W piątkowy wieczór, 5 sierpnia ulicami Woli po raz ósmy przeszedł Marsz Pamięci poświęcony 50 tys. mieszkańców tej dzielnicy zamordowanym przez Niemców w początkach sierpnia 1944 r. Była to największa masakra ludności cywilnej dokonana przez hitlerowców w czasie powstania warszawskiego.

Marsz Pamięci odbywa się od 2015 r. Organizuje go Muzeum Powstania Warszawskiego w kolejne rocznice rzezi Woli. W piątek, 5 sierpnia, tak jak w poprzednich latach, wyruszył o godz. 19 ze skweru u zbiegu al. "Solidarności" i ul. Leszno, na którym stoi pomnik Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Godzinę wcześniej w tym miejscu rozpoczęła się przygotowana przez miasto uroczystość w hołdzie ofiarom zbrodni sprzed 78 lat.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A w Srodmiesciu paniczykowie z "dobrych domow" sie wzruszali, oblapiali i msze polowe odprawiali, jacy to oni patriotyczni i dzielni... nawet flagi bialo-czerwone wywiesili tu i owdzie.
  A na Woli i Ochocie - prosty narod, i rzez, i gwalt, i meka, i rozpacz....
  Ale co tam - bor-komorowski wlozyl wyglansowane buty do konnej jazdy i ma ulice w kazdym polskim miescie; okulikcki-niedzwiadek zdracjca i prowokator - takoz
  A dzieci Woli - do piachu, kto by sie tam nimi przejmowal w rachubie dziejow
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  5 dni po godzinie W. Romantyzm, k. mać...
  już oceniałe(a)ś
  5
  4
  Mam pytanie do tych wszystkich powstańczych ostańców, mianowicie skoro jest taki kwik z powodu tej zbrodni, to jak to było możliwe, że Heinz Reinefahrt zmarł naturalną śmiercią w swoich włościach na wyspie Sylt. Może pani Traczyk to wyjaśni? Można było wsiąść w syrenkę czy inną warszawę i złożyć ch.u.j.o.w.i wizytę. Skoro Izrael mógł ściągnąć z Argentyny ukrywającego się tam Eichmanna, to dlaczego nie można było zrobić porządku z mordercą pełniącym publiczne funkcje w kraju obok. To jest dla mnie największą zagadką.
  @X1971X
  Komunistom na tym nie zależało, sami robili takie same rzeczy jak SS.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  B. dobrze uzbrojone oddziały AK stacjonowały ponoć kilometr w linii prostej od tej masakry.
  Szkoda słów ..
  @GlownyIdeologNurtu
  ?Dobrze uzbrojone oddziały AK?? Piszesz bzdury, nie było takich oddziałów.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Ale czy to tak wypada? Przecież w rzezi Woli bardzo aktywnymi uczestnikami byli Ukraińcy... żeby tylko się nie obrazili i nie pojechali do domu...
  @AutonomiaWielkopolskaTeraz
  Nie Ukraińcy tylko Rosjanie z RONA.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @AutonomiaWielkopolskaTeraz
  To przeproś, że Twój przodek dał się wynarodowić i zabił mojego prapra...dziada za trwanie przy słowiańskich bogach i moja prapra...baba wdową z dziećmi została.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0