Ten okręg tylko zahacza o okolice Warszawy, obejmuje m.in. sąsiadujący ze stolicą od wschodu powiat miński oraz powiaty: garwoliński i węgrowski. Kandyduje tu pięć osób: obecna senator PiS Maria Koc, były satyryk, radny i poseł Tadeusz Ross (PO), przedsiębiorca Wiktor Prandota (Zjednoczona Lewica), starosta garwoliński Marek Chciałowski (PSL) oraz Sławomir Izdebski, były działacz Samoobrony, obecnie lider partii Ruch Społeczny
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Marek Chciałowski (PSL)

Ur. 1959, starosta garwoliński, członek PSL.

Marek Chciałowski
Marek Chciałowski  Starostwo Garwolin

Lokalny portal wirtualnygarwolin.pl cytował Chciałowskiego: "Propozycja kandydowania wyszła ze strony PSL, ale z drugiej strony także z potrzeb lokalnego środowiska. Powiat garwoliński jest dużym powiatem i trzeba się starać, żeby miał swojego przedstawiciela w Senacie. Nie można oddać tego walkowerem. Podjąłem próbę rywalizacji. Jak społeczeństwo zagłosuje, uszanuję każdy wynik".

Sławomir Izdebski (Ruch Społeczny)

Ur. 1971, były działacz Samoobrony, obecnie lider partii Ruch Społeczny RP.

Jest właścicielelem hurtowni paszy. W 1998 r. organizował protesty rolnicze, przystąpił do rolniczego związku zawodowego Samoobrona, protoplasty późniejszej partii Andrzeja Leppera. W 2001 r. z ramienia Samoobrony zdobył mandat senatora w okręgu siedleckim, w 2005 r. nie uzyskał reelekcji. Na początku roku groził wielkim marszem gwiaździstym traktorów na Warszawę. Protest okazał się niewypałem. W kwietniu założył partię Ruch Społeczny RP.

Maria Koc (PiS)

Ur. 1964, w ubiegłorocznych przedterminowych wyborach zdobyła mandat senatora.

Jest absolwentką etnografii i antropologii kultury Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2001-7 była dyrektorem Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim, a w latach 2007-8 - wiceburmistrzem Węgrowa. W 2010 r. została mazowiecką radną PiS. Na początku 2014 r. stanęła do przedterminowych wyborów do Senatu, które stały się konieczne po śmierci senatora Henryka Górskiego (PiS). Zdobyła 58 proc. głosów i mandat.

Maciej Prandota (Zjednoczona Lewica)

Maciej Prandota
Maciej Prandota  Facebook/Maciej Tadeusz Prandota - Kandydat na Senatora RP

Tadeusz Ross (PO)

Ur. 1938, były satyryk, radny, poseł i europoseł PO.

Tadeusz Ross (PO)
Tadeusz Ross (PO)  Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Kto wygra w tym okręgu?

Typuje dr Norbert Maliszewski, psycholog społeczny, specjalista od marketingu politycznego:

- Sądząc po wynikach poprzednich wyborów, m.in. ubiegłorocznych przedterminowych wyborów do Senatu, w tym okręgu wśród wyborców przeważają raczej sympatie dla PiS. Dlatego najlepszą pozycję startową ma kandydatka tej partii Maria Koc. Na jej korzyść przemawia też fakt, że obecnie jest senatorem. Nie wydaje mi się, żeby więcej głosów od niej w tym okręgu mógł zebrać kandydat PO Tadeusz Ross. ZOBACZ WARSZAWSKICH KANDYDATÓW DO SENATU [INFOGRAFIKA]

Logotyp
Logotyp   Agora SA
Twitterze

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Kto wygra w wyborach do Senatu w okręgu 47?

Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem