Ten okręg obejmuje powiaty na północ i na zachód od Warszawy: legionowski, nowodworski, warszawski zachodni, wołomiński. Startuje to dwoje kandydatów: obecna senator PO Anna Aksamit oraz popierany przez PiS historyk Jan Żaryn
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Anna Aksamit

Anna Aksamit
Anna Aksamit  Senat RP

Absolwenta Wydziału Humanistycznego Akademii Podlaskiej w Siedlcach. W 2008 r. ukończyła studia doktoranckie w warszawskim Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych.

W latach 70. pracowała w bibliotece w Chmielewie, w latach 80. - w urzędzie miasta w Legionowie, a w 90. - w legionowskim Powiatowym Urzędzie Pracy. W 2000 r. został dyrektorem tej instytucji i pełniła tę funkcję do 2011 r., kiedy została senatorem z poparciem Platformy Obywatelskiej. Jest bezpartyjna, mieszka w Zielonce. W Senacie pracowała w komisjach: Rodziny i Polityki Społecznej oraz Spraw Zagranicznych. Jest członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Starszych, a także Senackiego Zespołu Strażaków oraz Senackiego Zespołu Popularyzacji Kultury i Rozwoju Czytelnictwa.

Jan Żaryn

Ur. 1958, historyk, były dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.

Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalnością historia archiwalna. W latach 1984-90 uczył historii w warszawskich liceach. W 1996 r. obronił doktorat w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk pracą "Stosunki między władzą państwową a Kościołem katolickim w Polsce w latach 1945-1950". W 2004 r. uzyskał w Instytucie Historii PAN stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy "Dzieje Kościoła katolickiego w Polsce 1944-1989". Od 2013 r. jest profesorem nauk humanistycznych.

W 2000 r. zaczął pracować w Instytucie Pamięci Narodowej. Pełnił m.in. funkcję dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN. Stracił ją w 2009 r., gdy w wywiadzie stwierdził, że Lech Wałęsa nie powinien otrzymać tzw. statusu pokrzywdzonego.

W 2011 r. Żaryn bezskutecznie walczył o mandat senatora w okręgu obejmującym m.in. powiaty iławski i ostródzki. Startował z poparciem PiS. Przed tymi wyborami w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" mówił m.in.: "Wspólnota europejska nie istnieje, jest tylko nazwą, projektem (...) Propagatorzy Unii jako ponadnarodowej wspólnoty mogą doprowadzić do zniszczenia tych wartości, odnoszących się do realnego bytu narodu (...) Liberalizm współczesny, w wersji >lewackiej<, kusi zaś kolejnym projektem uszczęśliwiania człowieka na siłę: >Tylko trzeba zabić nienarodzonych, staruszków, a jeszcze uznać, że kazirodztwo to kolejny przejaw miłości, i jeszcze, i jeszcze Bo ludzie chcą!<".

Kto wygra w tym okręgu?

Typuje dr hab. Norbert Maliszewski, UW; psycholog społeczny, specjalista od marketingu politycznego:

Sytuacja jest tu bardzo ciekawa, bo w tym okręgu obecnie niewielką przewagę ma elektorat PiS nad PO. Cztery lata temu kandydatka Platformy wygrała tu z przewagą 10 punktów proc. Wydaje się więc, że szanse Anny Aksamit, obecnej senator PO i jej konkurenta, popieranego przez PiS, Jana Żaryna są bardzo wyrównane i bez dogłębnych badań nie można wskazać faworyta. ZOBACZ WARSZAWSKICH KANDYDATÓW DO SENATU [INFOGRAFIKA]

Logotyp
Logotyp   Agora SA
Twitterze

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Kto wygra w wyborach do Senatu w okręgu 40?

Jarosław Kurski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  prof. Jan Żaryn ma nasz głos!
  już oceniałe(a)ś
  2
  1