WZÓR Z NOWEJ PRAGI - ulica przyjazna dla ludzi
Drzewa i krzewy na ulicy, remonty kamienic, odnowiony Pałacyk Konopackiego. Ulica Środkowa na Nowej Pradze przejdzie gruntowne zmiany. Ma być wzorcem dla innych ulic. W kolejnym etapie zmiany czekają Strzelecką.
Rewitalizacja Pragi to nie tylko remonty kamienic. To także zmienianie przestrzeni miejskich w bardziej przyjazne mieszkańcom. W przyszłym roku takie zmiany zaczną się na ul. Środkowej.
Przyszła wizja ulicy wykuwała się podczas konsultacji społecznych. Niedawno rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie ulic Środkowej i Strzeleckiej.
Przebudowa Środkowej to pierwszy etap zmian w tym rejonie. Przede wszystkim na ulicy zostaną posadzone drzewa i krzewy, większość miejsc parkingowych ma osłaniać zieleń. Ruch będzie jednokierunkowy, zamiast jezdni powstanie wspólny ciąg pieszo-jezdny. Nie będzie to więc deptak, ale woonerf. Nazwa pochodzi z Holandii, bo to w tym kraju upowszechniła się taka koncepcja organizacji przestrzeni miejskiej. Jest też już polskie określenie oddające istotę woonerfu – to podwórzec miejski. Zmiany mają wydobyć z ul. Środkowej jej niewątpliwe atuty: kameralność, lokalność i koloryt zabudowy, która przetrwała wojnę.
Blask odzyska rozsypujący się od lat Pałacyk Konopackiego. Przekształci się w centrum aktywności lokalnej. Mieszkańcy będą się więc mieli gdzie spotykać. Także inny zabytek – drewniany budynek ogniska dziecięcego przy Środkowej 9 – przejdzie gruntowny remont i nadal będzie służył dzieciom.
W rejonie objętym konkursem gruntowną modernizację lub częściowy remont przejdzie kilkanaście kamienic. Koniec z paleniem w piecach, miasto doprowadza do takich budynków sieć centralnego ogrzewania. Po dziesiątkach lat zaniedbań na Pradze wreszcie to się dzieje.