Sejmik Mazowsza stawia na lokalne inwestycje. Tylko w tym roku w ramach m.in. 14 autorskich programów wsparcia władze województwa pomogły zrealizować aż 3904 projekty w całym regionie. Są wśród nich drogi, boiska, szkoły, sprzęt dla strażaków, a także pomoc dla działkowców, sołectw czy kół gospodyń wiejskich.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na tym nie koniec. Samorząd województwa realizuje szereg kluczowych dla regionu inwestycji, m.in. obwodnica Grodziska Mazowieckiego, modernizacje oddziałów okulistycznego i ortopedycznego w szpitalu bródnowskim, ale też przebudowa ulic na warszawskiej Woli, Pradze Południe, Żoliborzu czy modernizacja Wieży Ciśnień na terenie Zespołu Stacji Filtrów.

Skala pomocy jest ogromna, tak jak środki na nią przeznaczone. Tylko w tym roku na lokalne inwestycje władze regionu przeznaczą aż 1 mld zł. Na pomoc sejmiku województwa mazowieckiego mogą liczyć gminy i powiaty z całego Mazowsza. Autorskie programy wsparcia to często kluczowy bodziec do realizacji ważnych dla mieszkańców projektów. I nie tylko tych dużych, których koszty liczone są w milionach, ale też mniejszych, społecznych inicjatyw, które mają ogromny wpływ na rozwój i integrację lokalnych społeczności. Jak mówi marszałek Adam Struzik, władze regionu mają świadomość, że z uwagi na trudną sytuację gospodarczą samorządy dwa razy zastanawiają się na tym czy daną inwestycję realizować, czy nie. – Nasze programy niejednokrotnie pomagają w podejmowaniu tych trudnych decyzji. Czasem słyszymy wprost, że bez nich wielu inwestycji po prostu nie udało by się przeprowadzić. Tak jest z budową dróg, placówek edukacyjnych, medycznych, modernizacją zabytków czy zakupem sprzętu przeciwpożarowego dla OSP. Kierując się zasadą pomocniczości i solidarności, pomagamy samorządom oraz lokalnym wspólnotom realizować szereg przedsięwzięć.

Jest w czym wybierać, bo dziś Mazowsze realizuje aż 14 programów, w tym m.in. dla sołectw, działkowców, kół gospodyń wiejskich, młodzieży, organizacji pozarządowych, seniorów czy straży pożarnych. Można także ubiegać się o wsparcie na nowe drogi, szkoły, żłobki, placówki medyczne czy obiekty sportowe. – Nasze samorządowe programy wsparcia to konkretna pomoc, której efekty widać w całym regionie, i również w samej stolicy. Przykłady można by mnożyć, ale to np. remont Technikum Ogrodniczego na Mokotowie czy nowy plac zabaw na Senatorskiej – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Nowy plac zabaw na Senatorskiej to jeden z efektów mazowieckich programów wsparcia (fot. UMWM)
Nowy plac zabaw na Senatorskiej to jeden z efektów mazowieckich programów wsparcia (fot. UMWM) 

Każda inwestycja ma znaczenie

Wśród 3904 dofinansowanych w tym roku przez samorząd Mazowsza projektów przeważająca część to projekty infrastrukturalne. Mowa o modernizacji dróg, budowie szkół, obiektów sportowych czy też zakupie profesjonalnego sprzętu i wozów strażackich dla ochotniczych straży pożarnych. Na wiele z tych inwestycji mieszkańcy czekają od lat, a ich realizacja podnosi jakość życia. Zauważa to pani Katarzyna z gminy Prażmów, która cieszy z nowego przedszkola, które niebawem powstanie w Jaroszowej Woli. – W tej chwili, z uwagi na opiekę nad moją córką, nie pracuję. Dlatego przedszkole to ogromna szansa, tak naprawdę, i dla mnie, i dla niej. Ja będę mogła wrócić do zawodu, a córka będzie się uczyć i spędzać czas z rówieśnikami pod opieką fachowej kadry.

Nowe szkoły, place zabaw i boiska

Nowe szkoły i przedszkola, place zabaw, modernizacje ośrodków kultury i zdrowia, remonty ulic i dróg to tylko kilka przykładów spośród tysięcy realizowanych na Mazowszu w tym roku projektów. Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze w Warszawie powstało dzięki pomocy z budżetu województwa, jak wylicza prezes centrum Barbara MisińskaDla komfortu naszych pacjentów wyposażamy centrum w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, m.in kupujemy specjalistyczne łóżka z materacami przeciwodleżynowymi, balkoniki rehabilitacyjne, bieżnię elektryczną czy schody do nauki chodzenia, ale też i karetkę, którą nasi pacjenci będą wożeni np. na konsultacje medyczne.

Po pomoc w przyszłym roku

Warto już dziś planować przyszłoroczne inicjatywy i inwestycje. Wszystkie informacje dla samorządów i organizacji pozarządowych chcących skorzystać z programów wsparcia sejmiku województwa mazowieckiego znajdują się na stronie mazovia.pl. Nabory do kolejnych edycji programów ruszą już na początku przyszłego roku.

 
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej