwieranej w sobotę w Zachęcie wystawy "Polska - kraj folkloru?"
Ponad 20 pomników nagrobnych dłuta Abrahama Ostrzegi na Cmentarzu Żydowskim przy Okopowej jeszcze w tym roku przejdzie konserwację. To część projektu przywracania pamięci o tym wybitnym rzeźbiarzu okresu międzywojennego. Wystawę w hołdzie artyście otworzy w styczniu Zachęta.
Białe skarpetki to symbol rodzącej się w latach 90. aspirującej klasy średniej. Teraz można spojrzeć z innej perspektywy na to, co się wtedy wydarzyło. Przejść od egzotycznej dzikości marzeń o bogactwie do rozczarowania - mówią kuratorki nowej wystawy w Zachęcie.
Nie robimy spektaklu poświęconego Trybunałowi Konstytucyjnemu, PiS czy Nowoczesnej. Stawką jest literatura. Ale przyjemność z literatury ma się wtedy, gdy opowiada ona o realnym świecie. Także o Trybunale, o PiS, o Nowoczesnej.
Zachęta "na bogato", Warszawa w Budowie w Muzeum Techniki, do tego sztuka z Dalekiego Wschodu - co planują na początek sezonu galerie i muzea?
Miała być bieszczadzka łąka, jest przystrzyżony skwer. W ramach porządków skoszono instalację artystyczną "Chwasty" na warszawskim Powiślu.
Wakacje w Warszawie? Nie musi być nudno. Stołeczne instytucje przygotowały sporo atrakcji. Radzimy, jak dobrze spędzić lato w mieście.
Futurologia i kapsuły czasu. W galerii Zachęta jutro zostanie otwarta wystawa Rafała Bujnowskiego ?Maj 2066?.
Pięciotonowa marmurowa kolumna od czwartku leży na schodach galerii Zachęta. Zapowiada wystawę ?Podróżnicy?, która otwiera się w piątek.
Nobliwa instytucja sięga po crowdfunding. Zachęta rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na prace, które planowała kupić za dotację z Ministerstwa Kultury.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.