To miała być szkoła wkomponowana w starodrzew. A właśnie trwa tam masowa wycinka drzew, hałda pni jest wysoka na kilka metrów - relacjonują zszokowani mieszkańcy Białołęki.

- To nowoczesna i dobrze zaprojektowana placówka dla 900 uczniów, która zostanie pięknie wkomponowana w zieleń – mówiła Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy odpowiedzialna za oświatę podczas uroczystości zawieszenia wiechy na gmachu przy ul. Świderskiej na Białołęce.

Budynek został zaprojektowany przez pracownię Piotra Bujnowskiego tak, by wpisał się w przyrodę. Drzewa przy samej szkole rzeczywiście zachowano. Ale tuż obok, na sąsiedniej działce właśnie znikł cały zagajnik. To już nie jest związane z budową szkoły. Kto jest odpowiedzialny za tę wycinkę?

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Agata Żelazowska poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Kiedyś, jak chłop budował chałupę, to obsadzał ją drzewami. Żeby mieć cień w upalne dni i piorunochron w czasie burzy. Dziś na wsiach wyrzyna się te - często kilkusetletnie - drzewa. Co ja piszę - wyrzyna. Już zostały wycięte. Zastąpiły je tuje w doniczkach i beton oraz białe kamyczki zamiast trawnika. Wystarczy spojrzeć na polską wieś w Google Maps - pojedyncze duże drzewa zachowały się gdzieniegdzie na zabytkowym cmentarzu albo obok starego, drewnianego kościoła. Dawna wieś zamieniła się w wiochę, która w najbardziej idiotyczny sposób usiłuje naśladować miasto. W czasach PRyLa wiocha zaczęła przenosić się masowo do miast. Dziś w miastach często wiocha rządzi. I robi to, co robili łociec: wyrzyna bez opamiętania drzewa i betonuje obejścia.
    @Kloss
    Dzięki Lex Szyszko wyrżnięto wszystko co można. Teraz królują tuje.
    już oceniałe(a)ś
    18
    0
    @Kloss
    Mam chlopskie korzenie, a wokół domu, który postawiłem na pustej niegdyś działce rosną spore drzewa liściaste. Można powiedzieć, że pochodzę z wiochy, bo car zabrał nam prawa miejskie po powstaniu. Po tym styczniowym, do którego poszedł mój pradziad, który chłopem był...
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @leseq
    Wyjątek potwierdza regułę. Ja też mam chłopskie korzenie w czwartym pokoleniu, ale mój kilkuarowy ogród w centrum dużego miasta to gęstwina i oaza zieleni, w tym kilkudziesięcioletnich drzew.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @Kloss
    Moja babka była rolniczką i ogarniała kilka ha zróżnicowanych upraw, kontraktacje i handel detaliczny. Nie wycinała drzew tylko je sadziła. Mieszkam w opisanej okolicy i ZAPEWNIAM, że wiocha właśnie o to zielone walczy, w mieście!!!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Kloss
    Drzewa też osuszały i stabilizowały fundamenty, dlatego często sadzono je wokół kościołów (szczególnie kasztanowce). Od lat trwa rzeź tych drzew przez przygłupich proboszczów, a potem jest lament i wołanie o pieniądze, bo mury osiadają.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    Czyń sobie ziemię poddaną. Przykład idzie z nieba.
    @Mike25
    ...raczej z kruchty.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Można zadać pytanie - czemu obecna ekipa rządząca nie zmieni lex Szyszko? Choć to pytanie retoryczne, bo obecna ekipa nic nie robi, oprócz przejęcia telewizji i dorwania się do konfitur w spółkach państwowych
    @lacroix
    Niestety masz rację, Kloska to obibok bez kompetencji i wiedzy, to prawo szyszkodnika powinno być zmienione w pierwszej kolejności, bo drzewa i dzikie zwierzęta same sobie nie poradzą z tym barbarzyństwem, które nadal trwa w najlepsze.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @nutka11.17
    niestety, patrzac na ten rząd też mam wrażenie, że to kółko wzajemnej adoracji peowców 'z dziada pradziada', a nie grupa kompetentnych urzędników państwowych. A już dziunie nawsadzane do ministerstw wskutek parytetów, to już obraz nędzy i rozpaczy niekompetencji. Kloska pierwsza co nie odróżnia KW od KWh i sponsoruje pierdzibączki wiatrakowe bez niezaleznych opinii ekspertów. ale jeszcze gorsza jest Leszczyna. Ta to jeszcze trochę posiedzi na stołku i przezc dekady nie odgruzujemy tych zgliszcz, jakie zostawi w ochronie zdrowia :(
    już oceniałe(a)ś
    12
    3
    A urzędy jak zwykle bezradne. Dlaczego. Miało być inaczej. Po to głosowałem na Tuska.
    @kulers

    A co mieliby niby zrobić?

    "(...) w ciągu 14 dni może wnieść sprzeciw, ale jedynie wówczas, gdy drzewa mają charakter pomnikowy, są zaznaczone w planie miejscowym jako drzewa do zachowania lub teren podlega konserwatorowi zabytków.

    - W tym wypadku żadne z tych okoliczności nie występowały, nie było więc podstaw do sprzeciwu"

    Urzędnicy "działają na podstawie i w granicach prawa". Nie mogą odmówić decyzji "bo nie".
    już oceniałe(a)ś
    5
    5
    @pauleycz
    ...o czym ty piszesz, uzasadnieniem byłoby zagospodarowanie przestrzenne terenu projektowanej inwestycji, w tym przypadku, to jest rażące niedopełnienie obowiązku przez urzędnika, który powinien ten wniosek o wycinkę skonsultować z biurem urbanistycznym, przed wydaniem decyzji. Uzasadnienie do niewyrażenia zgody na wycinkę można wypracować właśnie z urbanistami i radcą prawnym w urzędzie, a nawet poddać ten wniosek pod głosowanie w Komisji Urbanistyki i Architektury oraz na sesji rady miejskiej. Wystarczyłoby profesjonalne podejście do tematu przez urzędnika, który w tym przypadku okazał się niekompetentnym durniem, bądź osobnikiem łasym na łapówkę od dewelopera.
    już oceniałe(a)ś
    9
    6
    @nutka11.17

    Ok, w takim razie w jakim trybie miałaby nastąpić ta konsultacja z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego? Skoro zgodne z artykułem dla tego terenu istnieje plan zagospodarowania przestrzennego?

    "powinien ten wniosek o wycinkę skonsultować z biurem urbanistycznym, przed wydaniem decyzji"

    Podaj proszę stosowny przepis - i nie jest to czepianie się z mojej strony bo jeśli taki przepis istnieje to redaktor Wojtczuk powinien uzupełnić swój tekst i jasno wskazać odpowiedzialność urzędników.
    już oceniałe(a)ś
    3
    5
    @pauleycz
    No to zapraszamy obok opisywanej działki, do dużego, zabytkowego parku należącego do kk, w którym na zezwolenie WOJEWÓDZKIEGO konserwatora zabytków pozbawiono koron kilka starodawnych drzew o obwodach pomnikowych. Ludzie, przestańcie wreszcie z tym 'niedasię', 'nicniemożnazrobić'. Kto ma nam urządzać przestrzeń publiczną, skoro sami o nią nie dbamy?! Nie reagujemy, odwracamy wzrok?! Skoro przepisy prawa to patologia, to zmieńmy prawo!
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Porażająca bezmyślność urzędników, którzy nie współpracują ze sobą i nie informują się nawzajem o sprawach między wydziałami, wydział urbanistyki i architektury nie został poinformowany o wniosku wycięcia drzew przez ten, który wydaje takie zezwolenia, jedni planują i budują, a inni w tym samym urzędzie niszczą bez żadnej konsultacji z urbanistami.
    Nie wierzę, że urzędnicy wydający zezwolenie na wycinkę tych drzew, nie wiedzieli o tak dużej inwestycji na tym terenie.
    Teraz zasłaniają się przepisami, których już dawno nie powinno być pani Kloska!, "szyszko lex" to barbarzyńskie prawo zezwalające na bezpardonowe dewastowanie przyrody.
    Żadne kary finansowe nie spowodują, że zamordowane drzewa tam wrócą.
    Przyjrzałabym się tej sprawie pod kątem korzyści finansowych urzędnika, który w tak haniebny i bezmyślny sposób zezwolił deweloperowi na wycinkę drzew.
    @nutka11.17
    to jest problem uświęconego w tym kraju pomad miarę praea własności. Braku, a nie błędów admimistracji w gospodarowanou dobrem wspólnym. Niestety, taka kultura, prywatna własność ponad wspólny krajobraz i środowisko.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Q.......aaaaaa
    już oceniałe(a)ś
    17
    0
    "a drzewa wyciął prewencyjnie, żeby nie zdołały urosnąć do rozmiarów kwalifikujących je do ochrony" - jeżeli obwód 50 cm kwalifikuje do ochrony, to ja tam widzę mnóstwo drzew, które go miały.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    Taaa, wyrzynajmy lasy, betonujmy, a nasze wnuki bardzo nam za to podziękują!
    już oceniałe(a)ś
    16
    2