Otwarte rok temu Muzeum Historii Polski zdobyło jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie urbanistyki i nieruchomości - ULI Global Awards for Excellence 2024. To kolejna nagroda dla gmachu wybudowanego w Cytadeli Warszawskiej.
Po 18 latach kierowania Muzeum Historii Polski i ukończeniu budowy gmachu w Cytadeli Warszawskiej ze stanowiskiem dyrektora ma się pożegnać Robert Kostro. Taki zamiar ma Ministerstwo Kultury. W środowisku zawrzało.
Gmach Muzeum Historii Polski w Cytadeli Warszawskiej, zaprojektowany przez architektów z pracowni WXCA, uznano za jedno z "Najpiękniejszych Muzeów Świata" w międzynarodowym konkursie Prix Versailles 2024.
Te kamienne fragmenty pałacu Villa Regia przez 350 lat spoczywały na dnie Wisły. Ich odnalezienie w 2011 r. było ogromną sensacją. Od piątku, 12 kwietnia, niektóre nich można oglądać na wystawie w gmachu Muzeum Historii Polski.
Tuż przed otwarciem Muzeum Historii Polski obejrzeliśmy wystawę inauguracyjną. Jej eksponaty rozbudzą apetyt na zwiedzanie muzeum. Ale placówka w pełni będzie gotowa dopiero za dwa i pół roku. Budynek i wystawa stała, której budowa dopiero się zacznie, mogą kosztować astronomiczne 1,3 mld zł.
Dyrektorzy muzeów na terenie cytadeli oprowadzili nas po dwóch wykańczanych molochach - Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. W dodatku poznaliśmy plany związane z budową pieszej kładki z al. Wojska Polskiego.
Zabytkowa Cytadela Warszawska zyskała nową bramę. W odróżnieniu od czterech historycznych wrót fortecy jest na wskroś nowoczesna. Po co ją zbudowano?
Zniszczone są trzy krzyże na zabytkowym cmentarzu przy Cytadeli Warszawskiej - zaalarmował nas czytelnik. "Stołeczna" ustaliła powód tej szkody i kto odpowiada za naprawę. Brakuje jednak 50 tys. zł.
Budowany w Cytadeli Warszawskiej gmach Muzeum Historii Polski będzie stał na gruncie będącym własnością tej instytucji. Skarb państwa przekazał jej właśnie blisko 5 hektarów terenu w XIX-wiecznej fortecy. Czy przyspieszy to opóźnioną inwestycję?
W Muzeum Historii Polski w Cytadeli Warszawskiej odtworzony zostanie fragment XVII-wiecznego pałacu Villa Regia. Do rekonstrukcji posłużą jego oryginalne kamienne elementy wydobyte kilka lat temu z Wisły.
Muzeum Katyńskie, które mieści się w Cytadeli, znalazło się w finałowej piątce Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe
Jeśli politycy nie strzegą interesu publicznego, zamiast dobrego miasta dla wszystkich, powstaje takie tylko dla wybranych. Dlatego ważna jest Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy.
Około 80 szkieletów odkryto na budowie wjazdu do przyszłych gmachów muzeów w Cytadeli Warszawskiej. Inwestycja została wstrzymana.
W parku Fosa i Stoki Cytadeli na Żoliborzu rozpoczęła się wymiana nawierzchni. Schody zostaną wyłożone antypoślizgowym granitem, wzmocnione zostaną także fragmenty skarpy.
Mija 200 lat od śmierci gen. Michała Sokolnickiego, którego nazwisko od blisko wieku kojarzy się z nazwą żoliborskiego fortu. W piątek dzielnica odsłoniła tablicę poświęconą temu patronowi
To historyczny moment. Po ponad 180 latach istnienia Cytadela Warszawska przestaje być obiektem wojskowym. Żołnierze rozpoczynają ?dyslokację? do innych jednostek. Wkrótce wnętrze fortecy stanie się placem budowy dwóch muzeów.
"Odczarujemy Cytadelę" - zapowiada wicepremier Piotr Gliński, potwierdzając plany budowy w dawnej carskiej fortecy muzeów Historii Polski i Wojska Polskiego. Czy podobny akt łaski spotka również Pałac Kultury i Nauki?
Od piątku spadło w Warszawie sporo śniegu, można już wyciągać z piwnicy sanki i jeździć. Podpowiadamy, gdzie można znaleźć górki, które nadają się do takiej zabawy.
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zapowiedział rano w radiowej Jedynce przyśpieszenie ws. budowy Muzeum Niepodległości i Muzeum Historii Polski. Oba mają powstać na terenie warszawskiej Cytadeli do listopada 2018 r.
Smutny widok mają kierowcy przejeżdżający Wisłostradą koło Cytadeli.
- Tną drzewa na potęgę na skarpie wokół Cytadeli od strony Wisłostrady - zadzwoniła do nas pani Marta z Żoliborza. Sprawdziliśmy, że zgodę na wycinkę drzew wydał konserwator zabytków.
W wyremontowanym Muzeum X Pawilonu w Cytadeli Warszawskiej od poniedziałku można oglądać stałą ekspozycję obrazów Aleksandra Sochaczewskiego. Był malarzem, konspiratorem i zesłańcem.
Nie wiem, jakie są teraz modne miejsca dla obecnych hipsterów, nie ganiam tak za tym, jak chociażby w latach 90., kiedy dużo chodziłem po knajpach. Ale od tego czasu Warszawa bardzo się zmieniła. Jeśli dziś się z kimś umawiam w wolnej chwili, to najchętniej na Żoliborzu - mówi Muniek Staszczyk, lider zespołu T. Love.
Pora wreszcie postawić pytanie: na ile muzeów nas stać? I czy planując aż dwa z nich na Cytadeli, ktoś zbuduje też parking podziemny dla samochodów i autokarów.
Kolejna szkuta z łupem wywożonym w 1656 r. z miasta przez Szwedów została odnaleziona na dnie Wisły. Pełna jest marmurowych obelisków zrabowanych z Pałacu Kazimierzowskiego. Dla tożsamości Warszawy to większy skarb od pociągu wypełnionego złotem.
Masz pomysł na skarpę? Chcesz ją zmienić, poprawić albo ulepszyć? Projekty na zagospodarowanie Skarpy Warszawskiej zgłaszamy do 5 lipca.
Muzeum Historii Polski zamiast nad Trasą Łazienkowską powstanie na terenie Cytadeli. Jest nadzieja, że budynek będzie gotowy w 2018 r. Na 100-lecie odzyskania niepodległości.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.