"Młode MajstERki" to cykl warsztatów budowlanych, które odbywały się w czerwcowe weekendy w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Łącznie swoich sił na budowie spróbowało kilkaset dziewczynek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
 

Przez kolejne weekendy czerwca jedna z sal Centrum Nauki Kopernik zmieniła się w prawdziwy plac budowy. „Młode MajstERki" testowały różne narzędzia budowlane, zmierzyły się z konstrukcyjnymi wyzwaniami, poznały składniki zaprawy murarskiej i spróbowały swoich sił w tworzeniu konstrukcji z małych cegiełek – ich zwieńczeniem było uroczyste wieszanie miniaturowych wiech na szczytach budowli. Wszystko to oczywiście w kasku i kamizelce, by oddać klimat prawdziwej budowy.

ERBUD Centrum Nauki Kopernik - 'Młode MajstERki'
ERBUD Centrum Nauki Kopernik - 'Młode MajstERki' 

Scenariusz warsztatów opracowali eksperci z Centrum Nauki Kopernik w konsultacji z inżynierkami z Grupy ERBUD . Brały one również udział w warsztatach w charakterze gości specjalnych, a uczestniczki miały okazję zadawać im pytania o pracę na prawdziwej budowie. Łącznie w czerwcowe weekendy w akcji wzięło udział ponad 200 dziewczynek wraz z opiekunami.

ERBUD Centrum Nauki Kopernik - 'Młode MajstERki'
ERBUD Centrum Nauki Kopernik - 'Młode MajstERki' 

Wśród nich byli m.in. aktorka Roma Gąsiorowska i stylistka Zofia Ślotała, aktor Tomasz Oświeciński czy producentka pokazów mody Katarzyna Sokołowska, która Centrum Nauki Kopernik odwiedziła w zaawansowanej ciąży. - Wspieram ideę równości między płciami, choć za przyszłość rynku pracy uważam przede wszystkim zespoły mieszane – powiedziała w rozmowie z „Dzień dobry TVN". Wsparcie medialne w internecie zapewnili influencerzy: Matata Ojciec, Mikrowyprawy z Warszawy, Our Little Adventures i Extra Tata, a także redakcja portalu Ładne Bebe. Relacje z wydarzenia wygenerowały olbrzymie zasięgi i mnóstwo pozytywnych reakcji w mediach społecznościowych. Patronat nad akcją objął Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

ERBUD Centrum Nauki Kopernik - 'Młode MajstERki'
ERBUD Centrum Nauki Kopernik - 'Młode MajstERki' 

- Na początku warsztatów pytaliśmy dziewczynki, kim chcą zostać w przyszłości. Padały różne odpowiedzi: piosenkarką, aktorką, tatuażystką, youtuberką. Na koniec warsztatów, może nieco ubrudzone i zmęczone, ale z ekscytacją na twarzach dziewczynki zaczęły się przekonywać do branży budowlanej. Z relacji rodziców wiemy, że po powrocie do domu rozmyślały o budowaniu i zadawały kolejne pytania. To nasz wielki sukces. Myślę, że ta nasza idea powinna się rozszerzać na kolejne miasta, bo przecież w każdym zakątku Polski można znaleźć „Młode InżyniERki" . Najpierw będą się bawić cegłami na naszych warsztatach, a za dekadę czy dwie może zarządzać jedną z wielkich budów ERBUD-u – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes Grupy i inicjator wydarzenia.

ERBUD Centrum Nauki Kopernik - 'Młode MajstERki'
ERBUD Centrum Nauki Kopernik - 'Młode MajstERki' 

Projekt „Młode MajstERki" kierowany był do dziewczynek w wieku 6-9 lat i miał charakter otwarty – zapisy odbywały się na stronie internetowej Centrum Nauki Kopernik, udział kosztował 29 zł. Każda dziewczynka otrzymywała na własność materiały budowlane wykorzystane w trakcie warsztatów, a także ekologiczny plecaczek i egzemplarz książki „Klara buduje" wydanej przez ERBUD i Fundację ERBUD Wspólne Wyzwania. Książka napisana przez Jakuba Skworza, zilustrowana przez Paulinę Derecką, jest opowieścią o budowaniu nie tylko budynków, ale przede wszystkim relacji i pewności siebie u dziewczynek.

ERBUD Centrum Nauki Kopernik - 'Młode MajstERki'
ERBUD Centrum Nauki Kopernik - 'Młode MajstERki' 

- Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych, wciąż otrzymujemy zapytania o kolejne edycje. Okazało się, że wiele dziewczynek lubi budować. Podczas zajęć radziły sobie świetnie, a ich uśmiechnięte twarze są najlepszym dowodem na to, że doskonale przy tym się bawiły. To bardzo ważne, by stwarzać dzieciom okazje do podejmowania różnorodnych aktywności, zwłaszcza tych nieoczywistych i niestereotypowych. Im więcej rzeczy spróbują, tym większą będą mieć szansę na odkrycie własnych zainteresowań i talentów – mówi Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik.

ERBUD Centrum Nauki Kopernik - 'Młode MajstERki'
ERBUD Centrum Nauki Kopernik - 'Młode MajstERki' 

„Młode MajstERki" wpisują się w wieloletni program Grupy ERBUD, który w swojej strategii ESG wpisał równouprawnienie i promocję branży budowlanej wśród kobiet jako jeden ze swoich celów strategicznych. Upatruje w tym szans na zapełnienie luki kadrowej, która grozi branży w ciągu najbliższej dekady. Obecnie co piąte stanowisko kierownicze w firmie ERBUD zajmuje kobieta, relacja zarobków wynosi 97% na korzyść mężczyzn, co wynika głównie z dłuższego stażu ich pracy.

ERBUD Centrum Nauki Kopernik - 'Młode MajstERki'
ERBUD Centrum Nauki Kopernik - 'Młode MajstERki' 

O warsztatach:
Koncept i prowadzenie warsztatów: Iga Cieślak, Marta Cierniak, Katarzyna Pawlak, Lilia Sokołowska (Centrum Nauki Kopernik); konsultacja merytoryczna: inż. Paulina Golakiewicz i inż. Natalia Walczak (Erbud); produkcja i koordynacja: Klara Zamłyńska (Erbud); zdjęcia: Michał Mutor (Agencja Gazeta); wideo: Cezary Jeżowski i Jan Sobczyński (Erbud); pomysł i strategia projektu: Marcin Kasprzak (Erbud).

O Erbudzie:
Grupa kapitałowa ERBUD jest największą grupą budowlaną w Polsce niebędącą częścią międzynarodowych holdingów, ma ponad 30-letnie doświadczenie na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej, szczególnie na rynku niemieckim. Specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, inżynieryjno-drogowym, przemysłowym i energetycznym. Rocznie realizuje projekty o wartości ponad 4,5 mld zł, zatrudnia prawie 3000 osób, od 2007 roku spółka ERBUD S.A. jest notowana na GPW w Warszawie.

Do najbardziej prestiżowych inwestycji realizowanych w ostatnim czasie przez spółki Grupy ERBUD należą: Galeria Młociny, Hala Koszyki, budynki biurowe Eurocentrum Office Complex i Royal Wilanów, Szpital Południowy w Warszawie, a także Spalarnia Odpadów Komunalnych w Koninie, Centrum Medycyny Inwazyjnej oraz Nieinwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Dystrybucyjne Lidl w Stargardzie, budowa Kotłowni z kotłem WR25 wraz z infrastrukturą towarzyszącą dla Elektrociepłowni FORTUM BYTOM S.A. oraz Zespół Elektrowni Fotowoltaicznych Dobrcz/Mierki. W 2021 r. ERBUD otrzymał prestiżowy certyfikat EMAS, najwyższe unijne wyróżnienie w obszarze ekologii.

Więcej informacji na www.erbud.pl .

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej