Żeby nie drażnić kierowców zwężeniem jezdni w al. Waszyngtona, tramwajarze znowu opóźniają remont zrujnowanego torowiska. Choć przybywa tam ograniczeń prędkości, planują tylko cząstkowe naprawy.

Aleja Waszyngtona to jedna z głównych arterii Saskiej Kępy i Grochowa. Podczas II wojny światowej dokończono tu budowę linii tramwajowej. Dziś jako jedyna w Warszawie prowadzi po obu stronach jezdni. Tory są w coraz gorszym stanie. Wypełnione pasażerami z Grochowa i Gocławka tramwaje linii 9 i 24 zwalniają w kilku miejscach do 20 km na godz., a po ulewach niczym amfibie przebijają się przez ogromne kałuże.

W 2021 r. urzędnicy zapowiadali likwidację tych wodnych "atrakcji" i zieloną falę na skrzyżowaniach. Razem z innymi usprawnieniami miało to przyspieszyć przejazd "dziewiątką" na całej trasie z Gocławka na Okęcie aż o dziesięć minut. Remont torów w al. Waszyngtona wiązałby się też ze zmianami przekroju jezdni, który wynika głównie z nowych przepisów dotyczących odległości między tramwajami a innymi pojazdami.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Aleksandra Sobczak poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  To jest skandal że tysiące pasażerów muszą tkwić w wleczącym się tramwaju bo lobby samochodziarskie chce utrzymania przeskalowanej ulicy jaką jest Aleja Waszyngtona. Jeden pas + lewoskręty całkowicie tam wystarczają. Można to jedynie czasowo zgrać z zakończeniem zwężenia w Alei Stanów Zjednoczonych, żeby nie kumulować utrudnień i zapewnić alternatywę dla przejazdów na Grochów
  @mini1426438736924konto
  skandal, ze paru rowerzystow chce utrudjic zycie tyksiacom mieszkancow. Zwezcie sobie spodenki kolarskoe pajace
  już oceniałe(a)ś
  6
  23
  @mini1426438736924konto
  Nie, nie wystarczą. Przekrój 2+2 jest idealny dla obecnego ruchu.
  już oceniałe(a)ś
  6
  21
  @mini1426438736924konto
  Dokładnie tak, to miasto było i jest wyłącznie dla samochodziarzy. A jeszcze drą ryje, że się ich prześladuje.
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  @mini1426438736924konto
  Najbardziej dopieszczona względem kasy i przestrzeni sa zdecydowanie rowerzyści stanowiący 3% osób przemieszczających się po Warszawie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  To nie jest kwesta decyzji "tramwajarzy" tylko kwestia decyzji podjętej przez właściciela spółki Tramwaje Warszawskie - czyli przez miasto stołeczne Warszawa, reprezentowane przez prezydenta miasta.

  Cytując tego prezydenta "To piekielnie kontrowersyjna sprawa. Trwają analizy i w końcu staniemy przed decyzją, tylko zapewniam was, że połowa będzie zadowolona, a druga połowa nie."

  Po prostu - należy podjąć decyzję polityczną - na której grupie wyborców zależy prezydentowi. A tenże decyduje o odroczeniu decyzji (kolejne analizy i opracowania), żeby żadnego potencjalnego wyborcy nie urazić.
  Tyle że nie da się tak długo stać w rozkroku.
  już oceniałe(a)ś
  44
  4
  To co, poczekamy na wykolejenie tramwaju i wtedy już będzie wiadomo, że trzeba wszystko gruntownie przebudować?

  Nie widzę powodu dla utrzymania w al. Waszyngtona przekroju 2x2. Za mostem Poniatowskiego i tak w godzinach szczytu jest zwężenie do jednego pasa. A że grupa kierowców będzie niezadowolona? Zawsze znajdzie się grupa malkontentów.

  Odważny ten Trzaskowski, nie ma co! O miastach przyszłości potrafi tylko debatować...
  już oceniałe(a)ś
  34
  7
  aleja pod koniec lat 20 dla rowerzystów a nie zapominajmy o moście poniatowskiego, ciężkiej koronie hańby władz Warszawy. tam się chyba nigdy nie zmieni na lepsze
  już oceniałe(a)ś
  27
  3
  Linię tramwajową w al. Waszyngtona od Ronda Waszyngtona do Ronda Wiatraczna wybudowano w 1942 roku, oszczędnie bo w warunkach wojennych niedoborów. Stąd te braki odwodnienia, braki właściwej podbudowy, itp. I od tego czasu jedyną poważną inwestycją jaką tam poczyniono było proste przekucie torów z rozstawu 1525 mm na standardowe 1435 mm, w drugiej połowie lat 40. To się sypie od lat.
  @pankracypanasiuk
  Głupoty gadasz, a inni jeszcze to plusują. Przecież trasa w Al. Waszyngtona przechodziła wielokrotnie remonty i dziś już nie nie ma tam z infrastruktury wybudowanej „za Niemca”.
  już oceniałe(a)ś
  5
  7
  Tam naprawdę nie tworzą się żadne korki, poza spowolnieniem przed Wiatraczną, bo tam nakłada się ruch pieszych, samochodów i przejazd tramwajów. Zaraz inbę rozpęta pewien żółty portal mieniący się "warszawskim" wraz z p. Danielem O. i jego admiratorzy. Psy ogrodnika.
  już oceniałe(a)ś
  22
  3
  A proszę jeszcze przejechać się tramwajem od Wiatracznej do Gocławka. Stan torowisk jest taki, że po kolejnej ulewie trzeba je będzie awaryjnie zamknąć.
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  a możnaby zmienić torowiska na trambuspasy, zostawić dla samochodów po jednym pasie w obie strony to i ścieżki rowerowe by się zmieściły bez wycinania drzew...
  @joanna.b.zielinska
  To wymagałoby sporych zmian przy ul. Saskiej, bo tam autobusy skręcają z Waszyngtona w prawo używając „małej Waszyngtona”, a skrzyżowanie nie pozwala na skręt w prawo z „dużej Waszyngtona”
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @joanna.b.zielinska
  Dokładnie. Tym bardziej, że po ostatnich cięciach Waszyngtona jeżdżą tylko dwie linie autobusowe, chyba nie byłoby to problemem.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @joanna.b.zielinska
  Po pierwsze, trambuspasy są znacznie droższe. A po drugie, zmniejszają przepustowość komunikacji miejskiej (o czym w Łodzi przekonali się mieszkańcy po remoncie Śmigłego-Rydza wykonanym w ramach unijnych funduszy na poprawę transportu publicznego). Po trzecie, wymagałoby dużych zmian na końcu i początku odcinka.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @joanna.b.zielinska
  podobno trambuspas wykluczono z powodu dużej liczby tramwajow kursujących na tej trasie; dołożenie autobusów nie poprawiłoby komfortu podróży, bo tramwaje musiałyby jeździć rzadziej; inaczej autobusów nie dałoby się wcisnąć na ten trambuspas. Co do drogi rowerowej, to nie widzę przeciwwskazań, żeby na szerokachnym chodniku po stronie parku wymalować pas dla rowerow i niech sobie jeżdżą; pieszym od tego nie ubędzie ;)
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @2veter
  To dość dziwne, bo autobusy na Waszyngtona żeby obsłużyć przystanki muszą wypuścić pasażerów na torowisko tramwajowe, a więc i tak ruch się blokuje. Łopatologicznie nie byłoby żadnej różnicy ale może jest coś czego nie widzę. Co do ścieżek rowerowych to racja, miejsce się znajdzie i bez wycinania drzew.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @VanDoreen
  Trambuspas ma jeszcze jedną wadę - jako że egzekwowanie prawa w PL nie działą to służy części kierowców za zwykły pas.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0