Absolwenta Wydziału Humanistycznego Akademii Podlaskiej w Siedlcach. W 2008 r. ukończyła studia doktoranckie w warszawskim Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych.
W latach 70. pracowała w bibliotece w Chmielewie, w latach 80. - w urzędzie miasta w Legionowie, a w 90. - w legionowskim Powiatowym Urzędzie Pracy. W 2000 r. został dyrektorem tej instytucji i pełniła tę funkcję do 2011 r., kiedy została senatorem z poparciem Platformy Obywatelskiej. Jest bezpartyjna, mieszka w Zielonce. W Senacie pracowała w komisjach: Rodziny i Polityki Społecznej oraz Spraw Zagranicznych. Jest członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Starszych, a także Senackiego Zespołu Strażaków oraz Senackiego Zespołu Popularyzacji Kultury i Rozwoju Czytelnictwa.
Ur. 1958, historyk, były dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.
Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalnością historia archiwalna. W latach 1984-90 uczył historii w warszawskich liceach. W 1996 r. obronił doktorat w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk pracą "Stosunki między władzą państwową a Kościołem katolickim w Polsce w latach 1945-1950". W 2004 r. uzyskał w Instytucie Historii PAN stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy "Dzieje Kościoła katolickiego w Polsce 1944-1989". Od 2013 r. jest profesorem nauk humanistycznych.
W 2000 r. zaczął pracować w Instytucie Pamięci Narodowej. Pełnił m.in. funkcję dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN. Stracił ją w 2009 r., gdy w wywiadzie stwierdził, że Lech Wałęsa nie powinien otrzymać tzw. statusu pokrzywdzonego.
W 2011 r. Żaryn bezskutecznie walczył o mandat senatora w okręgu obejmującym m.in. powiaty iławski i ostródzki. Startował z poparciem PiS. Przed tymi wyborami w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" mówił m.in.: "Wspólnota europejska nie istnieje, jest tylko nazwą, projektem (...) Propagatorzy Unii jako ponadnarodowej wspólnoty mogą doprowadzić do zniszczenia tych wartości, odnoszących się do realnego bytu narodu (...) Liberalizm współczesny, w wersji >lewackiej<, kusi zaś kolejnym projektem uszczęśliwiania człowieka na siłę: >Tylko trzeba zabić nienarodzonych, staruszków, a jeszcze uznać, że kazirodztwo to kolejny przejaw miłości, i jeszcze, i jeszcze Bo ludzie chcą!<".
Typuje dr hab. Norbert Maliszewski, UW; psycholog społeczny, specjalista od marketingu politycznego:
Sytuacja jest tu bardzo ciekawa, bo w tym okręgu obecnie niewielką przewagę ma elektorat PiS nad PO. Cztery lata temu kandydatka Platformy wygrała tu z przewagą 10 punktów proc. Wydaje się więc, że szanse Anny Aksamit, obecnej senator PO i jej konkurenta, popieranego przez PiS, Jana Żaryna są bardzo wyrównane i bez dogłębnych badań nie można wskazać faworyta. ZOBACZ WARSZAWSKICH KANDYDATÓW DO SENATU [INFOGRAFIKA]
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze