Sześć kuchni świata, bar, kawiarnia i ciekawe wydarzenia, w tym koncerty, potańcówki i kino letnie. Warszawska Praga zyskała swój pierwszy Food Hall. Pod jednym dachem można odbyć podróż po smakach z wielu zakątków świata i łapać promienie słońca w dwóch ogródkach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wyjście ze znajomymi czy rodziną, to często dylemat, którą restaurację wybrać. Ktoś może mieć ochotę na sushi, ktoś inny na soczystego burgera, a jeszcze ktoś inny, po prostu, na dobrą kawę. Czasem wypadałoby zrobić rajd po restauracjach, by zaspokoić wszystkie podniebienia, ale logistycznie to niewykonalne. W odpowiedzi na te potrzeby powstają koncepty food hall. Można je znaleźć w wielu europejskich miastach. Pod jednym dachem, gromadzą różne punkty gastronomiczne. Dają możliwość wspólnego celebrowania chwil, ale smakowania zupełnie innych kuchni, dopasowując je do własnych upodobań.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Od kuchni włoskiej, po amerykańską

Taki food hall 30 czerwca otwarto na warszawskiej Pradze. Pierwszy koncept tego typu w tej dzielnicy powstał w samym sercu Kamionka, przy ulicy Grochowskiej 312, na terenie dawnej siedziby Polskich Zakładów Optycznych. PZO Food Hall pod jednym dachem gromadzi 6 konceptów kulinarnych, bar oraz kawiarnię. Odwiedzając to miejsce, odbyć można kulinarną podróż po różnych zakątkach świata. Czekają tutaj: Amo La Pasta, koncept oferujący kuchnię włoską, Barszcz, w którym serwowane są dania wschodnio-europejskie, Big Chicken z daniami kuchni amerykańskiej, Big Dog Burger – także serwujący dania amerykańskie oraz Kimi Sushi z kuchnią azjatycką i Mari Cruz z meksykańską. Na smakoszy kawy czeka kawiarnia, znajdująca się w specjalnie odrestaurowanym i przebudowanym samochodzie Nysa. – PZO Food Hall stworzyliśmy z myślą o mieszkańcach warszawskiej Pragi, ale również o osobach pracujących w pobliskich projektach biurowych – między innymi w Fabryce PZO czy Pradze 306 – mówi Bartosz Prytuła, managing partner w White Star Real Estate, firmie, która wraz z Cain International, zajęła się realizacją konceptu.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Klimatyczne wnętrza

Food Hall w Fabryce PZO stwarza nie tylko możliwość smakowania dań z różnych stron świata, ale i przebywania w klimatycznych wnętrzach. Przez lata budynek był siedzibą Polskich Zakładów Optycznych. Te istnieją już ponad 100 lat. Powstały w 1921 roku. Ich założycielami byli: Karol Hercyk (były właściciel zakładu optyczno-mechanicznego w Petersburgu), Henryk Kolberg (były właściciel kopalń w Rosji), Georga Coro (Włoch, były dyrektor Rosyjsko-Francuskiego Towarzystwa Akcyjnego w Petersburgu) i Kazimier Mieszczański (właściciel odlewni metali kolorowych). Oficjalna nazwa fabryki brzmiała: Fabryka Aparatów Optycznych i Precyzyjnych H. Kolberg i Ska od nazwiska głównego akcjonariusza. 

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Pierwsza siedziba firmy znajdowała się przy ul. Leszno 119, w pomieszczeniach odlewni K. Mieszczańskiego. Decydujący wpływ na szybki rozwój firmy miały zamówienia wojskowe. W 1923 roku nabyto 3-piętrowy budynek przy ul. Grochowskiej 316. Po blisko 100 latach wnętrza zostały zrewitalizowane, ale nadal przypominają o optycznej historii. – We wnętrzu Food Hallu wykorzystaliśmy oryginalne elementy z fabryki sprzętu optycznego takie jak oprawy oświetleniowe, a charakterystycznym elementem tego miejsca jest „Caffe Nyska" – czyli zabytkowy samochód rozpoznawalny przez młodsze i starsze pokolenia warszawiaków, który odrestaurowaliśmy i przebudowaliśmy w kawiarnię – mówi Bartosz Prytuła z White Star Real Estate.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Elementy świetlne w PZO Food Hall przykują uwagę każdego gościa, a uważne oko dostrzeże również wyjątkowe elementy aranżacji sufitu, jak oświetlenie z autentycznych beczek po piwie czy logotyp świetlny nawiązujący do oryginalnego neonu Polskich Zakładów Optycznych. Loftowy, ponadczasowy design, pozwala w przyjemnej atmosferze spędzać czas zarówno z rodziną, przyjaciółmi, jak i w pojedynkę. Czas umilają różnorodne wydarzenia. W każdy weekend w PZO Food Hall odbywają się koncerty, w ciepłe dni można wypoczywać w dwóch ogródkach i oglądać filmy w kinie letnim, organizowane są też potańcówki. PZO Food Hall to także miejsce, w którym odbywać będą się wystawy, targi, a także, nawiązując do tradycji Pragi – wyprzedaże garażowe.

PZO Food Hall jest częścią Fabryki PZO. To projekt, w ramach którego powstały nowoczesne biura i mieszkania, a pod koniec tegorocznych wakacji, powstanie w nim także siłownia Zdrofit. Dzięki temu warszawska Praga zyska miejsce, w którym będzie można spędzać czas zarówno w przerwie w pracy, jak i wieczorami, po powrocie do domu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej