Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jako mieszkańcy Warszawy codziennie przemierzamy ulice stolicy. Wydawać by się mogło, że, mieszkając tu niekiedy od lat, doskonale znamy każdy zakamarek i niewiele może nas zaskoczyć. Okazuje się jednak, że warszawskie dzielnice można poznawać z wielu różnych perspektyw, a zwiedzane w towarzystwie profesjonalnych przewodników czy jej miłośników odsłaniają zupełnie inne oblicze.

Na spacery, dzięki którym na nowo odkryjecie dzielnice Warszawy, zapraszają centra handlowe należące do grupy Unibail-Rodamco-Westfield: Westfield Arkadia, Galeria Mokotów i Galeria Wileńska.

Spacery to już rokroczna tradycja

Wycieczki po Warszawie zostały zapoczątkowane przez Galerię Wileńską w 2020 roku. W trudnym, pandemicznym czasie, centrum zdecydowało się zachęcić mieszkańców stolicy do wyjścia z domu i przemierzania interesujących tras. – Lockdown spowodował, że większość osób zmuszona została do pracy z domu. Restauracje, centra handlowe, sklepy, ośrodki kultury przez długi czas pozostawały zamknięte. Wiele osób szukało odskoczni od domowej rutyny w spacerach i wypoczynku na świeżym powietrzu. Projekt ten stanowił odpowiedź Galerii Wileńskiej na potrzeby mieszkańców stolicy. Jego celem było zaktywizowanie lokalnej społeczności oraz podkreślenie bogactwa kulturowego Pragi-Północ – mówi Marta Chojnacka, dyrektor centrum handlowego Galeria Wileńska.

Galeria Wileńska spacery z ELDOGaleria Wileńska spacery z ELDO 

Taki sposób spędzania czasu spodobał się warszawiakom, dlatego w kolejnych latach postanowiono go rozwijać. W 2021 roku do projektu zaproszono kilku warszawskich przewodników, by spacery stanowiły jeszcze większą wartość dodaną. Łącznie odbyło się 9 wycieczek, w których wzięło udział około 450 osób. Największą popularnością cieszyły się wędrówki prowadzone przez warszawskiego rapera ELDO.

W tym roku ten wyjątkowy projekt zostanie rozszerzony o kolejne dzielnice Warszawy  i dołączą do niego Westfield Arkadia i Galeria Mokotów. – Poprzednie lata pokazały nam, że warszawiacy są zainteresowani stolicą – jej historią i kulturą. Zależy nam na tym, byśmy wspólnie mogli odkrywać uroki Warszawy z zupełnie innej strony. Dlatego zaproponowaliśmy klientom spacery zróżnicowane tematycznie z ciekawymi przewodnikami – dodaje Filip Kryłowicz, Head of Shopping Centre Management Unibail-Rodamco-Westfield w Polsce

Centra handlowe zaangażowały do oprowadzania po stolicy profesjonalnych przewodników, osoby związane z miastem i zafascynowane jego historią oraz osobowości ze świata kultury i muzyki.

Po Woli na Żoli z Westfield Arkadia

Centrum handlowe Westfield Arkadia zaprasza na spacery po Woli i Żoliborzu. Poprowadzą je Leszek ELDO Kaźmierczak – raper, licencjonowany przewodnik po Warszawie i rodowity warszawiak oraz Rafał Dąbrowiecki, także licencjonowany przewodnik warszawski, twórca portalu „Butem po Wawie", współtwórca projektu „Ogórkiem po Warszawie" oraz zdobywca tytułu "Warszawiak Roku 2018".

Westfield ArkadiaWestfield Arkadia 

Pierwszy spacer, podczas którego przewodnikiem będzie ELDO, odbędzie się w niedzielę, 22 maja. Wycieczka wystartuje spod Westfield Arkadia, a następnie jej uczestnicy oddalą się w stronę… Dzikiego Zachodu. Jest to nieformalna, zwyczajowa nazwa obszaru na pograniczu Woli i Śródmieścia opisana m.in. w powieści „Zły" Leopolda Tyrmanda z 1955 roku.

Kolejny spacer zaplanowany jest na sobotę, 28 maja. Wszyscy chętni, wraz z Rafałem Dąbrowieckim, zwiedzą słynny Żoliborz Oficerski. Będzie to okazja by zobaczyć willowe osiedle mieszkaniowe w stylu dworkowym zatopione w zieleni i pełne klimatycznych zaułków. Jest to także miejsce, gdzie można dowiedzieć się wiele o znanych i cenionych mieszkańcach tej okolicy, zwłaszcza ze świata wojskowości, kultury i sztuki.

Spacery PoWarszawsku z Galerią Mokotów

Galeria Mokotów zaplanowała natomiast łącznie 6 spacerów: 3 po Starym Mokotowie i 3 po dzielnicy Służew. Odbędą się one: 14, 21 i 28 maja oraz 5, 11 i 25 czerwca.

Galeria MokotówGaleria Mokotów 

Spacery po Mokotowie i Służewie poprowadzi Łukasz Ostoja-Kasprzycki, który od 2013 roku tworzy projekt PoWarszawsku, przybliżając historię miasta. Współprowadzącymi będą Bilon, od 1998 roku współtwórca i reprezentant warszawskiej formacji Hemp Gru oraz prowadzący cykl audycji PoWarszawsku & Bilon na antenie Radia Kampus, a także Wojtek Friedman, pisarz, podróżnik, warszawiak i gawędziarz, obdarzony wyjątkowym poczuciem humoru i nieprawdopodobną lekkością snucia pięknych i wciągających historii.

Nasze spacery nie będą typowymi spacerami z przewodnikami, ponieważ poza rysem historycznym przybliżonym przeze mnie, poznamy historie związane z Bilonem oraz Wojtkiem Friedmannem. Dowiemy się m.in. gdzie były kręcone słynne teledyski Hemp Gru, jaka jest historia Parku Dreszera czy jakie zabawy były kiedyś popularne na Służewie. Tego nie przeczytacie w żadnej książce czy przewodniku – mówi Łukasz Ostoja-Kasprzycki z projektu PoWarszawsku.

Liczba miejsc na spacery organizowane przez Galerię Mokotów jest ograniczona. Zapisy są możliwe poprzez wydarzenie na Facebooku.

Chodź na Pragę z Galerią Wileńską

Galeria Wileńska zaplanowała dla chętnych 9 spacerów. Pierwszy odbył się 7 maja, a kolejne są zaplanowane na 14 i 21 maja, 11 czerwca oraz 30 lipca. Dodatkowo na trzy spacery udać się będzie można we wrześniu. W trasę po Pradze zabiorą mieszkańców przewodnicy: Leszek ELDO Kaźmierczak oraz Rafał Dąbrowiecki.

Galeria Wileńska spacery z ELDOGaleria Wileńska spacery z ELDO 

Oprócz przewodników swoją wiedzą o dzielnicy podzielą się Jan Emil Młynarski – polski muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista; Witold Szabłowski – polski dziennikarz i reportażysta oraz Janusz Owsiany – znany varsavianista.

Każdy przewodnik i znawca Warszawy zaproponuje inną tematykę spaceru i zabierze uczestników w inną trasę. Rafał Dąbrowiecki z „Butem po Wawie" 14 maja oprowadzi uczestników po Starej Pradze, dzielnicy, która rozwinęła się dynamicznie po wybudowaniu mostu Aleksandrowskiego, czyli słynnego Kierbedzia. Wycieczka rozpocznie się przed wejściem głównym Galerii Wileńskiej. Tydzień później w podróż opatrzoną słowem i piosenką zabierze spacerowiczów Jan Emil Młynarski.

28 maja będzie można wybrać się na wycieczkę autobusową „Praga w piosence". Bilety na nią będzie można wygrać w konkursach organizowanych w social mediach Galerii Wileńskiej i Urzędu Dzielnicy Praga-Północ. Wycieczkę poprowadzi ELDO, który opowie o tym jak Pragę, jej klimat i mieszkańców przedstawiano w piosenkach. 

Z kolei Janusz Owsiany, 30 lipca, zabierze mieszkańców na spacer po Pradze-Północ śladem Powstania Warszawskiego.

Szczegółowe harmonogramy można znaleźć na stronach internetowych centrów handlowych: www.galeriawilenska.pl, www.galeriamokotow.pl oraz pl.westfield.com/arkadia

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.