Ławice barwnych ryb, arktyczne pingwiny, kolorowe ptactwo, ale także pożary lasów w Amazonii, susze i wymierające formy życia. Od 24 września do 15 stycznia w Fabryce Norblina będzie można zobaczyć niecodzienną wystawę, przedstawiającą zarówno piękno natury i rozwój cywilizacji, jak i powodowane przez człowieka niebezpieczne zmiany klimatyczne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Art Box Experience to labirynt sal na powierzchni 800 m kw., usytuowany na drugim piętrze odnowionej Fabryki Norblina. Kilkadziesiąt nowoczesnych projektorów, wysokiej jakości nagłośnienie strefowe oraz system zintegrowanych ruchomych ekranów zapewniają zwiedzającym niepowtarzalne przeżycia. Dlatego właśnie w tym miejscu organizowane są nietypowe wystawy, koncerty i wydarzenia edukacyjne. W marcu informowaliśmy o odbywającej się tutaj wystawie, umożliwiającej przeniesienie się do przedwojennej Warszawy.

Już od 24 września do 15 stycznia w Art Box będzie okazja obejrzeć kolejną wystawę, tym razem pod nazwą "SAVE THE PLANET – OCALMY PLANETĘ". To historia Ziemi, opowiedziana w czterech aktach. Wystawa, będąca koprodukcją polsko-brazylijską, ma pokazać nie tylko piękno natury i rozwój cywilizacji, ale również promować działania, jakie każdy z nas może podjąć w celu zatrzymania zmian klimatu.

- Zależało mi, aby stworzyć projekt rozrywkowy, który w sposób lekki i superatrakcyjny wizualnie pobudzi świadomość ekologiczną ludzi, szczególnie wśród młodzieży. Art Box umożliwia nam przedstawienie historii Ziemi w sposób unikalny – immersyjny, ponieważ zanurzamy się w obrazy i dźwięk. To nas pochłania dużo bardziej niż tradycyjne kino czy wystawa - opowiada pomysłodawca i producent wystawy Piotr Sikora, współtwórca studia Platige Image (współpracującego z Netflixem przy produkcji pierwszego sezonu „Wiedźmina"), a także współzałożyciel Art Box Experience.

Multisensoryczną wystawę 'SAVE THE PLANET - OCALMY PLANETĘ' można zobaczyć od 24 września do 15 stycznia w Fabryce Norblina
Multisensoryczną wystawę 'SAVE THE PLANET - OCALMY PLANETĘ' można zobaczyć od 24 września do 15 stycznia w Fabryce Norblina  Mitsuhiro Huguchi

Za scenariusz, reżyserię i muzykę wystawy odpowiada Jarbas Agnelli, brazylijski filmowiec i czterokrotny laureat festiwalu Cannes Lions. Aby dodać wystawie filmowego charakteru, artysta oparł jej aranżację muzyczną na słynnych „Czterech porach roku" Vivaldiego. - Za pomocą nut starałem się oddać dźwięki wydawane przez różne zwierzęta, w tym ptaki, ale też owady, odgłosy burz, a nawet ognia. Podążając tym tropem, stworzyliśmy czterorozdziałową sagę opowiadającą o naszej planecie - tłumaczy.

Wystawa proekologiczna w Fabryce Norblina przedstawi cztery etapy historii Ziemi

Wystawa "SAVE THE PLANET – OCALMY PLANETĘ " przeprowadza odwiedzających przez wszystkie etapy istnienia Ziemi. Od obrazów stanowiących sekwencję Wielkiego Wybuchu oraz formowania gwiazd, przez gwałtowne erupcje wulkanów, topniejące skały, ogień, rzeki, oceany i pojawienie się na Ziemi człowieka.

Następna część wystawy dotyczy zmian cywilizacyjnych. "Zdjęcia obrazują wznoszenie się ludzkości nad planetą – drogi, miasta, budynki, samoloty. Życie nabiera niesamowitego tempa" - czytamy w zapowiedzi. W trzeciej części widzowie przekonają się jednak, że bezkrytyczne wykorzystywanie zasobów naturalnych wpływa na Ziemię na wielu poziomach, że w ten sposób niszczymy lasy i wiele form życia. Stan planety szybko staje się fatalny. 

Multisensoryczną wystawę 'SAVE THE PLANET - OCALMY PLANETĘ' można zobaczyć od 24 września do 15 stycznia w Fabryce Norblina
Multisensoryczną wystawę 'SAVE THE PLANET - OCALMY PLANETĘ' można zobaczyć od 24 września do 15 stycznia w Fabryce Norblina  Mitsuhiro Higuchi

"W końcu „stop" mówi sama natura. Pandemia zmusza ludzkość do zatrzymania. W ciągu zaledwie miesiąca zmniejszyła się dziura w warstwie ozonowej i obniżyła się globalna temperatura poprzez zmniejszenie o 50 proc. emisji dwutlenku węgla w dużych miastach" - czytamy w opisie ostatniej części wystawy.

Pierwsza w Polsce wystawa z neutralnym śladem węglowym

Projekt ma także pokazywać, że dowody na kryzys klimatyczny to zarówno nagrania pożarów lasów w Amazonii, jak i zmiany dostrzegalne lokalnie: susza w różnych częściach Polski czy pogarszająca się kondycja Morza Bałtyckiego. Ostatnia sala wystawy ma jednak dawać widzom nadzieję dzięki dekalogowi zmian, czyli dziesięciu działaniom, które każdy z nas może podjąć, aby ocalić planetę. 

- Każdy z nas ma swoją wrażliwość i różne sposoby przedstawiania informacji docierają do różnych z nas. Mam nadzieję, że ta wystawa pomoże zastanowić się nad przyszłością i tym, co musimy zrobić, żeby zapewnić sobie lepszy byt. A może w ogóle istnienie? - dodaje Szymon Malinowski, twórca portalu Nauka o Klimacie i członek Polskiej Akademii Nauk, będący konsultantem wystawy.

Multisensoryczną wystawę 'SAVE THE PLANET - OCALMY PLANETĘ' można zobaczyć od 24 września do 15 stycznia w Fabryce Norblina
Multisensoryczną wystawę 'SAVE THE PLANET - OCALMY PLANETĘ' można zobaczyć od 24 września do 15 stycznia w Fabryce Norblina  Karolina Jackowska

Organizatorzy liczą również ślad węglowy wystawy, by zneutralizować go sadzeniem drzew. "Będzie to zatem pierwsza w Polsce wystawa certyfikowana neutralnym śladem węglowym" - czytamy.

Bilety na wystawę w Fabryce Norblina są już dostępne. W tygodniu normalny kosztuje 45 zł, ulgowy 35 zł, a dla seniorów i osób z niepełnosprawnością 30 zł. W weekend ceny wynoszą odpowiednio 55 zł, 45 zł i 40 zł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jak ocalić Ziemię?
  Nie budować parkingu na 400 aut przy centrum knajpowo-handlowym.
  Przecież nie ma tam marketu budowlanego.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0