W okręgu 43, który obejmuje Mokotów, Ursynów, Wawer i Wilanów, kandydatów jest troje. Z listy PO startuje Marek Rocki, były rektor SGH, od 10 lat zasiadający w Senacie; aktorka Anna Chodakowska, startująca z poparciem PiS oraz kandydat niezależny - Andrzej Celiński, były minister kultury w rządzie Leszka Millera
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Andrzej Celiński (niezależny)

Ur. 1950, były opozycjonista, potem poseł i minister kultury w rządzie Leszka Millera, ostatnio lider Partii Demokratycznej.

Uczestnik wydarzeń Marca '68, instruktor harcerski drużyny "Czarna Jedynka", gdzie współpracował z Antonim Macierewiczem i Piotrem Naimskim; internowany w stanie wojennym. Po 1989 r. działał w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Był senatorem I i II kadencji, reprezentując Obywatelski Klub Parlamentarny i ROAD (Ruch Obywatelski - Akcja Demokratyczna), a następnie Unię Demokratyczną, której był wiceprzewodniczącym, zasiadał w Sejmie. Latem 1996 r. odszedł z Unii Wolności, w 1999 r. znalazł się w SLD, do 2004 r. był wiceprzewodniczącym tej partii. W wyborach 2001 r. zdobył mandat poselski. W rządzie Leszka Millera objął fotel ministra kultury. W marcu 2004 r. wraz z Markiem Borowskim przeszedł do SdPL. W 2006 r. zdobył mandat radnego na Mazowszu, a rok później wszedł do Sejmu z listy Lewicy i Demokratów. Do Senatu próbował się dostać w 2011 r. jako kandydat niezależny z poparciem m.in. Lecha Wałęsy, ale wówczas Celińskiemu się nie powiodło. Na początku 2012 r. został szefem Partii Demokratycznej - Demokraci.pl, dwa lata później w wyborach do Parlamentu Europejskiego ugrupowanie współtworzyło komitet Europa Plus. Celiński startował na eurodeputowanego, ale lista nie przekroczyła wymaganego progu wyborczego.

Anna Chodakowska (PiS)

Anna Chodakowska
Anna Chodakowska  Facebook/Anna Chodakowska Polityk

W 2010 r. zasiadała w społecznym komitecie poparcia Jarosława Kaczyńskiego, gdy startował w wyborach prezydenckich. W 2011 r. partia wystawiła ją do Senatu. Na swojej stronie internetowej zapowiadała, że zamierza "ochronić polski teatr przed prywatyzacją" oraz wzbogacić program edukacji szkolnej poprzez sztukę, ekologię i filozofię", oraz zadbać "aby młodzież rozwijała się w poczuciu wartości". Startowała w okręgu Mokotów, Ursynów, Wilanów, nie zdobyła mandatu.

Przed trzecią rocznicą katastrofy smoleńskiej, gdy Juliusz Machulski w wywiadzie dla "Newsweeka" oświadczył: "można by zrobić komedię o nabzdyczonym prezydencie, który uparł się, by we mgle lądować na kartoflisku" oświadczyła, że to "brak wyobraźni połączony z chamstwem, jak się g...wie, to się nie powinno wypowiadać, teraz już na pewno u niego nie zagram".

W tym roku gdy warszawska PO zdecydowała o upamiętnieniu katastrofy na zapleczu Krakowskiego Przedmieścia, wyjaśniła: "róg Focha i Trębackiej kojarzy mi się słabo, bo myśmy tam na Trębackiej wściekle pili do upadłego" - mówiła w TVN 24. W sprawie śledztwa smoleńskiego stwierdziła: "uważam prokuraturę wojskową za całkowicie niewiarygodną, bo oni nie dążą do wyjaśnienia. Uważam, że mają zadanie operacyjne: nie wyjaśnić tego".

Latem na wniosek radnych PiS została uhonorowana nagrodą miasta stołecznego Warszawy.

Marek Rocki (PO)

Marek Rocki
Marek Rocki  Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Rocki jest rodowitym warszawiakiem, synem żołnierza Armii Krajowej, który uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W 1977 r. skończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki (tak przed zmianą nazwy nazywała się SGH), w 1981 r. został doktorem ekonometrii, w 1988 r. - doktorem habilitowanym z ekonomii. Jest specjalistą w dziedzinie makroekonomicznych analiz zmian strukturalnych i badań nad bezrobociem. Pracował w Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i w Centralnym Urzędzie Planowania (1989-1996).

Był współtwórcą unikalnego systemu obowiązującego na SGH do 2005 r. - każdy student od pierwszego roku studiował w indywidualnym toku.

W 2011 r. jako senator zgłosił kontrowersyjną poprawkę do projektu nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, pozwalającą na ograniczenie prawa do informacji ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa", gdy osłabiałoby to pozycję państwa w negocjacjach np. umów międzynarodowych lub w ramach UE oraz by chronić interesy majątkowe państwa w postępowaniach przed sądami czy trybunałami. Organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka protestowały, zwracając uwagę, że zapis jako nieprecyzyjny mógł prowadzić do zatajania informacji publicznej. Trybunał Konstytucyjny uznał, że poprawka była niekonstytucyjna, bo zbyt mocno ingerowała w nowelizację. Senator bronił się, że miał dobre intencje i chodziło mu o obronę interesów państwa.

Kto wygra w tym okręgu?

Typuje dr hab. Norbert Maliszewski, UW; psycholog społeczny, specjalista od marketingu politycznego:

- Choć notowania PO w całej Polsce spadają, to w Warszawie ten spadek nie jest aż tak duży. W stolicy faworytami będą - choć nie bezwarunkowo - urzędujący senatorowie. W tym okręgu prawdopodobnie największe szanse na zdobycie mandatu senatora ma Marek Rocki. Po pierwsze dlatego, że ta część Warszawy sprzyja Platformie (dwukrotna przewaga PO nad PiS), po drugie dlatego, że Rocki już jest senatorem i jest rozpoznawalny, także jako były rektor SGH. Popularność aktorki Anny Chodakowskiej, kandydatki PiS, może nie wystarczyć, by nadrobiła przewagę PO nad PiS. Rockiemu cześć głosów może odebrać też trzeci kandydat Andrzej Celiński, ale mimo wszystko faworytem jest kandydat PO. ZOBACZ WARSZAWSKICH KANDYDATÓW DO SENATU [INFOGRAFIKA]

Logotyp
Logotyp   Agora SA
Twitterze

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Kto wygra w wyborach do Senatu w okręgu 43?

Roman Imielski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Marek Rocki (PO)?! Czy to ten sam sen. Marek Rocki, który w r.2011, w bandycki sposób zgłosił i doprowadził do uchwalenia tzw. "poprawki Rockiego", w istotny sposób ograniczającej prawo dostępu do informacji publicznej? Dodajmy - poprawki zakwestionowanej później przez TK. Jeśli tak, to p.Rockiemu już dziękujemy i proponujemy rezygnację z poświęcania się służbie publicznej. Dożywotnio! h t t p : / / michaljackowski.natemat.pl/10983,jak-uchwalano-i-uchylano-poprawke-rockiego -- MDz P.S. P.Chodakowską kiedyś naprawdę ceniłem. Szkoda....
  @mdzj niestety nieważne kto by tam nie był w PO i tak na niego/nią zagłosują; p. Rocki nawet palcem nie kiwnie, żeby zabiegać o wyborców, a i tak go wybiorą.. mimo, że np p.Celiński ma dużo więcej ciekawego do powiedzenia; i to są te słynne JOWy, gdzie rzekomo kandydat miał zabiegać o wyborców..
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  A ja się pytam, czemu w tym okręgu mamy tak beznadziejny wybór? PO, PIS i była Unia Wolności. Gdzie kandydaci Kukiza, Korwina,...?
  @michael112 Nigdzie, bo wspominana przez ciebie reszta to cieniasy, którzy nawet nie dali rady zarejestrować swoich kandydatów (czytaj: zebrać odpowiednią ilość podpisów). I tyle w temacie.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2