Blisko 300 przedmiotów podarowała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie Fundacja Zbiorów im. Ciechanowieckich. Okazją do ofiarowania była 100. rocznica urodzin jej założyciela. Wybrane obiekty z tego daru można oglądać do niedzieli, 1 grudnia.
Nierzadko w Sali Wielkiej, czyli najbardziej reprezentacyjnej i naznaczonej symboliką państwa polskiego części Zamku, stały podgrzewacze z kiełbasami - mówi prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, nowa dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie.
W Zamku Królewskim w Warszawie nie odbędzie się zapowiedziana od początku roku wystawa "Rafael. Piękno renesansu". Jej otwarcie miało nastąpić w tym miesiącu, ale poprzedni dyrektor nie zdobył pieniędzy na tę horrendalnie drogą ekspozycję.
Zamek Królewski w Warszawie już z nowym dyrektorem. Powołanie na to stanowisko otrzymała była minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska-Kiliańczyk. Zastąpiła odwołanego w trybie dyscyplinarnym poprzedniego szefa tej placówki.
Decyzja dyrekcji Muzeum Narodowego, która kilka miesięcy temu wyrzuciła dancingi organizowane przez aktora w Królikarni, przyniosła taki efekt, że "potańcówki u Musiała" stały się jeszcze popularniejsze. Przekonaliśmy się o tym w sobotni wieczór.
Druga połowa sierpnia to idealny moment na nadrobienie zaległości w warszawskich muzeach i galeriach sztuki. Podpowiadamy, gdzie trwają najgorętsze wystawy kończących się wakacji.
Aż 300 tys. osób wzięło udział w tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie. To najwięcej, odkąd jest organizowania. Największą popularnością cieszył się Zamek Królewski.
Zamek Królewski w Warszawie podsumował swoją działalność w 2023 roku. Pod względem frekwencji był on rekordowy, a na historycznej siedzibie polskich monarchów skupiły się oczy całego świata.
W ten i w kolejny weekend na Trakcie Królewskiemu odbędą się koncerty i występy ulicznych teatrów.
"Każdego dnia warszawski strażnik miejski - hejnalista - pokonuje dziesiątki schodów na wieżę zegarową Zamku Królewskiego. O jedenastej piętnaście odgrywa hejnał warszawski" - słyszymy w filmie opublikowanym przez straż miejską, nieprzypadkowo 17 września.
Zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie wzbogaciły się o obraz "Madonna z Dzieciątkiem", namalowany we Florencji około 1430 r. Dzieło wyszło spod pędzla samego Paola Uccella, zaliczanego do czołowych artystów włoskiego renesansu.
Dolny Ogród Zamku Królewskiego w Warszawie, popularne miejsce spacerów, zamknięto w piątek dla warszawiaków i turystów. Miało to związek ze zorganizowanym tu piknikiem dla dzieci pracowników banku PKO BP. "Czy każdy może wynająć Arkady Kubickiego i Ogrody Królewskie?" - pyta nasz czytelnik.
Rzeźba "Torso" autorstwa współczesnego włoskiego artysty Fabia Vialego miała być jedną z atrakcji otwartej w poniedziałek, 17 lipca, wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie. Na ekspozycję nie dotarła.
Muzeum Historii Polski przejęło w depozyt wydobyte w zeszłym roku z Wisły oryginalne elementy architektury królewskiej rezydencji Villa Regia z XVII w. Wykorzysta je do odtworzenia dawnego wyglądu tej budowli.
Obraz "Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego, sprzedany w grudniu ubiegłego roku na aukcji w Warszawie za 20,4 mln zł, znajdzie się na wystawie stałej Zamku Królewskiego w Warszawie. Zgodę na to wydała prokuratura, która zabezpieczyła dzieło, by wyjaśnić okoliczności jego zniknięcia na prawie sto lat.
Zamek Królewski w Warszawie przyjął na przechowanie 38 najcenniejszych dzieł ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki w Kijowie, wśród nich jeden z ostatnich portretów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Można je będzie zobaczyć na wystawie.
W wyłożonym projekcie planu zagospodarowania rejonu Starego Miasta zapisano możliwość realizacji nowej kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę oraz schowania kolejnego odcinka Wisłostrady w tunelu. Zaskakujący jest pomysł na to, co zrobić z nasypami zjazdów z Trasy W-Z.
- Widziałem w Warszawie Busha, widziałem Obamę, teraz Bidena. Ale teraz cel wizyty prezydenta USA jest o wiele ważniejszy niż poprawianie stosunków między Polską a Stanami Zjednoczonymi - mówi Tadeusz, który tak jak wielu warszawiaków śledził we wtorek wizytę prezydenta USA w stolicy Polski
Arkady Kubickiego już po raz drugi będą gościć prezydenta USA. Choć przetrwały wojnę, to przez większość swojej historii nie miały szczęścia. Były tu stajnie, magazyny i garaże samochodowe, a o zabytku przypomniano sobie dopiero wtedy, gdy był na skraju zawalenia.
W Zamku Królewskim rozpoczęły się przygotowania do przyjazdu Joego Bidena. Prace prowadzi ekipa Amerykanów. Już teraz można się zgłosić swoją chęć wzięcia udziału w wydarzeniu.
Cztery duże wystawy czasowe zapowiada na najbliższe miesiące Zamek Królewski w Warszawie. Do pobicia jest rekord frekwencji z 2022 r., gdy zamkowe wnętrza i ogrody odwiedziło ponad 1,7 mln osób.
Galą w Zamku Królewskim rozpoczęły się w czwartek w Warszawie XXX Targi Książki Historycznej. Podczas ich inauguracji wręczono Nagrody "Klio". W kategorii "varsaviana" jury najwyżej oceniło "Wstecz. Historię Warszawy do początku" Błażeja Brzostka.
Rozpoczęła się akcja "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich". Przez cały listopad można bezpłatnie zwiedzić dawne rezydencje monarchów w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Malborku, Sandomierzu i Wieliczce.
Bazgroły, brud oraz szczeliny po wyłamanych i skradzionych płytach, w które powsadzano niedopałki i puszki po piwie. Przejście podziemne między Bulwarami Wiślanymi a Zamkiem Królewskim powinno być wizytówką dla turystów, po kilku latach od otwarcia jest zdewastowane.
W Ogrodzie Dolnym Zamku Królewskiego w Warszawie stanęła reklama firmy energetycznej E.ON. Zbita z desek i dykty pstrokata konstrukcja zdominowała centralną przestrzeń tego wyjątkowego miejsca. - Kto się na to zgodził? - pyta oburzona tym widokiem nasza czytelniczka.
Światowej sławy kompozytor i pianista Włodek Pawlik oraz artyści Teatru Piosenki im. Romana Kołakowskiego wystąpią w niedzielę 12 czerwca w Zamku Królewskim, by wesprzeć leczenie onkologiczne prof. Zbigniewa Wawra, dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie.
To ostatni punkt programu wizyty Joe Bidena w Polsce. Plac zamkowy zapełnił się mieszkańcami Warszawy różnych narodowości oraz uchodźcami z Ukrainy. Kwadrans po godz. 18 prezydent USA rozpoczął mowę. Zaczął ją od słów: Nie lękajcie się!
Trzy duże wystawy szykuje na ten rok Zamek Królewski w Warszawie. Zaczyna go jednak pokazem, którego głównym bohaterem jest jeden obraz, ale za to jaki! To perła włoskiego malarstwa XV w.: "Madonna z Dzieciątkiem" Paola Uccella.
Za odbudowę zburzonych w czasie wojny pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej ma odpowiadać Spółka Celowa Pałac Saski sp. z o.o. z zarobkami sięgającymi 28 tys. zł miesięcznie. W środę członkowie jej zarządu odebrali powołania z rąk wicepremiera Piotra Glińskiego.
Taka okazja zdarza się w Polsce po raz pierwszy. W jednym czasie w Zamku Królewskim w Warszawie można będzie zobaczyć aż dwa arcydzieła Michelangela Merisiego zwanego Caravaggiem, jednego z najwybitniejszych malarzy baroku.
Zamek Królewski, Łazienki Królewskie i Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie - te trzy warszawskie muzea przez cały listopad dostępne są dla zwiedzających bezpłatnie. W Krakowie to Wawel. Wejścia za darmo są też w innych miejscowościach
Zamek Królewski w Warszawie otrzymał ponad 20 dzieł sztuki z kolekcji Fundacji im. Ciechanowieckich. Niebawem wszystkie zgromadzone przez nią obiekty, których jest kilka tysięcy, zostaną przekazane do zamkowych zbiorów.
Narodowcy, pod przewodnictwem skazanego przez sąd Piotra Rybaka, wyruszyli w Marszu Dmowskiego w kierunku Zamku Królewskiego. Zapowiadają, że chcą wnieść popiersie Dmowskiego na Zamek. Ale władze muzeum zapowiadają, że ich nie wpuszczą.
Narodowcy chcą w sobotę 26 czerwca przejść z placu na Rozdrożu na plac Zamkowy. Będą mieli ze sobą popiersie Romana Dmowskiego, które chcą wnieść na teren Zamku Królewskiego.
Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie bez wchodzenia do środka też może być atrakcyjne. Dowodzą tego kameralne spacery odbywające się w majowe i czerwcowe weekendy.
Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie nie musi polegać wyłącznie na oglądaniu jego wnętrz. Równie interesująco budowla ta wygląda z zewnątrz. Można się o tym przekonać, biorąc udział w wiosennych spacerach jubileuszowych, organizowanych w 50-lecie podjęcia decyzji o odbudowie zamku.
Spektakle i koncerty w centrum, silent disco, parada tramwajów, kolejki do muzeów i zwiedzanie apteki. Sprawdzamy, dokąd warto wybrać się w pierwszą po lockdownie Noc Muzeów.
To miała być uczta dla miłośników sztuki przez wielkie "S". Na wystawę w Zamku Królewskim w Warszawie sprowadzono z Muzeów Watykańskich siedem arcydzieł malarstwa od XV do XVIII w., których nigdy wcześniej nie pokazywano w Polsce. Tuż przed wernisażem rząd ogłosił lockdown.
Widoki Warszawy pędzla Canaletta są niczym portal, przez który można przenieść się do miasta z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zamówione przez króla w XVIII stuleciu, półtora wieku później posłużyły jako wzór do odbudowy zniszczonej wojną stolicy.
50 lat temu zielone światło dla odbudowy zamku królewskiego dał Edward Gierek. - Jubileusz zainaugurujemy wystawą "Arcydzieła Watykanu", a drugą jej odsłoną będzie przypomnienie biografii Karola Wojtyły - zapowiada dyrektor zamku.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.