Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W cieniu epidemii usiłuje funkcjonować także życie naukowe – z jednej strony ogromna grupa biologów, farmaceutów, chemików i lekarzy pracuje nad wynalezieniem skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19, z drugiej wiele dziedzin nauki jest w pewnym sensie w stanie zawieszenia: szkoły wyższe i instytuty badawcze od marca funkcjonują zdalnie, w bardzo ograniczonym zakresie, niepewni tego, co wydarzy się za kilka miesięcy.

Tym bardziej cieszy więc fakt, że Festiwal Nauki w Warszawie – impreza popularyzatorska mająca już od lat stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń naukowych stolicy – odbędzie się, mimo obostrzeń i ograniczeń, również tej jesieni.

W dniach od 18 do 27 września organizatorzy przygotowali dla mieszkańców Warszawy i okolic kilkaset spotkań z nauką. Wśród nich będzie pięć debat, ponad sto tzw. spotkań klubowych (w dni powszednie) i drugie tyle w weekendy, dwanaście „Wieczorów z nauką”, a także siedem wystaw.

Nie zapomniano także o tych, którzy – warto mieć nadzieję – będą w przyszłości tworzyć polskie życie naukowe: zaplanowano bowiem kilkanaście różnorodnych spotkań dla dzieci.

W tegoroczny, dwudziesty czwarty już, warszawski Festiwal Nauki zaangażowała się blisko setka instytucji naukowych: wyższych uczelni, instytutów Polskiej Akademii Nauk, ale też muzeów.

Nieodłączną częścią festiwalu są debaty główne z udziałem wybitnych naukowców z całej Polski. Co istotne, Rada Programowa Festiwalu Nauki stara się zawsze przygotować takie tematy debat, które jak najbardziej odnosić się będą do tego, co tu i teraz dzieje się w świecie. W tym roku będzie podobnie.

Festiwal zainauguruje debata pt. „Komputer kwantowy – nowy kamień filozoficzny?” (18 września o 18.00 w Audytorium Starej Biblioteki UW). Kolejnymi polami do dyskusji będą i następne debaty: „Powstanie życia na Ziemi” (20 września o 17.00), „Spełnione i niespełnione marzenia – ‘Solidarność’ i transformacja” (25 września o 18.00), „Jaka będzie następna pandemia, czyli co nadejdzie po COVID-19?” (26 września o 17.00), a festiwal zamknie „Nowy Wspaniały Wszechświat – cudowny wiek astronomii” (27 września o 17.00).

Warto podkreślić, że, zarówno na debaty, jak i na wszystkie pozostałe imprezy wstęp jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Na niektóre spotkania obowiązują zapisy.

Koronawirus zmusił organizatorów do modyfikacji programu, ale też paradoksalnie pozwolił festiwalowi na jeszcze większe otwarcie się na cyfrowy świat i dotarcie do znacznie większej liczby pasjonatów nauki. Wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w kilku różnych odsłonach:

  1. Podobnie jak w latach ubiegłych będzie można tradycyjnie uczestniczyć w różnego typu spotkaniach w pracowniach, laboratoriach, salach seminaryjnych i audytoriach. Warto zatem wybrać się na wspomniane wyżej debaty, ale też wykłady, pokazy, warsztaty, wycieczki naukowe oraz gry miejskie. Niektóre z imprez będą transmitowane na żywo w internecie;
  2. Spotkania online na żywo: część wykładów i pokazów będzie dostępna wyłącznie przez internet, bez udziału publiczności. Uczestniczyć w nich będzie można online w czasie rzeczywistym;
  3. Spotkania zarejestrowane: specjalnie na potrzeby tegorocznego Festiwalu Nauki niektóre prelekcje i wykłady zostały nagrane wcześniej i będzie je można obejrzeć w sieci (np. na platformie You Tube).  

Wspomniano wcześniej, że w tym roku warszawski festiwal odbędzie się po raz dwudziesty czwarty. A jak to wszystko się zaczęło?

Otóż inicjatywa organizacji Festiwalu Nauki w Warszawie, zapoczątkowana została przez prof. Davida Shugara (fizyka i biologa molekularnego, twórcy polskiej szkoły biofizyki molekularnej) we wrześniu 1996 roku. Dokumentem formalnie powołującym Festiwal było specjalne porozumienie podpisane w grudniu’96  przez Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Dyrektorem Festiwalu Nauki w Warszawie został dr hab. Maciej Geller z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, następnie w 2014 roku, nowym dyrektorem festiwalu została dr Zuzanna Toeplitz z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Festiwal z każdym rokiem rozwijał się, wychodził ze swoimi pomysłami i wydarzeniami poza mury uczelni i instytutów naukowych, zdobywał coraz większość popularność i rozpoznawalność (od kilkudziesięciu wydarzeń na samym początku, aż po ponad 500 w drugiej dekadzie XXI wieku), a w ostatnich latach coraz więcej uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych i średnich nie tylko Warszawy czy Mazowsza, ale także małych miast i wsi z całego kraju przyjeżdżało jesienią do stolicy, aby brać udział w różnorodnych imprezach naukowych.

Warto żywić nadzieję, że w przyszłym roku, na dwudziestopięciolecie Festiwalu Nauki w Warszawie, wszystkie wydarzenia odbędą się już w sposób, do którego przyzwyczailiśmy się przez lata i będzie można znowu odbyć podróż śladami nauki.

Noc badaczyNoc badaczy Archiwum Festiwal Nauki

Na koniec – kilka najważniejszych wskazówek:

Szczegółowy program festiwalu – ze wszystkimi terminami i lokalizacją -  znajduje się na stronie: festiwalnauki.edu.pl.

Festiwal Nauki w Warszawie jest obecny (i to przez cały rok!) w mediach społecznościowych:

Facebook: FestiwalNaukiwWarszawie

Twitter: @FNWarszawa

Kanał na YouTube: FnwWarszawie (tu można obejrzeć debaty z poprzednich festiwali).

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.