"Jeśli nie chce Pan, żeby zima 2022/2023 nazywana była przez zziębniętych Polaków ironicznie "Ponurą zimą Sasina", proszę wziąć się uczciwie do roboty" - pisze burmistrzyni Wołomina Elżbieta Radwan w liście do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plan wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina zakładał włączenie się samorządów w dystrybucję węgla. Tłumaczył, że pośrednicy i nakładane przez nich marże sprawiają, że węgiel jest obecnie bardzo drogi. Potem list w tej sprawie do prezydentów wysłał prezes państwowej spółki PGE Paliwa Radosław Bandera. Podpowiadał, że miasta powinny wyznaczyć jedną ze swoich spółek do handlu węglem, kupić od PGE Paliwa węgiel po 2,1 tys. zł netto za tonę, a następnie odsprzedać mieszkańcom.

Tyle że samorządowcy krytykują ministra za ten pomysł.  Wyraźny głos w dyskusji zabrała właśnie burmistrzyni Wołomina Elżbieta Radwan. W liście do Jacka Sasina przypomina mu jego obowiązki jako ministra. 

Elżbieta Radwan do Sasina: słynie pan z rozrzutności

Radwan przyznaje, że pomysł handlowania przez samorządy węglem wydał jej się ponurym żartem. "Po etapie niedowierzania przyszło wspomnienie Pana poprzedniego pomysłu – wyborów kopertowych – i już wiedziałam, że po raz kolejny samorządowcy muszą zareagować, by uprzytomnić Panu, że Pana pomysły nie są ani logiczne, ani skuteczne – słynie Pan raczej z rozrzutności niż roztropności" - czytamy. 

Jak pisze Radwan, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego to zadanie rządu, który przez wiele miesięcy zapewniał, że węgla na zimę nie zabraknie i w polskich domach będzie ciepło. Radwan pyta: "Czy podległe Panu spółki państwowe odpowiedzialne za zakup, transport oraz dystrybucję węgla nie ostrzegały, że nie dadzą rady? Nie wiedział Pan o tym? Czy jednak dobrze Pan wiedział, ale trudno Panu przyznać się do nieudolności i teraz szuka Pan samorządowych kozłów ofiarnych, które można złożyć na ołtarzu kryzysu energetycznego? Czyżby Ministerstwo Aktywów Państwowych było kolosem na glinianych nogach?"

Wicepremier Sasin wezwał samorządy, aby pomogły rządowi w dystrybucji węgla. Samorządy Kalisza i Ostrowa chcą pomóc, ale węgla nie ma
Wicepremier Sasin wezwał samorządy, aby pomogły rządowi w dystrybucji węgla. Samorządy Kalisza i Ostrowa chcą pomóc, ale węgla nie ma  Gabriel Pietka, Ministerstwo Aktywów Państwowych

Elżbieta Radwan: ponura zima Sasina

Według burmistrzyni Wołomina Sasin nie panuje nad sytuacją, sieć dystrybucji opału od pół roku jest w opłakanym stanie, a to kolejna porażka wicepremiera. "Wojna [ w Ukrainie] wybuchła w lutym, a Pan w październiku zorientował się, że nie zdoła wykonać powierzanego mu zadania, którego istotą jest zabezpieczenie polskich rodzin przed zimą. Rozumiem, że jak trwoga, to do samorządów. My zawsze pomożemy".

Radwan zadeklarowała, że pomoże, ale rozsądnie. Użyczy placu wołomińskiego Zakładu Energetyki Cieplnej i przyjmie węgiel, ale za samą dystrybucję powinien być odpowiedzialny rząd. "To rząd/Pan dysponuje spółkami i siecią logistyczną (PKP i najwięksi gracze: PGE Paliwa, Węglokoks), które powinny węgiel przetransportować. I to rząd/Pan jest odpowiedzialny za cenę węgla, bo włączanie większej liczby dystrybutorów i pośredników tę cenę podnosi, a nie stabilizuje. Dostarczcie węgiel i zagwarantujcie jego cenę, chociaż raz dotrzymajcie słowa. Nadchodzi zima. Oby przez Waszą nieudolność nie marzły polskie dzieci" - dodała. 

Na koniec dodała: Teraz jest czas na działanie, dość już padło z Pana strony pustych słów. Jeśli nie chce Pan, żeby zima 2022/2023 nazywana była przez zziębniętych Polaków ironicznie „Ponurą zimą Sasina", proszę wziąć się uczciwie do roboty".

Jaka zima w Warszawie? Ratusz wypłaca dodatek węglowy

Batalia z rządzącymi się jednak nie kończy tylko na krytyce handlu węglem przez samorządy. Kłopoty są z zapowiadanym dodatkiem węglowym. Rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk przekazała nam, że już powinny zostać zlecone pierwsze wypłaty dodatku węglowego, a więc do odbiorców pieniądze trafią w przyszłym tygodniu.

Wcześniej w rozmowie telefonicznej potwierdziła, że rządowe pieniądze na ten cel miasto dostało, ale jest to nie tyle, o ile stołeczny ratusz wnioskował. - Potwierdzam, w środę po południu wpłynęły do nas te pieniądze, ale jest to dopiero pierwsza transza. Dostaliśmy nieco ponad 4 mln zł, a wnioskowaliśmy o trzy razy więcej - powiedziała Monika Beuth-Lutyk. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  I trudno się z Panią Burmistrzynią nie zgodzić!!!!!!!!!!! Czy sasinowi wystarcza wyobraźni co jest potrzebne, żeby sprzedawać Polakom węgiel ??? Przecież są w Polsce przedsięborcy, którzy od lat zajmują się sprzedażą węgla!!!!!!!! Jak rząd nie umie zorganizować sprzedaży węgla to niech zagoni do pracy członków wszelakich na prędce tworzonych fundacji, mających w nazwie: patriotyzm, naroód, pamieć, niepodległość itp., którym to rząd bardzo ochoczo przynaje settysięczne i kilkumilionowe dotacje na działalność a tej działalności nikt nie jest w stanie zobaczyć!!!!!!!!!!! Samorządy mają inne zadania do wykonania a rząd "rzuca im kłody pod nogi"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  Sasin? Ciemny, wioskowy dureń, który kompletnie nic nie potrafi. Nie wymagajcie od tego typa myślenia. Pokazał intelekt przy organizacji lotu lecha k. oraz wyborach.
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  No proszę, nawet jego macierzysty Wołomin się odwraca od tow. Sasina. A tak się tam ładnie SKOKi na kasę urządzało...
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  Oszustwem jest operowanie ceną netto węgla, a przecież Sprzedający, ktokolwiek nim nie będzie, oprócz swoich kosztów i tak będzie musiał doliczyć VAT. Zapewne chodzi o to aby w głowie Suwerena utrwaliła się kwota 2.100 zł za tonę i każdy kto będzie sprzedawać drożej - a końcowa cena musi być wyższa o ładnych parę stówek - będzie mógł być przedmiotem ataku.
  @8Bunio
  Oby tylko nie wsadzali do więzienia za spekulacje jak w czasach minionych chyba nie bez powrotnie ....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jaki ponury żart ??? Sku...syn nie żartuje. Ma wszystkich w dupie.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  Pani Burmistrz wykazuje obywatelską postawę zapominając, że nochal zawiesi jej pismo w sraczyku i wykorzysta do podtarcia się.

  Jak długo jeszcze "opozycja" i samorządowcy będą mieć złudzenia, że z szajką żoliborskiego belzebuba można postępować wg cywilizowanych reguł? Czas skończyć z dziecinadą pisania pism, projektów ustaw, zgłaszania poprawek, debat sejmowych, nadzieją na uczciwe wybory. Dziecinna naiwność też ma swoje granice. Brunatna dyktatura zawłaszcza Polskę każdego dnia. Czas wyjść na ulice i place. Czy Tusk nie widzi co się dzieje?
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Jakim trzeba być idiotą aby myśleć że mimo gdy przez dziesiątki lat węgiel był sprzedawany przez firmy tym się zajmujące ludzie o tym zapomną !! Uwierzą Sasinowi że to samorządy powinny robić! PiS ma ludzi za durni , ale to ocena według swojego elektoratu. Dowody to burzliwe oklaski na spotkaniach z Kaczyńskim. Chociaż oni w zimie nie zmarzną , wiara rozgrzewa !!
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Mamy równo rozsianych po kraju ok. 500 dużych składów węgla i ok. 2 tys. mniejszych. Większość z nich posiada infrastrukturę wyładowczą i załadowczą oraz urządzenia do sortowania (przesiewania) węgla. Mają wagi. Mają ? jeśli jeszcze nie zwolnili ? przeszkolone załogi.
  @robert0907
  i tego sie boja. Bo jak przywioza 'to cos ' przesieja to okaze sie, ze wegla tam nie ma. Ale tony 'czegos' przywieziono i ktos (teraz samorzady - czyli MIESZKANCY ) maja zaplacic za to.
  O nie wydali miliardy na smieci niech się z nich przed suwerenem tlumacza. Wegla brak, prad po 2,5 za kWh (czyli grzejnik tez piekielnie drogi) a winny zostanie tylko Sasin. On odpowiada za elektrownie i wegiel.
  Dzien dobry i do widzenia. Tylko politycy opozycji na jazdym kroku, przy kamerach i mikrofonach do wyrzygania musza powtarzac kto jest winny nedzy polskiej. Tak jak pisbolszewia Tuska wzywa.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0