W okręgu nr 45, który obejmuje Bemowo, Ochotę, Ursus, Włochy i Wolę, startuje czworo kandydatów. To: obecny senator PO Aleksander Pociej i popierany przez PiS lekarz Krzysztof Bielecki oraz dwójka kandydatów niezależnych: specjalista od prawa autorskiego Piotr ?VaGla? Waglowski i Anna Kalata, była minister polityki społecznej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Krzysztof Bielecki (niezależny, popierany przez PiS)

ANNA BEDYUSKA

Profesor startuje jako kandydat niezależny, ale popierany przez PiS. Na konwencji wyborczej Andrzeja Dudy został przedstawiony jako "chirurg znany i uznawany na całym świecie". Wystąpienie było poprzedzone muzycznym wstępem. Profesor stwierdził: "To jest polska muzyka! Proszę znaleźć polską muzykę w telewizji, karmią nas jakimiś dziwnymi utworami, których nie sposób zatańczyć i zaśpiewać".

Do obecnej na konwencji Beaty Szydło rzucił, że jej imię po łacinie oznacza "błogosławiona". Przyznał, że przed wystąpieniem zapomniał się przeżegnać, choć "wszystko rozpoczynam znakiem krzyża" i zacytował: "Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem", co - jak zauważył - będzie możliwie przy prezydenturze Andrzeja Dudy.

W swoim wystąpieniu na konwencji Bielecki ostro krytykował prywatną służbę zdrowia. W jego ocenie to "przykryta korupcja, bo gdy człowiek zachoruje, to sprzeda wszystko, idzie do prywatnego".

W 2013 r. w rozmowie z tygodnikiem "Newsweek" przyznał się do popełnienia błędu lekarskiego polegającego na zaszyciu chusty w brzuchu pacjenta. Dwa szpitale, w których leżał pacjent operowany przez Bieleckiego, przegrały sprawę w sądzie i musiały zapłacić po 100 tys. zł odszkodowania.

Bielecki występuje w chórze "Surma" przy Miejskich Zakładach Autobusowych, od chórzystów zbiera wysokie noty. Dyrygent chóry Jerzy Łysiak mówił o Bieleckim w TVN "Uwaga": "To człowiek renesansowy, bardzo kocha sztukę, prawdziwe wartości, poza tym uprzejmość, wielkoduszność, oddanie sprawom społecznym, samo co najlepsze".

Anna Kalata (niezależna)

Anna Kalata
Anna Kalata  KAPIF.PL/KAPIF

Jest absolwentką wydziału ekonomii UW, po 1990 r. prowadziła własną działalność gospodarczą, działała w Warszawskiej Izbie Samorządu Gospodarczego. Od 2002 r. przez rok kierowała departamentem rozwoju w Mazowieckim Pocztowym Funduszu Leasingowym, potem kierowała hurtownią. W 2004 r. została prezesem Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego.

W końcówce lat 90. doradzała SLD, po czym wstąpiła w szeregi tej partii, w 2001 r. bez powodzenia startowała do Sejmu z SLD-owskiej listy. W 2002 r. wstąpiła do Samoobrony, doradzała w sprawach gospodarki. Partia Leppera rekomendowała Annę Kalatę na urząd burmistrza Błonia, stanowiska nie zdobyła. Podobnie nie powiodło się jej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r., nie zdobyła też mandatu posła w 2005 r. W latach 2006-7 była z ramienia Samoobrony ministrem polityki społecznej w rządzie PiS-Samoobrona-LPR. Po upadku tego rządu odeszła z Samoobrony i wycofała się z polityki.

W 2008 r. została wiceprzewodniczącą Indyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej. Wyjechała do Indii, schudła 40 kg i wystąpiła w "Tańcu z gwiazdami" oraz bollywodzkiej produkcji "Cztery spotkania". Napisała książkę "Prawdziwe zmiany - mój eliksir młodości".

W 2011 r. chciała wystartować do Senatu z komitetu założonego przez prezydenta Wrocławia, ale nie udało się jej zebrać podpisów. Do polityki próbowała wrócić też w 2014 r. - startowała do europarlamentu z I miejsca na podwarszawskiej liście SLD. Bez powodzenia.

Aleksander Pociej (PO)

Ur. 1965 r., obecny senator PO, prawnik, do 2011 r. partner w jednej z kancelarii adwokackich.

Pociej jako dziecko grał epizody w serialu "Droga", filmach "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Sto koni do stu brzegów". W 1999 r. wystąpił w "Ogniem i mieczem", następnie w "Starej Baśni" oraz "Bitwie Warszawskiej 1920". Przez kilka lat prowadził program telewizyjny "Werdykt". Publikował felietony w "Gazecie Finansowej" i "Życiu Warszawy". W 2005 r. był szefem kampanii Zbigniewa Religi, gdy ten startował na prezydenta RP. W 2011 r. zdobył mandat senatora z rekomendacji PO.

Na swojej stronie internetowej podaje, że ulubiony cytat to: "Nie mów hop dopóki nie przeskoczysz płotu, a jak przeskoczysz, to najpierw popatrz w co wskoczyłeś" Juliana Tuwima.

W Senacie pilotował m.in. poprawkę, która dała Warszawie dostęp do 600 mln zł na odszkodowania za dekret Bieruta. Ostatnio zwrócił na siebie uwagę mediów, gdy na jego wniosek Senat odrzucił zmianę w Kodeksie drogowym, która dawała bezwzględne pierwszeństwo pieszym, stojącym przed "zebrą", nawet jeżeli jeszcze nie wykonali ruchu w kierunku przejścia. Senator swój wniosek tłumaczył nieprecyzyjnością zapisów oraz obawą, że kierowcy hamujący przed przejściami powiększyliby warszawskie korki.

Piotr "VaGla" Waglowski (niezależny)

Piotr
Piotr "Vagla" Waglowski  Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską, napisaną pod kierunkiem prof. Marka Safjana poświęcił naruszeniu dóbr osobistych w internecie i ich cywilnoprawnej ochronie na podstawie Kodeksu cywilnego. Od 1994 r. angażował się w rozwój polskiego internetu, założył m.in. pierwszą polską tzw. listę dyskusyjną na temat prawa. W 1997 r. uruchomił serwis internetowy VaGla.pl Prawo i Internet, który prowadzi do dziś. Jeszcze na studiach brał udział w pracach nad jedną z pierwszych wersji internetowego serwisu Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2001-2 był wicedyrektorem internetowego serwisu Wprost Online. Od 2014 r. jest członkiem Rady ds. Cyfryzacji przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji.

W 2005 r. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi dla rozwoju informatyzacji w Polsce.

Autor książki "Prawo w sieci. Zarys regulacji Internetu", współautor książki "Tworzenie i konsultowanie rządowych projektów ustaw".

Walczy o dostęp obywateli do informacji publicznej, zwłaszcza orzecznictwa sądowego i finansów publicznych. Jest orędownikiem większego udziału obywatelskiej w procesie stanowienia prawa. Wytrwale drążył sprawę zapisów międzynarodowej umowy ACTA, na długo przed tym, jak wywołała ona uliczne protesty. W 2013 r. był nominowany do Nagrody Radia TOK FM, w uzasadnieniu nominacji napisano: "Za patrzenie na ręce rządu, a w szczególności Ministerstwu Kultury, które próbowało w przepchnąć za zamkniętymi drzwiami porozumienie ACTA, ograniczające prawa w sieci".

Hobbystycznie zajmuje się m.in. heraldyką (nauką o herbach) i weksylologią (nauką o chorągwiach).

Kto wygra w tym okręgu?

Typuje dr Norbert Maliszewski, UW; psycholog społeczny, specjalista od marketingu politycznego:

- W tym okręgu sytuacja jest specyficzna. Oprócz obecnego senatora Aleksandra Pocieja z PO i Krzysztofa Bieleckiego z PiS startuje tu jeszcze dwójka dość znanych kandydatów niezależnych: Piotr "VaGla" Waglowski i Anna Kalata. Ich elektoraty raczej pokrywają się z elektoratem senatora Pocieja. Może się zdarzyć, że głosy się rozproszą. Chociaż sondażowym liderem jest Aleksander Pociej i jego wygrana jest najbardziej prawdopodobna, teoretycznie możliwa jest też niespodzianka w postaci zwycięstwa kandydata PiS, choć zbierze np. tylko trzydzieści kilka proc. głosów. ZOBACZ WARSZAWSKICH KANDYDATÓW DO SENATU [INFOGRAFIKA]

Logotyp
Logotyp   Agora SA
Twitterze

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Kto wygra w wyborach do Senatu w okręgu 45?

Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Piotr Waglowski. Facet, który rozwalił ACTA i zatrzymał plany stworzenia cenzury w Internecie (Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych). W końcu nie trzeba wybierać między PO i PiS-em, tylko wybrać kogoś, kto będzie im wszystkim patrzył na ręce.
  już oceniałe(a)ś
  28
  2
  Wszyscy oprócz Piotrka powinni się bać, bo na fejsie ludzie się skrzykują, by na niego głosować. LUDZIE, a nie wynajęte trolle.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  senator PO Aleksander Pociej - ten ktory spowodował odrzucenie ustawy przez senat - zmiany w ruchu drogowym, ktore mialy na celu zwiekszenie bezpieczenstwa piewszych i spadek liczby wypadków JAK ON MOŻE SPOJRZEĆ SOBIE W LUSTRO A TYM BARDZIEJ JESZCZE RAZ STARTOWAC???? CO ZA GNIDA
  już oceniałe(a)ś
  6
  5