Z hotelem Sobieski przy pl. Zawiszy jest trochę jak z pastą Marmite: albo ją kochasz, albo nienawidzisz. Z tym, że hotelu chyba nikt nie kocha. Pojawiła się plotka, że Sobieski ma być przemalowany. Ale czy jego pstrą elewację można zmienić, nie psując budynku?

Wyborcza gra z WOŚP. Wylicytuj okładkę Tygodnika Warszawa

- Planujemy konferencję w tej sprawie na marzec - usłyszeliśmy od przedstawiciela sieci hotelowej Radisson. Należy do niej hotel Sobieski przy pl. Zawiszy na Ochocie. "Sprawa", w której dzwoniliśmy, to rozchodząca się po sieci plotka (zresztą powracająca już od pewnego czasu), że planowana jest zmiana kolorystyki elewacji tego hotelu.

Gdyby do tego doszło, to byłaby rewolucja.

Hotel Sobieski chce uciec z listy najbrzydszych budynków

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Z najbardziej irytujący architektonicznie uznał bym gmach TVP. Jeszcze większy kicz za duuuuuuuuużo drożej. Tutaj kolory ( można się zgadzać lub nie) są prostą post-modern konwencją, niby ( jak pamiętał tłumaczył onegdaj autor) w podziałach inspirowanych ( sic!) architekturą Warszawy. TVP to czysty kicz wyłoniony z niezgłębinego umysłu autora uznajacego się za wybitnego architekta artystę. Za miliardy. Nie jego.
  @krakzal70
  Te budynki są tak samo ładne.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @krakzal70
  Bielecki jest jedynym architektem, który zaczyna projektowanie od tablicy z brązu na swoją cześć przy wejściu. Poważnie, jak ktoś był to widział.
  Mnie zawsze śmieszy ta trąba słonia w masce p-gaz nad głównym wejściem :)
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @abanazar
  Rozmawiałem kiedyś z konstruktorem tego budynku. I śmieszy mnie np. kanał wentylacyjny prowadzony w i pod (!) płytą fundamentową. Można ? Można ! :):):)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Największym problemem tego budynku nie jest elewacja, tylko jak niemiejsko osadzony jest w otoczeniu - te osiem pasów jezdni, te stumetrowe bieda-sralniki, te dodatkowe podjazdy z parkingiem równolegle do otaczających autostrad i zero wartościowej zieleni.
  @Ztof_Ztof
  To w ogóle nie jest problem budynku.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Ztof_Ztof
  Widziałem podobne realizacje, co prawda nie w Austrii, ale w Szwajcarii. W wąskich uliczkach trafiały się stare kamienice obok nowym "plomb" pomalowane np. parami na kolory i wzory podobne do tych na hotelu, i to było fajne i "jakieś". Tylko tam ulica miała pierzeje po obu stronach, i takie zabiegi ją ożywiały.
  Sobieski jest postawiony na zasadzie "a jezioro damy tutaj", niezintegrowany z otoczeniem - jak piszesz, zaniedbanym i przeskalowanym. Zamiast być wesołym akcencikiem, jest dominantą.
  I tylko ta pretensjonalna kopuła...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Temu budynkowi potrzebny jest dynamit, nie farba.

  A potem większa ilość dynamitu potrzebna jest, by wysadzić w powietrze cały pl. Zawiszy bo to zdecydowanie najpaskudniejsze miejsce w całym centrum. Kompletny kociokwik form i brzydkiej architektury, straszna biedaautostrada miejska jak z dalekich rubieży przemysłowych Nowosybirska, fatalnie zaprojektowana i utrzymana infrastruktura kolejowa.
  już oceniałe(a)ś
  43
  11
  Wyłożony białym marmurem byłby elegancki, piaskowcem - nobliwy. Ale jeżeli zostawimy te brudne kolory, to po prosu będzie Warszawa.

  Och, na nowy Dworzec Zachodni, po sąsiedzku, należy wpadać co jakiś czas, żeby naszczać na ściany. Czystość i estetyka harmonii to estetyka zepsutego Zachodu. Jednego dnia wprowadzimy ład przestrzenny, a stamtąd już tylko krok do adopcji dzieci przez pederastów i zboczonych!
  @JanMay
  Biały marmur elegancki? Chyba w katalogu sieci budowlanej?

  TYLKO piaskowiec
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @udet1124
  Głównie mam na myśli to, że z samą lllbryłą budynku wszystko w porządku, najgorsza jest ta brudna, smogowa "patyna".
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @JanMay
  Nie dziubdziusiu bryła też jest fatalna. Chyba że lubisz kopułki ala bazylika w Licheniu. Akurat Sobieski to dziki wschód więc jestem zdziwiony że ci się nie podoba.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Największą zbrodnią tego budynku jest fakt, że na długim odcinku Grójeckiej i Raszyńskiej nie tworzy pierzei. Powinien zostać wyburzony, razem z tą idiotyczną kopułką, a co najmniej przemalowany (i także pozbawiony kopułki).
  @Peacemak3r
  To jest po prostu architektoniczny Gargamel. Znak swoich czasów, jak kreszowe dresy, mokasynki z plecionką i szyszeczkami oraz buraczkowy garnitur. To nie przetrwało próby czasu..
  już oceniałe(a)ś
  15
  3
  Jak napisał przedmówca - ZERO wartościowej zieleni! Odpowiednie zazielenienie czyni cuda. Budynek biblioteki UW tylko dzieki tworzącej symbiozę zieleni pozostał formułą atrakcyjną.
  Efekt dodatkowy - każde zazielenienie wspomaga walkę o czyste powietrze, z powstawaniem wysp ciepła w miastach w lecie, spowalnia zmiany klimatyczne etc.
  Jedynym mankamentem jest konieczna pielęgnacja i kultywacją, która nie leży w polskiej mentalności.
  już oceniałe(a)ś
  13
  2
  ekhm
  w jaki sposób przemalowując taką elewację można ją popsuć? Oczywiście zachowując minimum zasad z zakresu budownictwa.
  Ten budynek jest obrzydliwy i pomalowanie na jakikolwiek kolor sprawi, że stanie się względnie normalny.
  @Czytelnicki
  Malując ją nowocześnie czyli na czarno albo antracyt + pseudo cegła y kolor.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @udet1124
  naprawdę byłby gorszy?
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @udet1124
  ha ha ha ;-)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Cudzoziemcy przyjezdzajacy do Warszawy kolejny raz, pytaja, kiedy w koncu skoncza budowac ten hotel. No wlasnie, kiedy?
  już oceniałe(a)ś
  16
  7